Piekący ból pleców na wysokości łopatek – przyczyny, objawy, sposób leczenia

Piekący ból pleców na wysokości łopatek może wskazywać na wiele dolegliwości. Należy obserwować reakcje organizmu, a jeśli będą budzić niepokój pacjenta, zgłosić się do lekarza. W większości przypadków symptomy bólowe tej okolicy nie są powodem hospitalizacji.

piekący ból pleców na wysokości łopatek

Kiedy pojawia się piekący ból pleców na wysokości łopatek, można podejrzewać przeciążenie mięśni, choroby i zwyrodnienia kręgosłupa, czy dolegliwości układu pokarmowego. Musimy przy tym zaznaczyć, że podobne dolegliwości bólowe w górnej części pleców niekiedy wywołuje zawał mięśnia sercowego! Właśnie z tego powodu lepiej nie bagatelizować sygnałów, które są wysyłane przez organizm.

Piekący ból pleców na wysokości łopatek – przyczyny

Piekący ból pleców na wysokości łopatek to bardzo częsty objaw problemów z kręgosłupem. Pojawia się w wyniku przeciążeń oraz tworzenia zmian zwyrodnieniowych. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z możliwości, jakie zapewnia e-recepta. Dzięki niej pacjent bez wychodzenia z domu otrzymuje receptę na niezbędne środki przeciwbólowe, co przyczynia się do skrócenia czasu trwania dolegliwości bólowych. Należy wspomnieć, co jeszcze może powodować ból pleców między łopatkami – to m.in.:

  • nieprawidłowa postawa;
  • kontuzje mięśni na wysokości klatki piersiowej;
  • przeciążenia powstałe wskutek podnoszenia dużych ciężarów;
  • choroba niedokrwienna serca;
  • nowotwory, np. rak płuc, rak wątroby, rak przełyku, chłoniaki;
  • półpasiec;
  • refluks;
  • kamienie w przewodzie żółciowym;
  • fibromialgia;
  • nerwica.

Ból kręgosłupa między łopatkami – wady postawy

Najczęstszą przyczyną bólu mięśni między łopatkami i karku są wady postawy ciała. Jest to typowa przypadłość osób, które pracują w jednej pozycji – zazwyczaj przed komputerem lub przy taśmie produkcyjnej. Ból w plecach pojawia się w wyniku wymuszonej postawy, kiedy ciało jest mocno pochylone do przodu. Kręgosłup jest wtedy mocno obciążony, co skutkuje silnym bólem w okolicy łopatek. Tego rodzaju dolegliwości odczuwane są również przez kobiety w ciąży. Zmiana środka ciężkości powoduje pogłębienie lordozy lędźwiowej, co wpływa na ból w odcinku kręgosłupa piersiowego. Ból kręgosłupa między łopatkami może być również objawem skoliozy.

Zobacz też  Ból pleców na wysokości płuc. Przyczyny, objawy i leczenie

Ból między łopatkami a choroby kręgosłupa

Czy piekący ból pleców na wysokości łopatek może wynikać z chorób kręgosłupa? Jest to częsty wynik zmian zwyrodnieniowych, wynikających z przedwczesnego zużywania się oraz deformowania tkanek. Tego stanu nie da się niestety odwrócić, dlatego pacjenci często są zmuszeni korzystać z L4 online. Inne choroby kręgosłupa, które mogą objawiać bólem między łopatkami, to na przykład:

  • dyskopatia, czyli zwyrodnienie krążków międzykręgowych, które prowadzi do ucisku nerwów. Konsekwencją mogą być drętwienia i mrowienia kończyn, ograniczenie sprawności ruchowej czy wzmożone napięcie mięśniowe;
  • kompresyjne złamanie kręgosłupa, które może być wynikiem upadku, urazu czy osteoporozy. Zwykle towarzyszy mu ból ostry, nagły, promieniujący do dołu oraz na boki;
  • ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest to choroba, której objawy to nie tylko ból między łopatkami, ale również utrata elastyczności oraz ruchomości kręgosłupa, a także kifoza. To przewlekła i groźna dolegliwość, która może prowadzić do niepełnosprawności;
  • przepuklina odcinka piersiowego kręgosłupa albo szyjnego.

