Kłujący ból podbrzusza – objawy, przyczyny, leczenie dolegliwości

Kłujący ból podbrzusza może być objawem schorzeń układu pokarmowego, moczowego, rozrodczego. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć również inne symptomy. Powtarzające się epizody warto skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Na co zwrócić uwagę i kiedy szukać pomocy? Sprawdź!

kłujący ból podbrzusza

Ból w podbrzuszu to dość powszechna dolegliwość, która może być spowodowana zapaleniem wyrostka robaczkowego, zapaleniem pęcherza moczowego, czy chorobami jajników. Dolegliwości towarzyszą ciąży pozamacicznej, a także endometriozie. Ból w dole brzucha może mieć charakter ostry lub przewlekły, jest łatwy lub trudny do dokładnego zlokalizowania. Również natężenie bólu może być różne. Kłujący ból brzucha bywa również zjawiskiem fizjologicznym, np. w pierwszych tygodniach ciąży, gdy macica ulega powiększeniu. Ponieważ tego rodzaju dolegliwości mogą oznaczać wiele różnych schorzeń, często niezbędna jest dokładna diagnostyka, która pozwoli poznać przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ból podbrzusza schorzenia ginekologiczne

Kłujący ból podbrzusza może wskazywać na choroby ginekologiczne, a także problemy z ciążą. Do prawdopodobnych przyczyn należy zaliczyć:

  • endometriozę przerost błony śluzowej macicy poza jamę macicy; dolegliwości bólowe pojawiają się przed spodziewaną miesiączką i towarzyszą przez cały okres krwawienia; kobiety cierpiące na tę dolegliwość skarżą się na bolesne stosunki oraz ból podczas wypróżniania; niekiedy endometrioza wywołuje ból również w innych fazach cyklu;
  • stan zapalny miednicy – poza bólem w podbrzuszu pojawia się śluzowo-ropna wydzielina z szyjki macicy, dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu oraz podczas stosunku; czasem występuje gorączka;
  • pęknięcie torbieli jajnika – występuje niewielkie krwawienie, dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć nudności i wymioty;
  • skręt jajnika – charakteryzuje się ostrym, kłującym bólem w podbrzuszu po jednej stronie; mogą pojawić się nudności, wymioty, sztywność mięśni brzucha;
  • zwyrodnienie włókniakomięśniaka macicy – poza bólem występuje krwawienie z dróg rodnych;
  • pęknięta ciąża pozamaciczna – pojawia się nagły ból w podbrzuszu promieniujący do przepony i braków, a także krwawienie z pochwy; możliwe są omdlenia;
  • poronienie samoistne – pojawia się kłujący ból podbrzusza o charakterze skurczowym oraz krwawienie i nudności;
  • rak trzonu macicy lub jajnika – ból narasta stopniowo, pojawia się wydzielina z pochwy, krwawienie.
Zobacz też  Ból podbrzusza i pleców. Przyczyny i objawy dolegliwości

Postawienie prawidłowej diagnozy możliwe jest po wykonaniu badań ginekologicznych, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty. Kłucia w podbrzuszu, które pojawia się regularnie lub nasila się, nie należy lekceważyć. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, zwłaszcza w I trymestrze, który obarczony jest największym ryzykiem poronienia. Leczenie dolegliwości spowodowanych chorobą narządów rodnych uzależnione jest od rodzaju schorzenia i może obejmować farmakoterapię lub interwencję chirurgiczną. 

Kłucia w podbrzuszu związane z cyklem miesiączkowym

Kłujący ból podbrzusza dość często związany jest ściśle z cyklem miesiączkowym – może pojawić się kilka dni przed krwawieniem lub w jego trakcie. Zazwyczaj nie utrzymuje się dłużej niż 3 dni. Dolegliwościom bólowym towarzyszy osłabienie, pogorszenie nastroju, niekiedy nudności, bóle głowy, zaparcia lub biegunki. Ból może mieć lekkie nasilenie, ale niekiedy jest ta silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty i wykonać podstawowe badania. Doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe; panie przyjmują także preparaty działające rozkurczowo. Pomocne mogą okazać się ciepłe okłady. Wiele kobiet zmaga się również z bólem owulacyjnym związanym z pęknięciem pęcherzyka Graffa; niekiedy promieniuje on do pleców i miednicy.

