Feroplex

Feroplex - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Feroplex to niepodlegający refundacji roztwór doustny wydawany na receptę, znajdujący zastosowanie w przypadku leczenia problemów z niedoborem żelaza i niedokrwistości z niego wynikającej.

Co wchodzi w skład leku Feroplex?

Głównym składnikiem leku jest proteinianobursztynian żelaza (jedna fiolka o pojemności 15 ml zawiera go aż 800 mg), lecz prócz niego roztwór zawiera także wodę oczyszczoną, aromat morella, sorbitol, glikol propylenowy, sacharynę sodową, parahydroksybenzoesan sodowy propylu i parahydroksyesan sodowy metylu.

Feroplex – jakie ma właściwości?

Zawarte w leku Feroplex trójwartościowe żelazo w postaci związanej z białkiem wykazuje działanie dopiero wtedy, gdy trafi do naszego układu trawiennego. Znajdujący się w żołądku kwas o wartości niższej niż 4 pH wchodzi w reakcję z preparatem, w wyniku czego wytrąca się substancja czynna – proteinianobursztynian żelaza – żelazo z kolei zostaje związane. W odcinku dwunastnicy białkowa część roztworu zostaje strawiona, a uwolnione w ten sposób żelazo zostaje wchłonięte do organizmu.

Feroplex – gdzie znajduje zastosowanie?

Lek Feroplex jest zalecany przez specjalistów do stosowania w przypadku niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza u dorosłych, w okresie ciąży i karmienia piersią, w wyniku przewlekłych krwawień, jak i w celu uzupełnienia wszelkich ubytków żelaza w organizmie.

Jak dawkować Feroplex?

Feroplex może być podawany dzieciom, które ukończyły 1. rok życia. W przypadku najmłodszych powyżej tej granicy wiekowej zaleca się stosowanie preparatu w ilości 1,5 ml na kilogram masy ciała na dobę w dwóch oddzielnych dawkach, podawanych przed posiłkiem. Pamiętajmy, aby nie przekroczyć dopuszczalnej dobowej dawki, wynoszącej 40 mg Fe3+ (tj. jedna fiolka). Roztwór należy stosować w pozycji stojącej przed posiłkiem (po upływie dwóch godzin od skonsumowania takich produktów, jak kawa, herbata, mleko, warzywa) i nie mieszać go z innymi napojami czy lekami – dopuszczalna jest jedynie woda. Warto pamiętać, że pewne substancje, będące składnikami przyjmowanych przez nas pokarmów, mogą hamować przyswajanie żelaza. Lek należy przyjmować aż do momentu uzupełnienia rezerw żelaza w organizmie, co zajmuje zwykle dwa, trzy miesiące. Zaleca się, aby nie stosować roztworu więcej niż sześć miesięcy, z wyjątkiem sytuacji, gdy lekarz zadecyduje inaczej.

Jakie są skutki uboczne leku Feroplex?

Działania niepożądane mogą się pojawić po zażyciu leku Feroplex, lecz ich występowanie nie jest regułą i zależy od wielu czynników. Skutki uboczne najczęściej wynikają z przyjęcia zbyt dużych dawek roztworu. Mimo to, jeśli zaobserwujemy u siebie lub najbliższych któryś z poniżej wymienionych, niepokojących objawów, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Zaliczane są do nich: bóle nadbrzusza, nudności, zaparcia i biegunki. Dolegliwości powinny minąć samoistnie po odstawieniu leku lub zmniejszeniu jego dawki. Warto dodać, iż podczas stosowania Feroplexu stolec może mieć ciemniejsze zabarwienie, dlatego też wszelkie badania laboratoryjne na obecność krwi w kale, wykonywane w trakcie przyjmowania roztworu, mogą być niewiarygodne.

Czy mogę stosować Feroplex z innymi lekami?

W trakcie wizyty należy poinformować specjalistę o dotychczas przyjmowanych lekach, tych regularnie stosowanych oraz takich, których zażycie planujemy, gdyż Feroplex może ograniczać działanie innych preparatów. Dotyczy to przede wszystkim przeciwbakteryjnych antybiotyków, penicylaminy, leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona czy tych, wykorzystywanych w przypadku osteoporozy. Feroplex może być zażyty dopiero minimum dwie godziny po przyjęciu wcześniej wyszczególnionych substancji. Na opóźnione działanie leku Feroplex może również wpływać przyjmowanie chloramfenikolu. Źródłem zmniejszonej skuteczności preparatu może być stosowanie substancji redukujących kwasowość wydzieliny żołądkowej. Z kolei zażywanie witaminy C w ilości powyżej 200 mg może przyczynić się do zwiększenia wchłaniania żelaza.

Czy mogę przyjmować Feroplex będąc w ciąży lub gdy karmię piersią?

Feroplex może być stosowany przez ciężarne kobiety oraz te, karmiące piersią. Wynika to z jego przeznaczenia – jest zalecany przez lekarzy, w celu uzupełniania niedoborów żelaza w okresie ciąży, jak i po niej.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Feroplex?

Do najważniejszych przeciwwskazań w stosowaniu preparatu Feroplex zalicza się alergię na substancję czynną (proteinianobursztynian żelaza) lub którykolwiek składnik leku, marskość wątroby, zaburzenia wykorzystania wchłoniętego żelaza lub nadmierne jego odkładanie, jak i przewlekłe zapalenie trzustki. Pacjenci zmagający się z nietolerancją białka mleka krowiego powinni być szczególnie ostrożni stosując Feroplex, gdyż w ich przypadku może dojść do pojawienia się reakcji alergicznych. Ponadto, w trakcie przyjmowania leku zaleca się wykonywanie okresowych kontroli stężenia żelaza we krwi oraz hemoglobiny.


Feroplex (roztwór doustny) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na niedobór żelaza i niedokrwistość Substancja czynna: proteinianobursztynian żelaza Dawka: 40 mg/ 15 ml Opakowanie: 20 fiolek o pojemności 15 ml



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!