Piekący ból pleców na wysokości łopatek – zawał mięśnia sercowego

Piekący ból pleców na wysokości łopatek wraz z jednoczesnym bólem klatki piersiowej może być objawem zawału mięśnia sercowego. Ból promieniuje do szyi, żuchwy oraz lewej ręki, może się jednak zdarzyć, że chory odczuwa niepokojące objawy również w jamie brzusznej. Niekiedy pojawiają się wtedy nudności i wymioty. Inne symptomy zawału to między innymi bladość skóry, duszność, ucisk i kołatanie serca, uczucie ogólnego osłabienia oraz omdlenie. W takiej sytuacji należy natychmiast wezwać pomoc, ponieważ ten stan stanowi potencjalne zagrożenie dla życia pacjenta.

Neuralgia międzyżebrowa a piekący ból pleców na wysokości łopatek

Piekący ból między łopatkami może być wynikiem neuralgii międzyżebrowej. Schorzenie wiąże się z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, dlatego popularnie określa się je mianem nerwobóli. W takiej sytuacji często pojawia się nagły ból, często określany jako ostry, piekący i szarpiący. W niektórych przypadkach atak trwa kilka minut lub godzin, niektórzy jednak skarżą się na długo utrzymujący się ból o zróżnicowanym natężeniu. Objawy zaostrza zazwyczaj niska temperatura, niewygodna pozycja ciała czy wysiłek fizyczny. Osobom, którym towarzyszy ból tego rodzaju, zaleca się zwolnienie lekarskie online. Dzięki niemu można skupić się na odzyskaniu równowagi i rekonwalescencji.

Zobacz też  Ból w pachwinie od kręgosłupa – czy to rwa kulszowa?

Ból pleców pomiędzy łopatkami a układ oddechowy

Piekący ból pleców na wysokości łopatek może być objawem chorób układu oddechowego. Zazwyczaj w ten sposób dają o sobie znać przypadłości związane z płucami, takie jak zapalenie płuc. Na początku rozwija się w ukryciu i nie daje charakterystycznych objawów. Kiedy jednak choroba się uwidacznia, zapalenie płuc przejawia się piekącym bólem pleców między łopatkami. W ten sposób uwidaczniają się również nowotwory płuc.

Ból w plecach między łopatkami a schorzenia układu pokarmowego

Kiedy pojawia się piekący ból pleców na wysokości łopatek, można podejrzewać nie tylko schorzenia kręgosłupa czy układu oddechowego. Możliwe przyczyny dolegliwości to choroby układu trawiennego, takie jak refluks przełyku. Najczęściej występującym objawem są trudności w przełykaniu oraz zgaga. 

Co jest przyczyną bólu pleców w okolicy łopatek? Diagnostyka

Jeśli dolegliwości utrzymują się lub oprócz bólu wystąpiły niepokojące objawy jak na przykład duszność, ból w klatce piersiowej czy ogólne poczucie osłabienia, trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem. Aby wdrożyć skuteczne leczenie, trzeba najpierw wykonać dokładną diagnostykę, która obejmuje zarówno badania fizykalne, jak i obrazowe. Najczęściej wykonuje się:

  • rezonans magnetyczny;
  • tomografię komputerową;
  • USG;
  • RTG.

Piekący ból pomiędzy łopatkami – leczenie

Leczenie bólu na wysokości łopatek zależy od bezpośredniej przyczyny. W ostrej fazie najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają złagodzić dyskomfort. Często mają formę zastrzyku i stosuje się je do punktów spustowych. Oprócz tego zaleca się wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup i rozciąganie mięśni. Jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy czas lub jest wynikiem dolegliwości zagrażającej życiu, pacjent jest hospitalizowany, a w grę może wchodzić nawet operacja.

Leki, które są najlepsze w redukcji bólu

Piekący ból na wysokości łopatek może rzutować na codzienne życie. Dlatego w łagodzeniu przypadłości zastosowanie mają leki przeciwbólowe, do których należą:

Zobacz też  Ból po lewej stronie pleców w okolicy nerki – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Piekący ból pleców na wysokości łopatek to symptom, który często pojawia się jako wynik niezachowywania prawidłowej postawy ciała. Właśnie to może przyczynić się do dokuczliwych dolegliwości bólowych. Możne je jednak zniwelować środkami farmakologicznymi oraz ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni. Warto pamiętać, by nie bagatelizować tych objawów, zwłaszcza gdy pojawiają się dodatkowe symptomy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.