Monural

Monural - opis i informacje o leku

Szukasz szybkiej i profesjonalnej pomocy lekarskiej? Zamów e-konsultację ze specjalistą! Szybko, skutecznie i dyskretnie!

Cierpisz na zakażenie układu moczowego i związane z nim dolegliwości takie jak ból, pieczenie lub kłucie podczas oddawania moczu? Wybierz lek Monural z antybiotykiem, który skutecznie leczy zapalenie pęcherza moczowego i związane z nim objawy, przez które wizyta w toalecie nie należy do najmilszych. Dowiedz się więcej o antybiotyku z fosfomycyną. Umów się na konsultację lekarską online i zamów e-receptę na swój lek Monural.

Monural – antybiotyk, który skutecznie zabija bakterie chorobotwórcze pęcherza

Lek Monural to antybiotyk w formie granulatu do przyrządzania roztworu stosowanego doustnie. Wydawany jest w aptece wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza. Lek ten skutecznie leczy zakażenia układu moczowego wywołane na tle bakteryjnym. Dzięki zawartej w składzie fosfomycynie, skutecznie likwiduje bakterie odpowiedzialne za wywołanie chorób pęcherza.

Kto może stosować Monural?

Monural może zostać przepisany osobie dorosłej i dziecku powyżej 12 roku życia. Producent medykamentu zastrzega, że ze względu na brak informacji na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u młodszej grupy wiekowej, nie powinno się go podawać dzieciom w wieku młodszym niż 12 lat. Monural jest skierowany zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

Na jakie objawy można stosować Monural?

Antybiotyk Monural o działaniu antybakteryjnym jest dedykowany przede wszystkim dojrzałym i młodym kobietom zmagającym się z uciążliwymi dolegliwościami pęcherza moczowego, takimi jak: uczucie parcia, częstokrotne, ale oszczędne w ilości oddawanie moczu, ostry ból w podbrzuszu i pieczenie części intymnych. Przyczyną ich występowania są zazwyczaj drobnoustroje, które wędrują z cewki moczowej do pęcherza i tam powodują stan zapalny. Te dokuczliwe symptomy można jednak skutecznie wyleczyć przy pomocy leku Monural, który dzięki fosfomycynie w swoim składzie, zabija namnażające się bakterie w układzie moczowym.

Czy Monural można uzyskać bez recepty?

Nie, Monural to lek dostępny tylko na receptę. Można go kupić w dwóch wersjach, które różnią się dawką – 2 albo 3 g zawartej fosfomycyny. Wybór stosownej dawki należy do lekarza, który dopasowuje ją w oparciu o eskalację objawów choroby, ogólny stan zdrowia, występowanie alergii oraz wiek pacjenta. Lekarz decyduje również o długości leczenia.

Monural wskazany jako profilaktyka przed zabiegiem

Specjaliści zalecają stosowanie antybiotyku Monural profilaktycznie w ramach przygotowań do zabiegu biopsji prostaty (gruczołu krokowego) u mężczyzn, zabiegów chirurgicznych, które niosą ryzyko zakażenia dróg moczowych oraz zapobiegawczo w przezcewkowych działaniach diagnostycznych.

Jak należy przechowywać saszetki z lekiem Monural?

Nie istnieją specjalne wymagania, według których należy przechowywać lek Monural. Granulat leku trzeba przechowywać w zamkniętych saszetkach, a przyrządzony z niego roztwór wypijać od razu po przygotowaniu. W trosce o bezpieczeństwo domowników, należy trzymać go w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Jak stosuje się granulat Monural?

Monural to granulat podawany doustnie po uprzednim rozpuszczeniu go w szklance wody. W ten sposób tworzy się roztwór do picia. Jego dawkowanie jest różne w zależności od natężenia objawów zapalenia pęcherza moczowego i wyników badań laboratoryjnych. Lek należy przyjmować według informacji zawartych w ulotce producenckiej oraz zaleceń medycznych, a w przypadku wątpliwości – najlepiej omówić je ze swoim lekarzem. W przypadkach zakażenia bez powikłań pomóc powinna już jedna saszetka leku z zawartością 2 lub 3 g substancji czynnej. Natomiast jeśli lek ma być przyjmowany profilaktycznie, należy zażyć 2 saszetki preparatu – jedną 3 godziny przed zabiegiem i jedną dobę po zabiegu. Monural stosuje się na czczo – min. 2 godziny przed lub 2 godziny po posiłku, ponieważ składniki zawarte w pokarmach mogą niekorzystnie działać na wchłanialność substancji czynnej do organizmu. Zaleca się przyjmowanie leku wieczorem, przed snem i po dokładnym wypróżnieniu. Dzięki takiej praktyce lek trafi do opróżnionego pęcherza i pozostanie w nim przez całą noc, dzięki czemu lekoterapia będzie skuteczniejsza.

Czy Monural mogą stosować kobiety w ciąży?

Ewentualność korzystania z leku Monural w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u kobiet w ciąży należy zawsze skonsultować z lekarzem. Niestety w ciąży problemy z układem moczowym na tle bakteryjnym są często spotykane, dlatego uciążliwe objawy z tym związane należy zgłosić lekarzowi, który powinien zaproponować skuteczny i bezpieczny środek na wyleczenie choroby. W ulotce dołączonej do opakowania można znaleźć informację o tym, że dopuszcza się stosowanie leku przez kobiety w ciąży, ale tylko wtedy, kiedy specjalista stwierdzi, że jest to konieczne. W przypadku kobiet karmiących, mogą one skorzystać z jednej dawki antybiotyku Monural (saszetka) po uzgodnieniu z lekarzem.


Monural (granulat, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na zakażenie układu moczowego Substancja czynna: trometamolu fosfomycyna Dawka: 2 / 3 g Opakowanie: 1 saszetkaSzukasz szybkiej i profesjonalnej pomocy lekarskiej? Zamów e-konsultację ze specjalistą! Szybko, skutecznie i dyskretnie!