» Strona główna » Ból » Ból w nadbrzuszu – przyczyny, objawy i leczenie
Ból w nadbrzuszu może być spowodowany przez wiele różnych schorzeń. Część z nich może być powiązana z przewodem pokarmowym, pozostałe zaś z innymi narządami. W nadbrzuszu znajduje się kilka niezwykle istotnych organów, a bolesność powinna skłaniać do działania.
Bóle w nadbrzuszu mogą być bardzo nieprzyjemne. Jeżeli ich nasilenie jest znaczne, wówczas warto zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wprowadzi leczenie. Niektóre schorzenia wywołujące ból nadbrzusza mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego objawu nie wolno lekceważyć!
Mianem nadbrzusza określa się górny fragment brzucha. Jest to część znajdująca się bezpośrednio poniżej żeber. W tym miejscu znajdują się bardzo istotne dla odpowiedniego funkcjonowania ludzkiego organizmu narządy. Mowa tutaj o żołądku, dwunastnicy, śledzionie i trzustce. Najczęściej ból w nadbrzuszu ma związek z problemami z układem pokarmowym. Zdarzają się jednak przypadki, w których ból dotyczy mięśni lub otrzewnej. Niezależnie od przyczyny bólu warto skonsultować się ze specjalistą, jeżeli problem nasila się lub trwa podejrzanie długo.
Ból w nadbrzuszu może mieć wiele różnorodnych przyczyn. Wywoływać go mogą zarówno choroby ogólnoustrojowe, jak i zaburzenia pracy narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. Najczęściej występujące choroby, które mogą powodować ból w górnej części brzucha, to:
Bóle wywołane problemami z układem krwionośnym, takie jak zawał serca, wymagają od chorego stałego przyjmowania leków. Dla takich osób co pewien czas niezbędna będzie nowa e-recepta, o czym należy pamiętać, by nie zaniedbać terapii.
Cukrzyca typu 1 i 2 może prowadzić do wielu różnych powikłań, w tym do silnego bólu brzucha. W wyniku choroby może dojść do neuropatii autonomicznej, czyli uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych między innymi za czynności przewodu pokarmowego. Dojść może do gastroparezy, czyli schorzenia, które polega na zaburzeniu opróżniania żołądka. Typowymi objawami w tym przypadku są bóle w nadbrzuszu, brak apetytu, wzdęcia, nudności i wymioty. Dodatkowo chorzy cierpią na wymioty po posiłkach. W treści żołądkowej mogą znaleźć się kawałki niestrawionego pokarmu, który spożyty został kilka godzin wcześniej.
Ból w nadbrzuszu może być jednym z nietypowych objawów zawału serca. Martwica mięśnia sercowego objawia się zwykle poprzez ostry i gniotący ból za mostkiem. Odnotowuje się jednak przypadki, gdy zawał serca objawia się inaczej, zwłaszcza u osób starszych lub zmagających się z cukrzycą. U pacjentów mogą pojawić się bóle w nadbrzuszu, które nazywane bywają maską brzuszną zawału serca.
Objaw ten jest najczęściej odczuwalny pod prawym łukiem żebrowym, a nasilenie dolegliwości bólowych jest mniejsze niż w przypadku klasycznego ataku serca. Ból tego rodzaju może świadczyć o zawale dolnej ściany serca, czyli tej, która poprzez przeponę sąsiaduje z narządami znajdującymi się w nadbrzuszu i z samą jamą brzuszną. Ból może promieniować w kierunku tych narządów i jamy brzusznej, mogą pojawić się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Niedokrwienna choroba serca, czyli choroba wieńcowa, wiąże się ze zmianami w tętnicach wieńcowych, których zadaniem jest dostarczanie krwi do serca. Schorzenie to objawia się bólem w klatce piersiowej, jednak w niektórych przypadkach pacjenci skarżą się na ból w nadbrzuszu. Objaw ten jest stosunkowo nietypowy, ale może pojawić się u niektórych pacjentów w wyniku stresu, po posiłku, pod wpływem zimnego powietrza i w czasie intensywnej aktywności fizycznej (w tym przypadku ból powinien minąć po jej zakończeniu).
Niedoczynność tarczycy może być jedną z przyczyn gastroparezy. Jest to związane z niedoborem hormonów tarczycy. Głównymi objawami związanymi z zaburzeniami pracy tego narządu są:
Półpasiec to ostra wirusowa choroba zakaźna. Czynnikiem wywołującym jest wirus herpes virus varicella, który odpowiada również za ospę wietrzną. Półpasiec może pojawić się u osób, które przeszły w przeszłości ospę wietrzną i po czasie doszło do reaktywacji utajonego zakażenia. Do zakażenia może dojść także w wyniku kontaktu z osobą chorą na ospę wietrzną. Częstym objawem półpaśca są bolesne wysypki i pęcherzyki wzdłuż przebiegu nerwów.
Pierwsze objawy półpaśca mogą zostać pomylone ze zwyczajnym przeziębieniem. U chorego może pojawić się rozdrażnienie, ból gardła i bóle głowy. Dopiero w następnym etapie rozwoju choroby pojawiają się bóle neurologiczne, które występują zazwyczaj po jednej stronie twarzy lub całego ciała. Ostateczne objawy są uzależnione od nerwu, który został zaatakowany.
Diagnostyka ma ogromne znaczenie przy bólach w nadbrzuszu. Dzięki zidentyfikowaniu przyczyny choroby można szybko wprowadzić odpowiednie leczenie. Pierwszym etapem diagnostycznym jest wywiad lekarski i przeprowadzenie wstępnych badań. Pacjent będzie musiał opisać lekarzowi rodzaj swojego bólu. Bóle dzielą się na ostre i przewlekłe. Warto też sprecyzować, czy ból jest odczuwany w formie pieczenia, czy może jest tępy, ściskający, kłujący lub rozpierający.
Istotne jest również wskazanie dokładnej lokalizacji bólu, ponieważ lekarz będzie mógł dzięki temu dobrać odpowiednie metody diagnostyczne. Specjalista zapyta również, czy ból występuje podczas snu lub po spożyciu posiłku. Jeżeli pojawiają się jakieś dodatkowe objawy, czyli na przykład nudności, zaparcia, zgaga, gorączka lub kłopoty z połykaniem pokarmów, to również należy poinformować o tym medyka.
Podstawowym badaniem pomagającym zdiagnozować przyczynę bólu nadbrzusza jest badanie fizykalne brzucha. Może to zostać wykonane za pomocą oceny palpacyjnej, która polega na sprawdzeniu bolesności brzucha za pomocą ucisku. Skuteczne może być również osłuchiwanie brzucha i opukiwanie go. Czasami lekarz może też sprawdzić, czy u pacjenta występują następujące objawy:
W przypadku bolesności, którego źródłem są choroby serca lub płuc, mogą zostać przepisane leki przeciwbólowe, leki przeciwzakrzepowe lub będzie prowadzone leczenie chirurgiczne. Gdy ból w nadbrzuszu jest związany z chorobami nerek i wątroby, przeprowadza się dializę lub stosuje metody transplantologiczne. Nowotwory wywołujące ból w brzuchu leczy się poprzez chemioterapię, radioterapię lub leczenie chirurgiczne.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.