» Strona główna » Covid-19 » COVID – wymioty
Różne warianty wirusa SARS-CoV-2 mogą powodować różne objawy choroby COVID-19 – często nazywanej po prostu COVID. Wymioty są jednym z nich. Co powinni robić pacjenci? Jak odróżnić infekcję od innych […]
Różne warianty wirusa SARS-CoV-2 mogą powodować różne objawy choroby COVID-19 – często nazywanej po prostu COVID. Wymioty są jednym z nich. Co powinni robić pacjenci? Jak odróżnić infekcję od innych dolegliwości? Przeczytaj nasz artykuł i postępuj rozważnie!
Pandemia koronawirusa trwa od końcówki 2019 r., kiedy to w Chinach wykryto pierwszy przypadek szczególnie zakaźnej choroby. Szczepienia zmniejszają prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu COVID-19. W uproszczeniu – zbyt ostra odpowiedź immunologiczna, prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowej, a w niektórych przypadkach zgonu. Postępowanie zgodnie z zasadami „dystans, maseczka, dezynfekcja” obniżają ryzyko zakażenia. Niektórzy ozdrowieńcy długo odczuwają szkody, jakie w organizmie wyrządził COVID – wymioty i nawracające bóle brzucha mogą świadczyć o komplikacjach. O leczeniu choroby oraz objawów powinien zdecydować lekarz specjalista, po dokładnym rozpoznaniu przypadku.
Pierwsze mutacje koronawirusa powodowały przede wszystkim stępienie lub utratę smaku i węchu, dreszcze, gorączkę, ból głowy, kaszel, duszności oraz bóle mięśni. Odmiana delta rozbudowała katalog możliwych objawów COVID-19 m.in. o katar, kichanie, ból gardła oraz dolegliwości żołądkowe – głównie obniżenie apetytu i bóle brzucha. Ten typ wirusa SARS-CoV-2 sprawił, że chorobę łatwo było pomylić z grypą czy anginą.
Wariant omikron koronawirusa odkryto w listopadzie 2021 r. – pacjenci najczęściej zgłaszają następujące symptomy:
Wśród chorujących na wywołany omikronem COVID wymioty zgłaszało od 5 do 40 proc. pacjentów – wyniki różnią się w zależności od badań. Nawet jeśli masz wszystkie powyższe objawy, nie można jeszcze przesądzać o zakażeniu koronawirusem. Należy je potwierdzić lub wykluczyć odpowiednimi testami. Zawsze warto skonsultować się ze specjalistą – lekarz online szybko oceni twoje dolegliwości i wystawi skierowanie lub zdecyduje o podjęciu innych czynności medycznych.
Czasami torsje spowodowane są bezpośrednio przez koronawirusa, a w niektórych przypadkach wymioty stanowią konsekwencję innych objawów. Wirus SARS-CoV-2 może uszkodzić komórki nabłonka w przewodzie pokarmowym – najczęściej w jelitach, co prowadzi do nieżytu jelitowo-żołądkowego. Wprawdzie podstawową drogą zakażenia jest układ oddechowy, ale te same receptory atakowane przez koronawirusa znajdują się w układzie pokarmowym i krwionośnym. Infekcja może doprowadzić też do zmian w składzie flory bakteryjnej, a w konsekwencji mdłości, torsji, bólów brzucha czy biegunki.
Wymioty przy COVIDzie mogą być spowodowane także:
Podstawą łagodzenia i zapobiegania tej akurat dolegliwości w przebiegu COVID-19 są najczęściej domowe sposoby na wymioty. To m.in. herbaty ziołowe (mięta, melisa, rumianek), imbir, uzupełnianie płynów, unikanie ciężkostrawnych potraw. Niektórym pacjentom podaje się leki przeciwwymiotne – część z nich można otrzymać tylko na receptę. Jeśli potrzebujesz przedłużenia domowej kuracji, e-recepta online będzie najszybszym sposobem, by otrzymać kolejne zlecenie lekarskie na lek.
U większości pacjentów symptomy choroby ustępują po kilku tygodniach. Jeśli ten czas się przedłuża, lekarze mówią o tzw. long COVID. Natomiast objawy po 12. tygodniu i dłużej określa się mianem post COVID. Wymioty najczęściej pojawiają się w związku z wieloukładowym zespołem zapalnym. Tzw. PIMS (ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome) lub MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrom in Children) najczęściej dotyka dzieci w wieku 5–18 lat. Komplikacje mogą pojawić się również u dorosłych – wtedy mowa o MIS-A (Multisystem Inflammatory Syndrom in Adults).
Poza wymiotami u pacjentów występują m.in.:
Potwierdzenie zakażenia koronawirusem wymaga różnych działań, m.in. w zależności od aktualnych obostrzeń – od skierowania na kwarantannę po przejście na L4. Jeśli męczą cię wymioty po COVID i niedyspozycja potrwa dłużej, złóż wniosek o zwolnienie lekarskie online – może ci się przydać również w sytuacji, gdy zachoruje ktoś bliski i wymaga specjalnej opieki w domu.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.