» Strona główna » Ból głowy » Ból głowy u nastolatków – objawy, przyczyny, leczenie
Ból głowy u nastolatków to równie powszechna dolegliwość, jak u dorosłych. Przyczyn tego bólu może być naprawdę wiele. Najczęściej związane są one ze stylem życia. Nastolatki cierpią często na brak […]
Ból głowy u nastolatków to równie powszechna dolegliwość, jak u dorosłych. Przyczyn tego bólu może być naprawdę wiele. Najczęściej związane są one ze stylem życia. Nastolatki cierpią często na brak czasu, co może sprawić, że ich odżywianie nie będzie prawidłowe, a liczba godzin snu zbyt mała. Dowiedz się więcej!
W dzisiejszych czasach dzieci mają bardzo niewiele czasu. Szkoła, zajęcia dodatkowe i odrabianie lekcji mogą zająć naprawdę dużo czasu. Sprawia to, że u osób w wieku nastoletnim obserwuje się coraz więcej objawów bólowych. Ból głowy u nastolatków może również mieć podłoże migrenowe. Jeżeli dziecko skarży się na dolegliwości bólowe, to rodzic powinien udać się z nim do lekarza pierwszego kontaktu, który nakaże badania, na podstawie których wyda diagnozę i dobierze leczenie. Chcesz wiedzieć więcej o bólach głowy u dzieci i młodzieży? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Młody człowiek skarżący się na silny ból głowy może przestraszyć rodzica. W końcu objaw ten jest powszechnie kojarzony z problemami natury neurologicznej. Nie zawsze jednak jest się czym martwić. Wiele dolegliwości bólowych jest związana z trybem życia, jaki prowadzi nastolatek. Czasami wystarczy jedynie zmiana pewnych nawyków, aby bóle przestały nawracać. Oto jakie czynniki mogą wywoływać ból głowy u nastolatków:
Organizm młodego człowieka jest dosyć wytrzymały, ale w końcu i on się podda, jeżeli zbyt duże będzie nasilenie powyższych czynników ryzyka. Rodzic powinien przekonać dziecko do zmiany nawyków, a jeżeli to nie pomoże, to trzeba będzie udać się do lekarza, który dokona diagnozy i wprowadzi odpowiednie leczenie.
Wiele osób cierpiących na migrenę twierdzi, że pierwsze symptomy zaczęły odczuwać już w okresie dojrzewania. Migrena jest chorobą neurologiczną, najczęściej ma charakter przewlekły. Medycyna cały czas nie poznała do końca wszystkich mechanizmów, które stoją za atakami. Ból w przypadku migreny pojawia się najczęściej w okolicy skroniowej. Innymi objawami są:
Migrenowe bóle głowy są bardzo częste, szacuje się, że z tą dolegliwością żyje około 10% całej populacji. Migrena może pojawić się już w wieku niemowlęcym i przez całe życie zmienia nasilenie oraz częstotliwość ataków. Badania długoterminowe mówią, że prawie 3/4 osób cierpiących na migrenę w dzieciństwie zmaga się z nią także w okresie dorosłym.
Migrena jest bólem samoistnym. Oznacza to, że nie stoi za nią żadna inna choroba. Dzisiejsza medycyna nie poznała jeszcze dokładnie tej dolegliwości. Część specjalistów twierdzi, że przyczyn tej choroby należy szukać w nadreaktywności neuronaczyniowej. Czynnikami, które mogą wywołać ataki, są:
Istnieją dowody, które sugerują, że występowanie migreny może mieć związek z czynnikami genetycznymi. Bardzo często zdarza się, że dzieci rodziców zmagających się z migreną również mają ten problem.
Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka migrenę, to powinieneś udać się z nim do lekarza neurologa. To on będzie miał najpełniejszą wiedzę na temat leczenia tej dolegliwości. W pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną badania, dzięki którym będzie można wykluczyć poważne schorzenia neurologiczne, czyli tętniaki, naczyniaki i guzy. Migrena potrafi być schorzeniem bardzo utrudniającym codzienne życie, dlatego leczenie jej powinno się traktować priorytetowo. Leczenie migreny polega na:
Leki stosowane przy migrenie mają za zadanie zapobiegać napadom oraz zmniejszyć odczucie bólu. Należy uważać z podawaniem dziecku ogólnodostępnych lekarstw przeciwbólowych, ponieważ zbyt częste ich przyjmowanie może doprowadzić do polekowych bólów głowy. Wszelkie środki farmakologiczne stosowane podczas leczenia powinny być skonsultowane z lekarzem. Jeżeli nie możesz iść z dzieckiem do lekarza, to pozostają konsultacje lekarskie online.
Ból głowy u nastolatków może mieć naturę napięciową. Ten rodzaj bólu występuje głównie w godzinach wieczornych i może pojawiać się kilka razy w tygodniu. Napięciowy ból głowy może być wywoływany przez:
Aby pozbyć się napięciowego bólu głowy, można wykorzystać ogólnodostępne środki farmakologiczne, na przykład ibuprofen. Rodzice powinni jednak wiedzieć, że długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych może źle wpłynąć na zdrowie dziecka. Konieczne będzie więc udanie się do lekarza, który przeprowadzi niezbędne badania i wyda diagnozę. Najważniejsze jest więc znalezienie przyczyny bólu i wyeliminowanie jej.
Jak rozpoznać napięciowy ból głowy? Pojawia się on w podobnych miejsca jak migrena. Zlokalizowany jest obustronnie, najczęściej odczuwalny jest w okolicy skroniowej. Charakter bólu jest uciskowy lub rozpierający w przeciwieństwie do migreny, w której ból jest pulsujący. Napięciowy ból głowy u nastolatków może trwać nawet przez 30 minut dziennie i pojawiać się 7 dni w tygodniu. Razem z nim może pojawić się światłowstręt. Czasami pacjenci opisują ten ból jako noszenie zbyt ciasnej czapki lub obręczy na głowie.
Ból głowy u nastolatka wcale nie musi mieć natury przewlekłej. Mogą zdarzyć się problemy z zatokami, które charakteryzują się bólem w przedniej części czaszki. Zakażenia wirusowe, czyli między innymi przeziębienie oraz grypa, mogą dawać objawy bólowe. Powinny one jednak ustąpić po wyleczeniu. Jeżeli nastolatek dalej odczuwa nawracające bóle głowy
Przewlekły ból głowy u nastolatka powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Dolegliwość ta może znacznie wpłynąć na komfort życia, rodzic powinien więc skupić się na tym, aby jego dziecko jak najszybciej mogło się go pozbyć lub chociaż zmniejszyć objawy.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.