Biseptol

Biseptol - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Biseptol to antybiotyk stosowany przeciw różnego rodzaju infekcjom bakteryjnym. Substancjami czynnymi w składzie leku są sulfametoksazol (stosowany m.in. na zakażenia dróg oddechowych czy zapalenie płuc) oraz trimetoprim (używany w leczeniu zakażenia dróg moczowych). Występuje w postaci zarówno zawiesiny doustnej, jak i zwykłych tabletek. Lek ten dostępny jest wyłącznie na receptę. Ku wygodzie pacjentów, można uzyskać ją bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić formularz internetowy, który następnie trafi do lekarza, a ten na jego podstawie wystawi e-receptę. Równie komfortowo można umówić się na e-wizytę lekarską, co stanowi dla pacjenta ogromne ułatwienie.

W jakim celu stosuje się Biseptol?

Biseptol to antybiotyk zwalczający bakterie wrażliwe na kotrimoksazol (preparat z mieszaniną sulfametoksazolu oraz trimetoprimu, czyli substancji czynnych). Pomaga zatem zwalczyć stany zapalne oraz infekcje bakteryjne. Biseptol może być przepisany przez lekarza na dolegliwości o ostrym przebiegu, kiedy nie sprawdziły się leki o pojedynczej substancji czynnej. Stosowany jest w zwalczaniu między innymi: anginy (nie w formie paciorkowcowej), zakażenia dróg moczowych, zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, zakażenia przewodu pokarmowego, zapalenia płuc oraz dla zapobiegania zakażenia u pacjentów z obniżoną odpornością.

Co znajduje się w składzie leku Biseptol?

W składzie leku Biseptol znajduje się kotrimoksazol, łączący substancje czynne: sulfametoksazol i trimetoprim. Oba związki chemiczne stosuje się w zwalczaniu różnych zakażeń o podłożu bakteryjnym. Na ulotce dołączonej do opakowania preparatu umieszczone zostały informacje o substancjach pomocniczych. Wśród nich znajduje się m.in. sód, co może być istotne dla pacjentów kontrolujących poziom sodu w diecie.

Jak wygląda działanie substancji czynnych leku Biseptol?

Sulfametoksazol i trimetoprim należą do grupy antybiotyków bakteriostatycznych i mają działanie przeciwdrobnoustrojowe. Hamują aktywność wybranych enzymów bakteryjnych, czym zmniejszają rozwój komórkowy bakterii. Połączone działanie sulfametoksazolu oraz trimetoprimu daje większą szansę na zwalczenie infekcji bakteryjnej, szczególnie w przypadku bakterii odpornych na jedną z dwóch substancji czynnych.

Jak wygląda dawkowanie leku Biseptol?

Biseptol przyjmowany jest tylko doustnie. Dawka zalecana różnić się będzie w zależności od rodzaju dolegliwości oraz wieku pacjenta. Osobom powyżej 12 roku życia zazwyczaj podaje się 20 ml leku co 12 godzin. Dawka minimalna do leczenia długotrwałego (przekraczającego 2 tygodnie) powinna wynosić 10 ml podawanych co 12 godzin, natomiast w leczeniu zakażeń bakteryjnych o ciężkim przebiegu – nawet 30 ml co 12 godzin. Dzieci między 6 a 12 rokiem życia powinny otrzymywać mniejszą dawkę preparatu. Niemowlętom podaje się zazwyczaj około 2,5 ml leku. Biseptol małym dzieciom powinno się podawać w formie zawiesiny, aby zapobiec ryzyku zadławienia się tabletką.

Jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Biseptol?

Biseptol nie może być zażywany przez osoby nadwrażliwe bądź uczulone na którąkolwiek substancję występującą w składzie leku. Przeciwwskazanie do stosowania preparatu dotyczy również pacjentów z pewnymi dolegliwościami, w tym: z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek, z porfirią (zaburzenie przetwarzania hemoglobiny we krwi) i ze zmianami w obrazie morfologicznym krwi. Również zaleca się stosować Biseptol z zachowaniem ostrożności w przypadku pacjentów z astmą, niedoborem kwasu foliowego (co zdarza się u pacjentów w podeszłym wieku) oraz alergią o ciężkich objawach. Osoby nałogowo spożywające alkohol także powinny stosować lek z ostrożnością.

Czy Biseptol można łączyć z innymi lekami?

Jeżeli pacjent przyjmuje jakiekolwiek środki medyczne na stałe, powinien o tym fakcie poinformować lekarza. Biseptol bowiem może wchodzić w interakcję z niektórymi lekami, w tym ze środkami: moczopędnymi, przeciwzakrzepowymi, przeciwwirusowymi, przeciw cukrzycy, nasercowymi czy też innymi lekami przeciwbakteryjnymi. Lek działa też antagonistycznie dla kwasu foliowego.

Czy Biseptol mogą zażywać dzieci?

Tak, Biseptol może być zażywany przez dzieci, jednakże w tym przypadku zalecana jest ostrożność. Leku nie powinno się podawać pacjentom poniżej 2 miesiąca życia, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych.

Czy Biseptol można zażywać w ciąży lub karmiąc piersią?

Biseptol w ciąży może być stosowany tylko na polecenie lekarza, przy tym nie powinno się go zażywać pod koniec ciąży. Warto zaznaczyć, że lek działa antagonistycznie dla kwasu foliowego, który często zażywają ciężarne. Przy leczeniu farmakologicznym z preparatem Biseptol istnieje ryzyko powstania wad rozwojowych płodu. Leku nie należy przyjmować podczas karmienia piersią, ponieważ substancje zawarte w składzie leku przenikają do mleka matki.
Biseptol – podstawowe informacje: • Kategoria: leki przeciwbakteryjne, antybiotyki • Status: dostępny na receptę • Forma: zawiesina doustna, tabletki • Substancja czynna: kotrimoksazol (sulfametoksazol + trimetoprim) • Dawka: 960 mg, 480 mg, 240 mg, 120 mg • Opakowanie: 10 lub 20 tabletek, 100 ml (zawiesina)



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!