Ból brzucha i gorączka – o czym świadczą te objawy?

Ból brzucha i gorączka najczęściej zwiastują problemy z układem oddechowym, pokarmowym lub z infekcjami. Jeśli te objawy są nasilone lub trwają dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę i zastosować odpowiednie leczenie.

ból brzucha i gorączka

Ból brzucha i gorączka zwykle pojawiają się wspólnie przy schorzeniach układu pokarmowego lub oddechowego. Mogą być również związane z infekcjami. Czasem nie świadczą o niczym groźnym, ale zdarza się, że są symptomami zwiastującymi poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak kamica nerkowa czy zapalenie wyrostka robaczkowego.

Choroby układu pokarmowego a ból brzucha i gorączka

Choroby układu pokarmowego często powodują ból brzucha i gorączkę. Wśród najczęściej wstępujących schorzeń można wymienić między innymi:

  • zapalenie trzustki (silne i ostre bóle brzucha, wymioty, gorączka);
  • chorobę Leśniowskiego-Crohna (bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, utrata masy ciała, osłabienie i gorączka);
  • zapalenie jelita grubego (bóle brzucha, biegunka, osłabienie, gorączka);
  • zakażenie jelit (bóle brzucha, gorączka, osłabienie, biegunka).

Jeśli problem zdrowotny, niezależnie od specyfiki, uniemożliwia pracę, należy poprosić o zwolnienie lekarskie online. Wypisana przez specjalistę zostanie także prawdopodobnie e-recepta.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – ból brzucha i gorączka

Ból brzucha i wysoka gorączka mogą być objawami zapalenia wyrostka robaczkowego. Pozostałe objawy to między innymi:

  • wzdęcia;
  • biegunka;
  • wymioty.

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest poważnym stanem, który wymaga pilnej interwencji medycznej, ponieważ może dojść do pęknięcia wyrostka robaczkowego i rozprzestrzeniania się zakażenia. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego zazwyczaj wymaga interwencji chirurgicznej w celu usunięcia wyrostka.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna należy do przewlekłych chorób autoimmunologicznych. Proces zapalny może w przypadku tego schorzenia objąć ściany przewodu pokarmowego od jamy ustnej do odbytu. Najczęściej jednak stan zapalny rozwija się w jelicie krętym. Główne objawy to bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, utrata masy ciała, osłabienie i podwyższona temperatura. Choroba Leśniowskiego-Crohna jest trudna do wyleczenia, ale może być skontrolowana dzięki leczeniu farmakologicznemu i zmianie diety. W niektórych przypadkach może być wymagana interwencja chirurgiczna. Ważne jest, aby poddawać się regularnym badaniom i konsultacjom z lekarzem, aby monitorować postęp choroby i modyfikować leczenie w razie potrzeby.

Zobacz też  Ból brzucha promieniujący do pleców – charakterystyka. Przyczyny i leczenie objawu

Zapalenie pęcherza a ból brzucha i wysoka temperatura ciała

Zapalenie pęcherza moczowego może powodować bóle brzucha i gorączkę. Inne objawy to:

  • częste oddawanie moczu;
  • bolesne mikcje;
  • krwiomocz;
  • nagła potrzeba oddania moczu.

Zapalenie pęcherza moczowego jest często spowodowane bakteriami, takimi jak Escherichia coli, ale może być również wywołane innymi czynnikami, takimi jak zakażenie dróg moczowych, zatrzymywanie moczu i niedrożność układu moczowego. Leczenie zapalenia pęcherza moczowego zazwyczaj polega na stosowaniu antybiotyków i środków przeciwbólowych. Ważne jest, aby pić dużo płynów, aby uzupełnić utraconą wodę i nie dopuścić do odwodnienia. W cięższych przypadkach L4 online nie wystarczy i pacjent może wymagać hospitalizacji.

Kamica nerkowa a ból brzucha i gorączka

Kamica nerkowa to choroba, w wyniku której w układzie moczowym odkładają się kamienie. Kamienie nerkowe mogą powodować bóle brzucha i gorączkę, a także inne objawy, takie jak bolesne oddawanie moczu, krwiomocz i częste oddawanie moczu. Leczenie kamicy nerkowej zależy od wielkości i liczby kamieni oraz stopnia, w jakim utrudniają one normalne funkcjonowanie układu moczowego. W niektórych przypadkach kamienie nerkowe mogą być wydalone bez interwencji medycznej, ale konieczne może być też leczenie farmakologiczne lub niezbędna okaże się interwencja chirurgiczna. 

Ból brzucha i gorączka przy zatruciu pokarmowym

Dolegliwości bólowe oraz gorączka zdarzają się również przy zatruciu pokarmowym. Zatrucie pokarmowe występuje, gdy organizm jest narażony na toksyny, bakterie, wirusy lub inne substancje szkodliwe, które zostały spożyte w jedzeniu lub wodzie. Najczęstsze przyczyny zatruć pokarmowych to zakażenia bakteryjne, takie jak Salmonella i Escherichia coli, a także zakażenia rotawirusowe. W przebiegu zatrucia pokarmowego mogą pojawić się także nudności i wymioty. Jeżeli problemy żołądkowe nie ustępują, a do tego pojawiają się dodatkowe objawy, to pacjent powinien skorzystać z pomocy lekarskiej. 

Ból brzucha i gorączka u dzieci

Powyższe objawy u dzieci mogą świadczyć o zapaleniu żołądka lub jelit, które powszechnie nazywane są grypą żołądkową. Zazwyczaj za problemy tego rodzaju odpowiada rotawirus lub norowirus. Rzadziej przyczyną choroby są bakterie lub pasożyty. 

Zobacz też  Ból brzucha nad pępkiem i wzdęcia – jakie są przyczyny dolegliwości?

Ból brzucha i gorączka to objawy występujące przy wielu zróżnicowanych chorobach. Jeżeli problemy nie miną samoistnie, to należy udać się do lekarza, który dokona dokładnej diagnozy.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.