Cavinton

Cavinton - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Cavinton stosuje się w leczeniu różnych zaburzeń krążenia krwi w mózgu. Substancją czynną leku jest winpocetyna, łagodząca objawy neurologiczne spowodowane niedostatecznym ukrwieniem ośrodkowego układu nerwowego. Cavinton dostępny jest na receptę, którą ku wygodzie pacjenta można uzyskać internetowo. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz online, która następnie trafia do odpowiedniego lekarza. Na tej podstawie możliwe jest wydanie e-recepty do ukazania w aptece.

Cavinton – w jakim celu stosuje się ten lek?

Cavinton znajduje zastosowanie w zwalczaniu zaburzeń krążenia krwi w mózgu. Stosuje się go m.in.: w leczeniu niewydolności krążenia mózgowego, w czasie rekonwalescencji po udarze niedokrwiennym czy w leczeniu zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym. Cavinton również łagodzi psychiczne i neurologiczne objawy niewydolności krążenia mózgowego.

Co znajduje się w składzie leku Cavinton?

Substancją czynną leku Cavinton jest związek chemiczny o nazwie winpocetyna. Wspomaga ona pracę układu krążeniowego, rozszerzając naczynia krwionośne w obrębie mózgu. Stosuje się ją m.in. w leczeniu osób w wieku przewlekłym, w przypadku których poprawia metabolizm tkanki mózgowej. Oprócz tego w składzie leku Cavinton znajdują się substancje pomocnicze, w tym: krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu czy laktoza jednowodna.

Jak wygląda działanie substancji czynnej leku Cavinton?

Winpocetyna wspomaga pracę układu krążeniowego. Rozszerza ona naczynia krwionośne, czym zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, naczynia siatkówki oka oraz w obrębie ucha wewnętrznego. Winpocetyna łagodzi także objawy neurologiczne spowodowane niedokrwieniem ośrodkowego układu nerwowego.

Jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Cavinton?

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania tego leku jest nadwrażliwość bądź uczulenie na winpocetynę lub którąkolwiek z obecnych w składzie substancji. Cavinton nie powinien być zażywany przez pacjentów cierpiących na niektóre choroby serca (w tym na ciężkie zaburzenie rytmu serca, ciężką chorobę niedokrwienną serca). Leku nie należy też podawać pacjentom w ostrej fazie udaru krwotocznego. Przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego tym preparatem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, poinformować o innych zażywanych lekach oraz chorobach, które stanowią przeciwwskazanie do stosowania leku. Przy schorzeniach serca lekarz może przepisać Cavinton, lecz dodatkowo zleci wykonanie badań kontrolnych EKG.

W jaki sposób stosować lek Cavinton?

Cavinton występuje w formie tabletek i należy go przyjmować doustnie, najlepiej po posiłku. W wymagających tego sytuacjach możliwe jest podanie leku w formie płynu do wstrzykiwania poprzez powolny wlew kroplowy. Zazwyczaj zajmuje się tym fachowy zespół pracowników medycznych.

Jak wygląda dawkowanie leku Cavinton?

O dawkowaniu w przypadku każdego indywidualnego pacjenta decyduje specjalista prowadzący leczenie. Zalecana dawka to zazwyczaj od 1 do 2 tabletek dziennie, 3 razy na dobę.

Czy Cavinton może być stosowany przez osoby poniżej 18 roku życia?

Nie, Cavinton stosowany jest tylko w leczeniu osób dorosłych. Nieznany jest jeszcze wpływ preparatu na pacjentów nieletnich.

Czy Cavinton można stosować w ciąży lub podczas karmienia piersią?

Stosowanie jakiegokolwiek leku podczas ciąży czy karmienia piersią powinno być uzgodnione z lekarzem oraz z zachowaniem należytych środków ostrożności. W przypadku leku Cavinton, nie można przyjmować go ani w trakcie ciąży, ani też karmiąc piersią. Zawarte w składzie substancje mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie płodu czy dziecka.

Czy pod wpływem leku Cavinton można prowadzić pojazd?

Nie istnieją dane wskazujące na wpływ substancji czynnej leku Cavinton na zdolność prowadzenia pojazdu czy obsługiwania maszyn. Jak w każdym przypadku, i tutaj zaleca się jednak zachować ostrożność na początkowym etapie zażywania leku.

Czy Cavinton można łączyć z innymi lekami?

Cavinton może wchodzić w interakcję z innymi lekami, co może poskutkować zaburzeniem jego działania na organizm czy też wystąpieniem efektów niepożądanych. Z tego względu należy poinformować lekarza o przyjmowaniu na stałe innych środków medycznych. Do leków, które mogą wchodzić w interakcję z preparatem Cavinton, należą: leki przeciwzakrzepowe, leki przeciw arytmii serca, leki oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy czy leki na nadciśnienie.

Jakie efekty uboczne mogą wystąpić podczas stosowania leku Cavinton?

Cavinton może, lecz nie musi powodować działań niepożądanych. Efekty uboczne zgłaszane przez pacjentów są stosunkowo rzadkie. Wśród nich można wymienić: zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, zmiany ciśnienia krwi, nudności czy alergiczne reakcje skórne. Jeżeli efekty uboczne występują w ciężkiej formie bądź wyjątkowo utrudniają poprawne funkcjonowanie pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Cavinton – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na zaburzenie krążenia mózgowego • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki • Substancja czynna: winpocetyna • Dawka: 5 mg, 10 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 50/100



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!