Kłujący ból podbrzusza – objaw chorób układu pokarmowego

Kłujący ból podbrzusza może również wskazywać na kłopoty z układem pokarmowym. Istotna jest dokładniejsza lokalizacja dolegliwości. Silny ból po prawej stronie jest objawem zapalenia wyrostka robaczkowego i wymaga pomocy lekarskiej. Dodatkowe objawy to utrata apetytu, nudności, zaparcia lub biegunki, czasem gorączka. Przyczyną bólu w dole brzucha mogą być także inne schorzenia jelit:

  • zespół jelita drażliwego;
  • zapalenie uchyłków jelita grubego;
  • zapalenie jelit;
  • niedrożność jelit;
  • zaparcia;
  • ropień okołoodbytniczy;
  • nowotwory.

Gdy ból lokalizuje się po lewej stronie, może świadczyć o zapaleniu uchyłków czy też zespole jelita drażliwego. Chorobom narządów układu pokarmowego towarzyszą również inne objawy jak biegunki, zaparcia, zmiany rytmu wypróżnień, wzdęcia i nudności, wymioty, pojawienie się krwi w stolcu, a także utrata wagi. Większość z tych zaburzeń wymaga diagnostyki. Tylko ustalenie przyczyny pozwoli skutecznie znieść dyskomfort związany z uciążliwymi symptomami. Jeżeli nie możesz udać się do przychodni, skorzystaj z telekonsultacji. Podczas rozmowy lekarz zapyta o objawy, w razie potrzeby skieruje cię na badania, wypisze zwolnienie lekarskie online. Może również wystawić receptę (e-recepta)

Zobacz też  Ból jąder i podbrzusza – co znaczą te dolegliwości?

Kłujący ból brzucha choroby układu moczowego

Bólem w dole brzucha mogą też objawiać się choroby układu moczowego do najczęstszych należy zapalenie pęcherza moczowego. Poza bólem pojawia się częstomocz, ból w trakcie oddawania moczu (pieczenie, szczypanie), intensywne parcie na mocz, a także podwyższona temperatura ciała. Chory może czuć się osłabiony, dlatego często wymaga pozostania w domu. W takiej sytuacji lekarz wypisze zwolnienie (może to być L4 online), a także antybiotyki. Aby odpowiednio dobrać lek, zaleca się wykonanie badania moczu na posiew, które umożliwi rozpoznanie rodzaju infekcji bakteryjnej. Po przyjęciu zalecanej dawki leku, uciążliwe dolegliwości powinny minąć. Kuracja trwa zazwyczaj 7 dni.

Ból w podbrzuszu wskazuje także m.in. na kamicę nerek (atak kolki), odmiedniczkowe zapalenie nerek, a w przypadku mężczyzn zapalenie gruczołu krokowego. Ból może promieniować do moszny i odbytu.

Ból w podbrzuszu – diagnostyka

Ból w dole brzucha nie jest specyficznym objawem, może sugerować różne schorzenia i nieprawidłowości. Pomocny w diagnozowaniu przyczyny jest wywiad z pacjentem, wskazanie na lokalizację bólu (po prawej czy lewej stronie), charakterystyka dolegliwości, symptomy towarzyszące. Lekarz wykonuje badanie fizykalne, a następnie kieruje na badania laboratoryjne i obrazowe. Do badań o największym znaczeniu zalicza się USG i RTG jamy brzusznej, tomograf, kolonoskopię. 

Kłujący ból podbrzusza – leczenie

Wdrożenie odpowiedniego leczenia możliwe jest po przeprowadzeniu diagnostyki i znalezieniu przyczyny dolegliwości. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna, w innych stosowana jest farmakoterapia. W leczeniu zapalenia pęcherza moczowego zastosowane mogą być leki jak:

Dolegliwości związane z jelitem drażliwym łagodzi się za pomocą leków jak:

Kłujący ból podbrzusza może być niegroźny, jednak niekiedy świadczy o poważniejszym schorzeniu, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Zobacz też  Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – czy jest powodem do niepokoju?

Szczególną ostrożność powinny zachować ciężarne, ponieważ w tym przypadku ból może być objawem fizjologicznym, może jednak świadczyć o poważnych powikłaniach. Warto jak najszybciej skontrolować stan zdrowia i przebieg ciąży u ginekologa. Kłujący ból podbrzusza to częsta dolegliwość, której doświadczył niemal każdy. Obserwowanie sygnałów, jakie wysyła organizm, pozwoli dostrzec moment, kiedy niezbędna będzie pomoc.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.