Duszność po alkoholu

Jak wytłumaczyć problemy oddechowe i duszność po alkoholu? Istnieje kilka możliwości – od uczulenia i zatrucia po reakcję układu krwionośnego na trunki. Czym się różnią takie przypadki, jakie jeszcze objawy im towarzyszą? Sprawdź, jak reagować na po wypiciu alkoholu!

duszność po alkoholu

Każdy inaczej reaguje na spożycie. Działanie alkoholu na organizm zależy m.in. od wieku, płci, predyspozycji genetycznych i aktualnego stanu zdrowia. Duże znaczenie ma też gatunek i wypita ilość alkoholu. Kłopoty z oddychaniem i duszność po alkoholu to poważne objawy, których nie należy lekceważyć, tylko trzeba je zgłosić lekarzowi. Czasami wywiad medyczny oraz opis pozostałych symptomów nie wystarczą, by ustalić przyczynę dolegliwości. Konieczne mogą być dokładniejsze badania. Alergia na alkohol, nadwrażliwość niealergiczna, tymczasowe zaburzenia i poważne choroby układu krążenia, zatrucie to najczęstsze przyczyny, które mogą doprowadzić do takiego stanu. Każda wymaga diagnozy i właściwego leczenia.

Duszność po alkoholu, problemy z oddychaniem – objawy alergii na alkohol, nietolerancji pokarmowej

U niektórych nawet niewielka dawka alkoholu powoduje symptomy wywołujące alergię. Czasami niedyspozycja jest na tyle poważna, że trzeba wziąć L4 online. Alergenem najczęściej nie jest sam etanol, a jeden z barwników, konserwantów lub produktów spożywczych, z którego powstał dany trunek. Czysty alkohol rzadko powoduje reakcje uczuleniowe. Najczęściej uczulają piwo, czerwone wino i kolorowe wódki. Przyczyną nietolerancji są głównie sulfity (siarczyny), tyramina oraz histamina (dostarczenie hormonu przez spożywany alkohol zwiększa wydzielanie mediatora zapalnego). W momencie stwierdzenia pierwszych objawów należy przestać pić. 

Najczęstsze symptomy to:

  • wysypka i inne zmiany skórne;
  • świąd;
  • wodnisty katar;
  • kaszel;
  • kichanie;
  • przyspieszenie akcji serca.

Kiedy te dolegliwości się nasilają i pojawiają się kolejne, to znak, że organizm wyjątkowo źle znosi picie. Oskrzelowa duszność po alkoholu to jedna z oznak ciężkiej reakcji alergicznej – pozostałe objawy to m.in. obrzęk górnych dróg oddechowych, kłopoty z przełykaniem oraz uczucie drapania i swędzenia w jamie ustnej. Problemy z oddychaniem powinny skłonić do natychmiastowego wezwania pogotowia ratunkowego. Wraz ze spadkiem ciśnienia krwi wzrasta ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, który może doprowadzić do śmierci. Do anafilaksji zwykle dochodzi nie pod wpływem alkoholu, co kombinacji kilku czynników – jedzenia, wysiłku fizycznego etc. Silna odpowiedź układu odpornościowego na etanol często ujawnia inne uczulenia.

Zobacz też  Choroba Dühringa

Gęstość krwi, choroby serca. Zaczerwienienie twarzy i duszności po alkoholu a układ krążenia

Dla narządów i naczyń krwionośnych niebezpieczne są nie tylko trunki, ale też substancje, które powstają w wyniku reakcji metabolicznych. Najbardziej toksyczny jest aldehyd octowy. Nadużywanie alkoholu i przyspieszanie jego wchłaniania sprawia, zwiększa stężenie trucizny. Brak odpowiednich enzymów wątrobowych zwiększa ryzyko, że po piciu zrobi się duszno, pojawią się uczucie gorąca i zaczerwienienie twarzy. Jak to wpływa na układ krążenia?

Po spożyciu alkoholu dochodzi do zmniejszenia gęstości krwi, w efekcie wzrasta jej przepływ przez naczynia włośniczkowe. Błona śluzowa nosa robi się mocno przekrwiona, co odczuwalnie utrudnia oddychanie. Napoje wyskokowe coraz częściej wywołują u ciebie niepokojące dolegliwości zdrowotne? Złóż wniosek o zwolnienie lekarskie online i zrób kompleksowe badania diagnostyczne!

Kolejna opcja wiąże się z chorobami alkoholowymi. W rezultacie wieloletniej konsumpcji alkoholu występuje wiele chorób wątroby czy trzustki, dochodzi też do degeneracji komórek nerwowych i uszkodzeń mózgu. Szybkie bicie serca, zaburzenia rytmu i wahania ciśnienia tętniczego kończą się m.in. powiększeniem mięśnia sercowego, szmerami, migotaniem przedsionków, bólami klatki piersiowej, anomaliami EKG.

Ryzyko przewlekłych chorób układu krążenia, zawału i duszności po alkoholu występuje u osób:

  • otyłych;
  • odżywiających się niezdrowo;
  • narażonych na silny stres, silne emocje, napięcie nerwowe;
  • palących papierosy;
  • prowadzących nieregularny tryb życia;
  • chorych na cukrzycę i zaburzenia nerek.

Duszność po alkoholu – pozostałe przypadki. Zapaść alkoholowa, ciężkie zatrucie po piciu alkoholu

Kac to wypadkowa odwodnienia, utraty mikroelementów (magnezu, potasu, wapnia, cynku, witamin B i C) oraz aktywnej walki organizmu z zatruciem. Nadużycie alkoholu najczęściej kończy się osłabieniem bólem i zawrotami głowy, nadwrażliwością na bodźce świetlne i dźwiękowe, nudnościami, wymiotami, zwiększonym tętnem i ciśnieniem. Niektórzy robią się mocno czerwoni na twarzy. Czasami jednak wątroba nie jest w stanie zapobiec zatruciu. W skrajnych przypadkach podstawowe objawy są znacznie bardziej dokuczliwe, a dodatkowo pojawiają się silne duszności po alkoholu, poważne zaburzenia świadomości i utrata przytomności. To stan realnego zagrożenia życia.

Zobacz też  Kac – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Problem pojawia się momencie, gdy pomimo pierwszych objawów przedawkowania dana osoba nie chce odstawić kieliszka i kontynuuje picie – sądzi, że to normalne działanie alkoholu. Ryzyko poważnej zapaści alkoholowej zwiększają też inne używki, głównie palenie tytoniu i narkotyki. Niebezpieczne są również reakcje krzyżowe z lekami przyjmowanymi na inne schorzenia. Każda e-recepta pozwala sprawdzić w IKP, czy podczas farmakoterapii w ogóle można pić. A jeśli tak, to jakie odstępy czasowe trzeba zachować.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.