» Strona główna » Ból » Ból przy oddawaniu moczu – przyczyny, objawy i leczenie
Ból przy oddawaniu moczu jest najczęściej związany z chorobami układu moczowego. Symptom ten łączy się też zwykle z bolesnym parciem na mocz i częstomoczem. Wystąpienie tego rodzaju objawów może budzić niepokój, dlatego należy skonsultować się ze specjalistą.
Ból przy oddawaniu moczu jest jednym z objawów dyzurycznych, czyli takich, które utrudniają mikcję. Najczęściej symptom ten związany jest z zakażeniem dróg moczowych, ale może także świadczyć o innych schorzeniach. Warto udać się do lekarza i zrobić komplet zaleconych badań, by wykluczyć poważne problemy lub podjąć walkę z nimi jak najwcześniej.
Dyzuria, nazywana również dysurią, to odczuwanie nieprzyjemnych doznań w trakcie oddawania moczu. Najczęściej jest spowodowana przez podrażnienie pęcherza moczowego lub cewki moczowej, które wynika z zakażenia lub innej choroby. Niekoniecznie musi wiązać się z bólem. Pacjenci często skarżą się na łaskotanie, świąd, pieczenie, szczypanie lub ogólne uczucie dyskomfortu. Stan ten może nasilić się na tyle, że w czasie mikcji chory odruchowo przestaje oddawać mocz. Prowadzi to do sytuacji, w której oddawany jest kroplami. U niektórych pacjentów występuje jeszcze bolesne parcie na pęcherz moczowy.
Najczęściej za ból przy oddawaniu moczu u kobiet odpowiedzialne jest zapalenie pęcherza. Ma to związek z tym, że cewka moczowa u kobiet jest krótka i położona w niewielkiej odległości od ujścia odbytu i pochwy. To sprawia, że bakterie mogą się łatwo przenosić do układu moczowego. Zapalenie pęcherza moczowego objawia się przede wszystkim pieczeniem i bólem przy oddawaniu moczu. Objawu nie można lekceważyć, ponieważ w efekcie może dojść do nasilenia się stanu zapalnego. Pieczenie będzie odczuwalne coraz bardziej, co znacząco wpłynie na życie pacjentki. Zapalenie może rozwinąć się do tego stopnia, że chora zacznie odczuwać ból brzucha w dolnej części. Warto dodać, że zapalenie pęcherza jest główną przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u dzieci.
Szczególnie często do zapalenia pęcherza dochodzi u kobiet w ciąży. Dodatkowym objawem są wtedy bóle brzucha. Rosnąca macica uciska moczowody, co sprawia, że w pęcherzu moczowym zaczyna zalegać mocz. Takie warunki są korzystne dla rozwoju drobnoustrojów, które namnażają się i powodują zapalenie pęcherza. Ból przy oddawaniu moczu może również pojawić się u kobiet po porodzie. Odnotowuje się takie przypadki nie tylko wówczas, gdy poród był rozwiązany drogą naturalną, ale także poprzez cesarskie cięcie. Okolice cewki moczowej mogą być bowiem obrzęknięte, co może prowadzić do zapalenia pęcherza.
Dolegliwości ginekologiczne u kobiet mogą być jedną z przyczyn bólu przy oddawaniu moczu. Dodatkowymi objawami są wtedy zwykle ból pochwy lub ból jajnika. W przypadku występowania tego rodzaju problemów należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ mogą być powiązane z zapaleniem pochwy, sromu lub szyjki macicy. Przyczyną może być też wypadanie macicy. Ból przy oddawaniu moczu jest czasami powiązany z endometriozą. To schorzenie, które polega na występowaniu komórek endometrium poza ich prawidłowym miejscem, czyli jamą macicy.
Kamica nerkowa u kobiet może powodować dolegliwości bólowe przy oddawaniu moczu. Charakterystycznym objawem jest w tym przypadku ból nerki. W niektórych przypadkach zastój moczu wywołany kamicą nerkową może sprawić, że konieczne będzie odprowadzanie moczu z nerek do pęcherza za pomocą cewnika. Warto zaznaczyć, że kamica nerkowa częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn może być powiązany z wieloma schorzeniami. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.
Najczęściej występującą przyczyną bólu przy oddawaniu moczu u mężczyzn jest zapalenie cewki moczowej. Rzadziej zdarza się zapalenie pęcherza moczowego. Często do zakażenia cewki moczowej dochodzi podczas stosunku seksualnego, gdy prącie zostaje podrażnione mechanicznie lub przez substancje drażniące. Zapalenie cewki moczowej mogą wywoływać bakterie przenoszone drogą płciową, czyli chlamydie. Pacjent z zapaleniem cewki moczowej odczuwa kłujący ból podczas oddawania moczu i ból prącia podczas erekcji. Może pojawić się także zaczerwienienie w okolicy cewki moczowej, a także krwiomocz i złe samopoczucie.
Przerost prostaty, czyli gruczołu krokowego, wpływa często na proces oddawania moczu. U pacjenta mogą pojawić się poniższe objawy:
Pacjenci z przerostem prostaty muszą stale przyjmować leki i co jakiś czas korzystają z rozwiązania, jakim jest e-recepta.
Ból przy oddawaniu moczu może być związany z infekcją, ale także z chorobami nowotworowymi. Najczęściej towarzyszą temu inne objawy kliniczne. Do chorób onkologicznych, które mogą wywoływać ból przy oddawaniu moczu, należą:
Ból przy oddawaniu moczu może mieć wiele przyczyn, zatem diagnostyka ma ogromne znaczenie. Pierwszym etapem jest wywiad medyczny, który pozwala poznać historię dolegliwości zdrowotnych, przebyte choroby i dodatkowe objawy. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne. Jeżeli zajdzie taka konieczność, lekarz może zlecić badanie USG, by potwierdzić diagnozę. W niektórych przypadkach konieczne może być także badanie moczu, by sprawdzić, czy nie zawiera on krwi, białek, bakterii lub komórek nowotworowych. Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór, wówczas prawdopodobnie zleci badanie histopatologiczne tkanek pobranych podczas biopsji lub cystoskopii.
Ból przy oddawaniu moczu najczęściej związany jest z zapaleniem pęcherza, które należy leczyć, choć nie powinno ono poważniej zagrażać zdrowiu. Jeżeli ból jest silny i dodatkowo pojawiają się inne objawy, chory powinien wziąć L4 online. Jeżeli dolegliwości się przedłużają, należy pilnie udać się do specjalisty.
Leczenie bólu przy oddawaniu moczu jest dobierane w zależności od przyczyny tego problemu. Jeśli źródło to infekcja, to lekarz może przepisać antybiotyk, aby pozbyć się bakterii. Pacjentowi mogą zostać przepisane także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jeżeli ból ulegnie nasileniu na tyle, że pacjent nie będzie mógł wykonywać obowiązków służbowych, dobrym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie online. Ból, którego przyczyną jest przerost gruczołu krokowego, może być leczony chirurgicznie (między innymi poprzez resekcję gruczołu krokowego). Jeśli bolesność jest spowodowana przez kamienie nerkowe, specjalista może zalecić leczenie zachowawcze, choćby w postaci dostarczania odpowiedniej ilości płynów, a przypadku większych kamieni zdecydować o leczeniu chirurgicznym. W leczeniu nowotworów stosuje się zabiegi chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię.
Ból przy oddawaniu moczu może mieć wiele przyczyn i występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli odczuwasz bolesność, warto odwiedzić lekarza, a w szczególności specjalistę w zakresie problemów układu moczowego, czyli urologa.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.