Berodual

Berodual - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Lek Berodual stosuje się w leczeniu chorób układu oddechowego. Występuje w postaci kropli do nebulizacji. Obecne w leku substancje czynne to fenoterol i ipratropium – związki chemiczne stosowane w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Berodual dostępny jest wyłącznie na receptę, której uzyskanie ułatwione jest dzięki możliwości kontaktu zdalnego. Wystarczy wypełnić krótki internetowy formularz, a na jego podstawie lekarz może wystawić e-receptę, którą pacjent następnie ukaże w aptece.

Na co stosuje się Berodual?

Berodual to wziewny lek stosowany przeciwko chorobom układu oddechowego. Wykorzystuje się go przeciwko astmie oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) oraz przewlekłemu zapaleniu oskrzeli (z rozedmą płuc bądź bez rozedmy). Występuje w formie kropli do nebulizacji, choć dostępna jest również postać aerozolu inhalacyjnego – Berodual N. Jednakże w inhalacji lek ten wywiera na oskrzela działanie raczej miejscowe, a nie ogólne.

Co znajduje się w składzie leku Berodual?

Berodual posiada dwie substancje czynne: bromowodorek fenoterolu oraz jednowodny bromek ipratropiowy. Oba te związki chemiczne służą w leczeniu chorób układu oddechowego. Pozostałe składniki występujące w preparacie to m.in.: chlorek sodu, chlorek benzalkoniowy, edetynian disodu i kwas solny.

Berodual – jak wygląda działanie substancji czynnych?

Właściwości bromowodorku fenoterolu oraz jednowodnego bromku ipratropium powodują rozszerzenie oskrzeli. Fenoterol pobudza receptory beta adrenergiczne (powodujące m.in. rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli), co pozwala zabezpieczyć i chronić oskrzela przed skurczem. Ipratropium wykazuje natomiast działanie antycholinergiczne, dzięki czemu rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli i zapobiega kolejnym skurczom oraz zmniejsza wydzielanie śluzu w drzewie oskrzelowym.

Berodual – jak stosować?

Berodual przeznaczony jest do podania wziewnego za pomocą nebulizacji, czyli zabiegu polegającego na zaaplikowaniu preparatu w postaci aerozolu lub mgiełki. W tym celu wykorzystuje się nebulizator. Berodual nie nadaje się do podania doustnego. Lekarz przepisujący lek powinien zaprezentować poprawne użycie nebulizatora jeszcze przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego tym preparatem. Berodual należy rozcieńczać solą fizjologiczną przed każdym podaniem wziewnym. Lek stosuje się zarówno w krótko- jak i długotrwałej terapii, a efekty leczenia mogą pojawić się w różnym okresie czasu.

Berodual – jak dawkować lek?

Ostrożność należy zachować przy leczeniu dzieci poniżej 6 roku życia. Takim pacjentom zwykle podaje się 25 mikrogramów ipratropium i 50 mikrogramów fenoterolu na 1 kg masy ciała. Maksymalna dawka jednorazowa to 10 kropli, zaś leku nie powinno się stosować więcej niż 3 razy dziennie. U dzieci i młodzieży do 14 roku życia przy ostrych napadach astmy zwykle podaje się dawkę od 10 do 20 kropli, aby uzyskać natychmiastową poprawę. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie nawet 3 ml leku, co odpowiada 60 kroplom preparatu. W przypadku młodzieży powyżej 14 roku życia oraz osób dorosłych powinno wystarczyć podanie dawki 1 ml, czyli 20 kropli. W ciężkich przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę do 2,5 ml (50 kropli), a nawet do 4 ml (80 kropli). Są to dawki stosowane do uzyskania natychmiastowej poprawy, natomiast w leczeniu długoterminowym dawkowanie ustala się indywidualnie.

Jakie należy zachować środki ostrożności, stosując lek Berodual?

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów z innymi dolegliwościami. Wśród nich znajdują się: nadczynność tarczycy, niekontrolowana cukrzyca, ciężkie choroby serca lub naczyń krwionośnych. Również niedawno przebyty zawał serca powinien skłonić do ostrożnego stosowania leku Berodual. Jednym z efektów ubocznych stosowania leku Berodual może być hipokaliemia (niedobór potasu), w związku z czym ostrożność powinni zachować pacjenci z: przerostem gruczołu krokowego, zwężeniem szyjki pęcherza moczowego oraz ryzykiem jaskry. Jeżeli Berodual dostanie się do oka, może spowodować ból, a nawet jaskrę z wąskim kątem przesączenia. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeżeli u pacjenta wystąpił silny i szybko nasilający się bezdech.

Jakie są inne przeciwwskazania do stosowania leku Berodual?

Berodual nie powinien być zażywany przez osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, zaporową kardiomiopatię przerostową (niesymetryczny przerost przegrody komorowej) oraz na nadwrażliwość czy alergię na którąkolwiek z obecnych w składzie preparatu substancji.

Czy Berodual można stosować w ciąży bądź karmiąc piersią?

Substancje czynne obecne w leku hamują czynność skurczową macicy, dlatego w przypadku ciąży należy zachować ostrożność i stosować Berodual tylko na polecenie lekarza, jeśli oczekiwane pozytywne efekty kuracji mają przewyższyć potencjalne ryzyko dla zdrowia płodu. Nie powinno się stosować leku Berodual w I trymestrze ciąży. Należy natomiast odstawić dziecko od piersi przed rozpoczęciem kuracji lekiem Berodual, ponieważ bromowodorek fenoterolu przeniknąć może do kobiecego mleka.
Berodual – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na choroby układu oddechowego • Status: dostępny na receptę • Forma: krople do nebulizacji • Substancja czynna: bromowodorek fenoterolu, jednowodny bromek ipratropiowy • Dawka: 0,5 mg/ml (bromowodorek fenoterolu), 0,25 mg/ml (jednowodny bromek ipratropiowy) • Opakowanie: 20 ml



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!