Sumamigren

Sumamigren - opis i informacje o leku

Porada lekarska z e-receptą bez wychodzenia z domu. Szybko, tanio i bezpiecznie. Kod do e-recepty w 5 minut na Twój telefon!

Borykasz się z doraźnymi objawami migreny? Przytrafiają Ci się czasem napadowe bóle głowy? Poznaj skuteczny lek przeciwmigrenowy – Sumamigren – który działa już po 30 minutach od zażycia. Zapoznaj się z ciekawostkami na temat tego preparatu w tabletkach i dowiedz się, jak działa. Zarezerwuj e-wizytę lekarską, by dowiedzieć się, czy Sumamigren rozwiąże Twoje problemy.

Sumamigren – lek na przejściowe objawy migreny

Sumamigren to preparat zawierający w swoim składzie substancję czynną z grupy tryptanów – sumatryptan, który działa łagodząco na dolegliwości związane z bólem głowy i migreną. Lek można otrzymać w dwóch dawkach (50 / 100 mg) tylko za okazaniem recepty w aptece.

Na jakie objawy bólowe zaleca się przyjmowanie tabletek Sumamigren?

Przeciwmigrenowy lek Sumamigren można stosować doraźnie w celu zwalczenia bólu o charakterze paroksyzmowym (nagły, krótkotrwały, lecz bardzo silny ból migrenowy lub klasterowy). Działanie zawartego w leku sumatryptanu sprawia, że rozszerzone naczynia krwionośne w okolicy ukrwionej tętnicy szyjnej zwężają się, co pozwala złagodzić występujący ból głowy i towarzyszące mu objawy takie jak: światłowstręt, zbytnia wrażliwość na dźwięki oraz nudności. Warto wiedzieć, że preparat nie zaburza przepływu krwi do mózgu.

Czy Sumamigren to lek wydawany na receptę?

Za sprawą obecności sumatryptanu w swoim składzie, tabletki powlekane Sumamigren można zaliczyć do grupy leków wpływających na pracę przewodnictwa nerwowego i układu krwionośnego człowieka. Dlatego powinny być one stosowane pod stałą kontrolą lekarza, który na podstawie wywiadu lekarskiego i badań wydaje receptę na ten preparat i dopasowuje odpowiednie dawkowanie i czas jego stosowania.

Kto nie powinien przyjmować leku Sumamigren? Jakie są przeciwwskazania?

Przyjmowanie preparatu Sumamigren nie jest wskazane dla osób, które mają alergię lub nadwrażliwość na jakikolwiek jego składnik. Szczególną ostrożność przy jego stosowaniu powinny zachować osoby zmagające się z chorobami serca i po udarze. Specjalista z pewnością nie przepisze tego leku pacjentowi z nadciśnieniem tętniczym, problemami z wątrobą i chorobami układu krążenia. Nie zaleca się także łączenia tabletek Sumamigren z innymi lekami o podobnym działaniu i z antydepresantami. Z zakupu leku powinna też zrezygnować kobieta w ciąży – chyba, że lekarz uzna, że jego stosowanie jest dla niej absolutnie konieczne.

Sposoby na objawowe leczenie migreny

Osoby zmagające się z migreną powinny oprzeć jej leczenie na profilaktyce i doraźnym łagodzeniu występujących dolegliwości, zarówno przy pomocy domowych sposobów, jak i farmakologii. Do pierwszej grupy metod można zaliczyć odpowiednią dietę i terapię ziołami, a do drugiej – sprawdzone preparaty zalecone przez specjalistów. Znalezienie sprawdzonego sposobu na przezwyciężenie lub przynajmniej złagodzenie objawów jest sprawą indywidualną. Każdemu może pomóc co innego.

W jakich grupach wiekowych można stosować Sumamigren?

Sumamigren mogą przyjmować osoby dorosłe w przedziale wiekowym 18 – 65 lat, które nie mają przeciwwskazań do jego stosowania. Zabrania się podawania tabletek dzieciom i młodzieży poniżej 18 lat oraz seniorom, którzy przekroczyli wiek 65 lat.

Jak wygląda dawkowanie leku na migrenę Sumamigren?

Preparat przeciwmigrenowy Sumamigren jest dostępny tylko na receptę i ma formułę tabletek doustnych z zawartością 50 lub 100 mg sumatryptanu. Dokładne wytyczne dotyczące liczby dawek i czasu ich stosowania ustala lekarz. Istotne jest to, że Sumamigren należy przyjmować nie prewencyjnie, a doraźnie – tylko w przypadku pojawienia się objawów migrenowych. Lek trzeba zastosować od razu po pojawieniu się wczesnych symptomów migreny. W ulotce dołączonej do opakowania producent sugeruje, że jednorazowa dawka dla preferowanej grupy wiekowej wynosi 50 mg. Natomiast u niektórych pacjentów lekarz może rekomendować przyjmowanie 100 mg. Istotne jest, aby trzymać się instrukcji specjalisty i nie decydować samodzielnie o zwiększeniu jednorazowej dawki leku, nie dzielić jej na mniejsze porcje, a tabletki połykać w całości, popijając je dużą ilością wody. W przypadku kiedy mamy do czynienia z ustąpieniem doraźnych objawów po zażyciu pigułki Sumamigren, ale po pewnym czasie napad migrenowy powtarza się, wówczas dozwolone jest przyjęcie kolejnej tabletki, jednak trzeba pamiętać, że należy zachować przynajmniej 2-godzinny odstęp pomiędzy dawkami. Dozwolone jest przyjęcie maksymalnie 300 mg preparatu na dobę.

Czy wskazane jest stosowanie leku Sumamigren przez kobiety w ciąży?

Nie, stosowanie leku w okresie ciąży i karmienia piersią nie jest zalecane przez lekarzy, ponieważ jego składniki mogą mieć wpływ na prawidłowość przebiegu ciąży i bezpieczeństwo rozwijającego się płodu. Substancja czynna może wnikać przez podawane mleko matki do organizmu dziecka i niekorzystnie na niego wpływać. Najlepiej konsultować stosowanie jakiegokolwiek preparatu medycznego z lekarzem.


Sumamigren (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek przeciwmigrenowy Substancja czynna: sumatryptan Dawka: 50 / 100 mg Opakowanie: 2 / 6 / 9 / 12 / 18 tabletek



Porada lekarska z e-receptą bez wychodzenia z domu. Szybko, tanio i bezpiecznie. Kod do e-recepty w 5 minut na Twój telefon!