Ból w klatce piersiowej i plecach – nerwica a objawy bólowe

Ból w klatce piersiowej i plecach – nerwica może dawać tego rodzaju objawy. W tym przypadku pacjent może cierpieć na nerwicę somatyczną, która daje objawy fizyczne. Leczenie polega na przeprowadzeniu skutecznej psychoterapii. Czasami konieczne będzie czasowe zastosowanie środków farmakologicznych. Dowiedz się więcej!

ból w klatce piersiowej i plecach nerwica

Odczuwasz ból w klatce piersiowej i plecach? Nerwica może być jedną z przyczyn. Aby ją zdiagnozować, konieczne będzie jednak przeprowadzenie dużej liczby badań, które wykluczą inne schorzenia dające podobne objawy. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest psychoterapia, która pozwala pacjentowi zrozumieć podłoże jego problemów. Nerwica nie może pozostać nieleczona, ponieważ objawy mogą z czasem ulegać nasileniu, co wpłynie na życie codzienne pacjenta.

Ból w klatce piersiowej i plecach – nerwica somatyczna?

Bóle nerwicowe nie mają jasnego mechanizmu. Najczęściej pojawiają się właśnie w klatce piersiowej i plecach, do ich nasilenia dochodzi w momencie sytuacji stresowej. Symptomami towarzyszącymi są między innymi stany lękowe, duszności, niepokój i kołatanie serca. Istotne podczas diagnozy jest rozróżnienie nerwicy od nerwobólu, który pojawia się w przebiegu różnych chorób wywołujących zapalenie nerwów międzyżebrowych. Nerwicę można również pomylić z półpaścem, którego objawy są jednak odczuwalne najczęściej po jednej stronie ciała.

Nerwica wegetatywna a bóle w klatce piersiowej i plecach

Nerwicę wegetatywną klasyfikuje się w grupie nerwic. Jest ona czasem nazywana także nerwicą narządową, ponieważ w jej wyniku dochodzi do zaburzenia pracy narządów w organizmie. Może ona dotyczyć między innymi jelit, mózgu, serca, kości i stawów. Jest to dolegliwość coraz częściej występująca, ale nie idzie to w parze z częstotliwością diagnozy. Bardzo wielu chorych żyje z nerwicą przez lata, nie wiedząc nawet, że ich bolesne dolegliwości mają związek z psychiką. Badania nie wykazują znaczących odchyleń od normy, co bardzo utrudnia diagnozę.

Przyczyn nerwicy wegetatywnej, może być wiele. Często choroba związana jest ze zbyt szybkim pobudzaniem się układu nerwowego i wolnym jego wyciszaniem. U osób, których układ nerwowy bardzo szybko się pobudza, rośnie szansa na zachorowanie. Kolejną przyczyną może być środowisko, w jakim dana osoba się wychowywała. Jeżeli w dzieciństwie nie zapewniono jej dostatecznego poziomu bezpieczeństwa, to przyczyna właśnie to może być przyczyną nerwicowego bólu w klatce piersiowej i plecach. Nerwica może też być związana z traumatycznymi przeżyciami, może to być przebyta choroba, śmierć bliskiej osoby lub inne ciężkie doświadczenia życiowe.

Zobacz też  Objawy zawału serca a nerwica serca – jak odróżnić?

Objawy nerwicy wegetatywnej mogą znacznie utrudnić codzienne życie chorego. Mogą być również pomylone ze stanem przedzawałowym lub z innymi chorobami układu krążenia. Wśród najczęściej występujących objawów tej choroby można wymienić:

  • kołatanie serca;
  • ucisk w klatce piersiowej;
  • ucisk w gardle;
  • suchość w ustach;
  • zawroty głowy;
  • duszności;
  • drętwienie kończyn;
  • nudności;
  • wymioty;
  • biegunkę;
  • zimne poty;
  • czerwienienie się;
  • zaburzenia nastroju w postaci lęku, rozdrażnienia, pobudzenia i agresji.

Leczenie nerwicy wegetatywnej

Nerwica wegetatywna to duży problem dla cierpiących na nią. Nie są oni świadomi tego, jak bardzo emocje zaburzają pracę ich układu autonomicznego. Skutki tego są niezrozumiałe dla nich, jak i ich otoczenia. W efekcie chory może się alienować, co prowadzi czasem do nasilenia się objawów cielesnych. Osoby z nerwicą odnoszą także często wrażenie, że ich objawy są bagatelizowane przez lekarzy, nie wierzą w to, że nie cierpią na żadną chorobę i kategorycznie odrzucają pomoc psychologiczną. Wszystko to może doprowadzić do sytuacji, w której zacznie działać mechanizm błędnego koła. Problemy natury psychicznej będą wywoływały symptomy fizyczne, a te będą napędzały nerwicę.

Psychoterapia jest najbardziej skuteczną metodą leczenia nerwicy. Pomaga ona zrozumieć emocje i uczy radzić sobie z nimi. Dzięki psychoterapii można całkowicie poradzić sobie z problemem z bólem w klatce piersiowej i plecach. Nerwica jest chorobą uleczalną. W niektórych wypadkach lekarz przepisze pacjentowi leki. Dzieje się tak, gdy objawy choroby ulegają nasileniu. Jeżeli skończyły ci się leki, to pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem może być e-recepta, dostaniesz ją bez wychodzenia z domu.

Ból w klatce piersiowej i plecach – nerwica czy coś innego?

