» Strona główna » Ból brzucha » Ból w dole brzucha – przyczyny, objawy towarzyszące, leczenie
Ból w dole brzucha może być objawem wielu chorób. Pojawia się podczas owulacji, może świadczyć o endometriozie. Niekiedy towarzyszą mu inne symptomy jak biegunka, wymioty, gorączka. Jak leczyć ból w podbrzuszu? Sprawdź!
Ból w dolnej części brzucha świadczy najczęściej o schorzeniu narządów znajdujących się w jamie brzusznej. Pojawia się w czasie owulacji i menstruacji. Choć zazwyczaj nie oznacza poważnej choroby, nie należy go bagatelizować, szczególnie jeśli towarzyszą mu również inne symptomy jak niezwiązane z miesiączką krwawienie, intensywne wymioty, biegunki, czy krew w kale. Niepokojący bywa także ból w podbrzuszu występujący w ciąży. Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wywiadu, badania przedmiotowego, a w razie konieczności badań laboratoryjnych i obrazowych. Leczenie uzależnione jest od przyczyny dolegliwości.
Ból w dole brzucha umiejscawia się poniżej pępka, może dotyczyć jednej strony lub rozlewać się na całe podbrzusze. Charakter i nasilenie bólu również bywają różne. Niekiedy mogą utrudniać normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Najczęściej ból brzucha w dolnej części oznacza problemy z układem pokarmowym lub chorobę układu moczowego. Ból podbrzusza występuje także w przebiegu chorób ginekologicznych. Jego przyczyną może być nadmierny stres lub zwykły błąd dietetyczny. Jeśli cierpisz z powodu tego rodzaju dolegliwości, zwróć uwagę na symptomy towarzyszące, dokładne umiejscowienie bólu, stopień jego nasilenia – odpowiedzi na te pytania pomogą postawić właściwą diagnozę.
Co może powodować ból podbrzusza? Do prawdopodobnych przyczyn należą schorzenia narządów umiejscowionych w jamie brzusznej. To przede wszystkim:
Ból w dole brzucha może oznaczać chorobę układu moczowego – zapalenie pęcherza moczowego lub kolkę nerkową. Bólowi w podbrzuszu towarzyszy wtedy parcie na mocz, ból podczas mikcji, częstomocz. Zmiana barwy moczu na czerwoną lub ciemnobrunatną może oznaczać zakażenie nerek. U mężczyzn ból podbrzusza może wskazywać na zapalenie gruczołu krokowego.
Bóle w dole brzucha towarzyszą również chorobom ginekologicznym. Wymienić należy tu m.in.:
Ból w dole brzucha pojawia się w trakcie owulacji oraz podczas krwawienia miesiączkowego. To charakterystyczny, ostry ból promieniujący często do dolnej części pleców, ud, pachwin. Dolegliwości bólowe spowodowane są uwrażliwieniem tkanek na bodźce (powodem są zmiany hormonalne) oraz skurczami mięśni macicy. Na silny ból często skarżą się panie przechodzące owulację – dolegliwości mogą pojawić się po lewej lub prawej stronie, w zależności od tego, który jajnik uwalnia komórkę jajową.
Niekiedy ból brzucha występuje jako jedyna dolegliwość, innym razem towarzyszą mu dodatkowe symptomy. Przy zapaleniu jajników pojawia się również śluzowo-ropna wydzielina, gorączka oraz ból podczas oddawania moczu i w trakcie stosunku. Bólowi związanemu z atakiem kolki nerkowej towarzyszą mdłości, wymioty, podwyższona temperatura ciała. Bóle podbrzusza spowodowane zapaleniem wyrostka robaczkowego przebiegają z dodatkowymi objawami jak gorączka, wymioty, utrata apetytu. Przy chorobach układu pokarmowego mogą wystąpić wzdęcia, zaparcia, niestrawność.
Powodem do niepokoju są bóle brzucha pojawiające się w ciąży (nie każdy ból wymaga jednak konsultacji), a także dolegliwości, przy których występują dodatkowe symptomy:
Jeśli odczuwasz nagły, silny ból, koniecznie zasięgnij porady. Niepokojące objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, utrzymują się przez dłuższy czas, nasilają. Jeżeli nie masz możliwości udać się do specjalisty, możesz skorzystać z telekonsultacji. Lekarz przeprowadzi wywiad, zleci dalsze postępowanie, a jeśli to konieczne wystawi L4 online. W przypadku, gdy niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, zostanie wypisana e-recepta. Panie w ciąży powinny jak najszybciej udać się do ginekologa, jeśli dolegliwości je niepokoją lub nie występują samodzielnie.
Ból w dole brzucha może być skutkiem błędu żywieniowego. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj odpoczynek (przyda się zwolnienie lekarskie online) i dieta. Jeśli pojawią się wymioty lub biegunka, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W przypadku silnego bólu środkiem doraźnym będą leki rozkurczające i przeciwbólowe. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowania antybiotyków.
Przy leczeniu zapalenia pęcherza moczowego stosuje się m.in.:
Leczenie dostosowywane jest do rodzaju schorzenia. Niekiedy niezbędne jest leczenie chirurgiczne (np. zapalenie wyrostka), jednak najczęściej ból w dole brzucha leczony jest przy pomocy leków czy diety. W przypadku endometriozy stosuje się leczenie hormonalnymi środkami lub wykonuje zabieg operacyjny (w przypadku niepłodności lub pojawiania się bólu w okolicy miednicy mniejszej).
Kluczowa jest diagnostyka i ustalenie przyczyny dolegliwości, ponieważ ból w dole brzucha może wskazywać na wiele różnych nieprawidłowości.
Ból w dole brzucha bardzo często pojawia się w ciąży i zazwyczaj nie świadczy o powikłaniach, czy nieprawidłowościach. Najczęściej związany jest z rozciąganiem macicy. Bóle brzucha na początku ciąży są normalnym objawem, jednak wymagają konsultacji, jeśli stają się wyjątkowo silne. Warto porozmawiać z ginekologiem, jeśli tylko dolegliwości wzbudzają niepokój u przyszłej mamy. W drugim trymestrze ciąży pojawia się ból promieniujący do pleców – brzuch rośnie, kręgosłup jest coraz bardziej obciążony, zmienia się poziom hormonów, pojawiają zaparcia.
Jeśli jesteś w ciąży i cierpisz z powodu silnego bólu brzucha lub ból występuje nagle, nie mija po odpoczynku, towarzyszy mu krwawienie lub skurcze, natychmiast udaj się do lekarza.
Ból w dole brzucha nie musi być zwiastunem poważnej choroby, jednak zawsze należy obserwować swoje ciało, aby móc jak najszybciej zareagować. Jeśli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe, nie mijają mimo podjętych działań, warto porozmawiać z lekarzem. Ból może świadczyć o zapaleniu, infekcji, kamicy, problemach ginekologicznych, ale również nadmiernym stresie, zmęczeniu czy niewłaściwej diecie.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.