Jest wiele możliwych przyczyn bólu w klatce piersiowej i plecach. Nerwica może być jednym z nich, ale zanim lekarz ją stwierdzi, konieczne będzie wykonanie szeregu różnych badań. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu klatki piersiowej i pleców?

Dławica piersiowa i zawał mięśnia sercowego

Ból w części środkowej klatki piersiowej, który dodatkowo najbardziej odczuwalny jest w okolicy mostka, promieniując do lewej ręki i pomiędzy łopatki, to objaw zawału serca. Może to także świadczyć o bólu dławicowym. Warto wiedzieć, w jaki sposób można odróżnić ból dławicowy od zawału serca.

Zawał serca jest związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego. Nasilenie się tego objawu jest duże. Ból nie mija nawet po zaprzestaniu wysiłku fizycznego. Mogą towarzyszyć mu także inne objawy:

  • zawroty głowy;
  • drętwienie lub mrowienie lewej ręki;
  • trudności z oddychaniem;
  • zlewne poty;
  • niepokój;
  • osłabienie;
  • nudności;
  • wymioty;
  • ból brzucha.
Zobacz też  Gula w gardle – nerwica i inne możliwe przyczyny! Jakie są jej objawy i leczenie?

W niektórych przypadkach objawy są nietypowe. U kobiet zdarza się, że nie występuje pieczenie w okolicy mostka. O zawale często świadczy kłujący ból w klatce piersiowej, barku, w okolicy żuchwy i pomiędzy łopatkami. Pacjent może także odczuwać gorsze samopoczucie oraz kłopoty z układem pokarmowym.

Ból dławicowy ma związek z przejściowym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Objawia się głównie bezpośrednio po wysiłku, ale ustępuje chwilę po zaprzestaniu aktywności. Ból trwa krócej niż w przypadku zawału, dolegliwości powinny minąć w ciągu kilku minut. Ten rodzaj bólu może zostać również wywołany przez stres, zimne powietrze i ciężkostrawne posiłki.

W razie wystąpienia problemów bólowych, które mogą świadczyć o zawale, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, potrzebna będzie prawdopodobnie hospitalizacja. W przypadku innych dolegliwości bólowych, które nie pozwalają wykonywać obowiązków służbowych, konieczne może być wzięcie zwolnienia lekarskiego. L4 online to bardzo wygodna metoda na to, by otrzymać kilka dni wolnego ze względu na zły stan zdrowia.

Choroby układu oddechowego

Ból w klatce piersiowej może wskazywać na problemy ze schorzeniami w oskrzelach i płucach. Dolegliwości te pojawiają się najczęściej w związku z infekcjami. U pacjentów mogą pojawiać się wtedy duszności i świsty wydechowe, a także mokry oraz suchy kaszel. Jeżeli doszło do zapalenia płuc lub oskrzeli, to bólowi może towarzyszyć również gorączka.

Warto też powiedzieć kilka słów o naciekach zapalnych i bólu opłucnowym. Objawy odczuwalne są wtedy jako kłujące i jednostronne. Nasilają się podczas kaszlu, zmiany pozycji i kichania. Ból opłucnowy można zmniejszyć poprzez położenie się na bolącym boku.

Problemy żołądkowe

Nagły ból w dolnej części klatki piersiowej może świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu układu pokarmowego. W niektórych przypadkach ból ten przypomina ten, który występuje w przypadku zawału. Warto zaznaczyć, że problemy z niestrawnością, refluksem, wzdęciami i wrzodami są bardzo częstą przyczyną wizyt w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

Jeżeli ból ma charakter gniotący lub piekący, a jego nasilenie jest duże, to prawdopodobnie ma on związek z układem pokarmowym. Innymi objawami, które mogą się pojawić, są:

  • wymioty;
  • nudności;
  • zaparcia;
  • gazy;
  • cofanie się treści żołądkowej do przełyku;
  • pieczenie w gardle;
  • kwaśny posmak.
Zobacz też  Nerwica lękowa – objawy, przyczyny, leczenie

W przypadku problemów żołądkowych powinieneś odpoczywać w domu. Jeżeli nie możesz udać się osobiście po zwolnienie, to warto skorzystać z innych metod. Zwolnienie lekarskie online można dostać bez wychodzenia z domu i narażania własnego stanu zdrowia na pogorszenie.

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej i plecach

Ból w klatce piersiowej i plecach może być spowodowany naszym trybem życia, takim jak praca siedząca lub stojąca oraz ciężka praca fizyczna. Długotrwałe przebywanie w nieprawidłowej pozycji podczas pracy siedzącej, takiej jak garbienie się przy biurku, może prowadzić do nadmiernego obciążenia mięśni i stawów oraz ucisku na narządy wewnętrzne. Można rozwiązać ten problem, przyjmując prawidłową postawę podczas pracy oraz korzystając z odpowiednio dopasowanego krzesła i biurka. Ból w klatce piersiowej i plecach może także być spowodowany przeciążeniem kręgosłupa przez pracę stojącą lub fizyczną, a także niewłaściwym dopasowaniem materaca i poduszki podczas spania.

Wiele przyczyn może mieć odczuwanie bólu w klatce piersiowej i plecach. Nerwica także może je wywoływać. Jeżeli zdiagnozowano u ciebie tę chorobę, to powinieneś poddać się psychoterapii, dzięki której zrozumiesz, jak radzić sobie z chorobą. Pamiętaj, że nerwicę należy leczyć, bo może dojść do jeszcze większego nasilenia się objawów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.