Woda w kolanie – objawy, przyczyny i leczenie schorzenia

Woda w kolanie to stan, który może zostać wywołany przez uraz, chorobę albo przeciążenie. Pacjenci odczuwają ból oraz sztywność w obrębie stawu, pojawia się też widoczny obrzęk. Wyjaśniamy, jak wygląda postępowanie w przypadku wystąpienia tego stanu.

woda w kolanie

Przypadłość, jaką jest woda w kolanie, dotyka głównie osoby aktywne fizycznie. Intensywne treningi mogą generować urazy w obrębie stawu kolanowego. To bardzo wrażliwa struktura, dlatego lepiej nie bagatelizować pojawienia się niepokojących objawów. Do najbardziej charakterystycznych należy sztywność kolana, opuchlizna, a także ból. Leczenie na własną rękę bywa mało skuteczne. Konieczne kroki to konsultacja lekarska oraz wdrożenie odpowiedniej terapii. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia stawu, a w konsekwencji trudności z poruszaniem.

Woda w kolanie – co to jest?

Wysięk w obrębie stawu kolanowego, bo tak fachowo określana jest woda w kolanie, to nadmiar płynu, który gromadzi się w strukturze. Skąd w ogóle bierze się jego obecność? Maź stawowa występuje naturalnie w stawie kolanowym. Jest produkowana przez wyścielającą go błonę maziową. Dzięki temu kolano może sprawnie i płynnie funkcjonować. Sytuacja się zmienia, kiedy na przykład wskutek urazu bądź zwykłego nadwyrężenia dochodzi do uszkodzenia tej struktury. Błona zaczyna intensywniej pracować, wytwarzając coraz większe ilości płynu stawowego, co stanowi naturalną reakcję obronną organizmu. Ostateczną przyczynę wytworzenia się wody w kolanie można po zbadaniu cieczy wypełniającej staw. Osoby, które zauważyły u siebie tego typu dolegliwości, powinny skonsultować się ze specjalistą – jedną z możliwości jest lekarz online. Mimo że spotkanie z pacjentem odbywa się przez internet, warto z niego skorzystać, by dowiedzieć się, jak zaradzić zaistniałej sytuacji.

Jakie są objawy wysięku stawu kolanowego?

Najbardziej charakterystycznymi objawami tej dolegliwości są opuchlizna oraz obrzmienie skóry wokół rzepki. Kolano staje się wyraźnie większe, może dochodzić również do wyraźnych zaczerwienień, a choremu towarzyszy uczucie gorąca. Oprócz tego na tego rodzaju dolegliwość stawu kolanowego może wskazywać:

  • silny ból kolan podczas próby ruchu;
  • utrata zdolności zginania i prostowania stawu kolanowego;
  • uczucie niestabilnego stawu, co może świadczyć także o uszkodzeniu więzadła lub tkanki chrzęstnej;
  • zasinienie, jeśli woda w kolanie zebrała się w wyniku urazu mechanicznego;
  • charakterystyczne strzelanie i przeskakiwanie kolana.
Zobacz też  Włókniak miękki i twardy – czym są i jak je usuwać? Metody leczenia

Płyn w kolanie – najczęstsze przyczyny

Dolegliwość, jaką jest woda w kolanie, może mieć wiele różnych przyczyn. Jako że staw kolanowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu ruchu, staje się podatny na urazy. Gromadzenie płynu bywa więc efektem kontuzji. Najbardziej podatne na nie są osoby uprawiające sporty, które obciążają kolana. Wśród nich należy wskazać przede wszystkim narciarstwo, tenis, piłkę nożną. Na swoje stawy muszą uważać również rowerzyści. Woda w kolanie bywa również symptomem zakażenia stawu oraz niektórych chorób:

  • stan zapalny kaletki maziowej;
  • zapalenia kości oraz stawów;
  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • dny moczanowej;
  • torbieli Bakera;
  • nowotworów.

Wymienione wyżej dolegliwości wymagają przyjmowania leków, które może przepisać tylko lekarz. Bywa jednak, że pacjenci zapominają o przedłużeniu recepty. Wtedy najlepsze rozwiązanie stanowi e-recepta online. Można ją otrzymać w ciągu kilku minut bez wychodzenia z domu. Zapewnia to utrzymanie ciągłości terapii.

Nadwaga a woda w kolanie

Problem może występować u osób z nadwagą. Kolana biorą bowiem udział w utrzymywaniu ciężaru ciała. Jak wiadomo, jeżeli znacznie przekracza on normę, wpływa degradująco między innymi na kręgosłup i właśnie stawy. Jeżeli nacisk jest duży i występuje stale, wtedy może powodować urazy oraz gromadzenie się wody w kolanie. To z kolei wywołuje dolegliwości bólowe, zniechęcając chorych do aktywności fizycznej.

Kto jest najbardziej narażony na tego typu urazy?

Przypadłość nie jest rzadka i tak naprawdę, każdy może jej doświadczyć. Najbardziej narażeni się wymienieni wyżej sportowcy wyczynowi oraz osoby, które aktywnie trenują dyscypliny wywołujące długotrwałe przeciążenia. Poza tym muszą na nie uważać także ludzie mało aktywni. Dotyczy to zwłaszcza zmieniających swoje nawyki. Na początek aktywność powinna być delikatna – trzeba wziąć pod uwagę, że układ ruchu nie jest przyzwyczajony do wysiłku. Przez to łatwo nabawić się kontuzji, a w konsekwencji problemów z wodą w kolanie. Kolejną grupą podatną na tę przypadłość są osoby, u których zauważalne są duże obciążenia stawów kolanowych. To między innymi zmagający się z nadwagą i otyłością, ale także kobiety w zaawansowanej ciąży. Warto zwrócić także uwagę na osoby starsze. W przypadku seniorów jest to związane z wiekiem, gdyż tkanki nie są już tak elastyczne, a przez to łatwiej ulegają uszkodzeniom.

Zobacz też  Drgawki po alkoholu

Rozpoznanie diagnostyczne przypadłości

W jaki sposób zdiagnozować wodę w kolanie? W tym celu należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest badanie fizykalne. Oprócz tego specjalista zleca bardziej zaawansowane testy, takie jak RTG (wykluczające złamania lub zwichnięcia), ultrasonograf (sprawdzający stan więzadeł oraz ścięgien) oraz rezonans magnetyczny (analizujący stan tkanek miękkich). Poza tym wykonywana jest także punkcja, która polega na pobraniu próbki płynu za pomocą strzykawki. To badanie pomaga w określeniu przyczyny przypadłości. Jeśli bowiem w płynie znajdują się bakterie, może to wskazywać na infekcje, natomiast obecność kryształów pirofosforanu wapnia świadczy o dnie moczanowej.

Leczenie wody w kolanie

Woda w kolanie to stan, który nie zagraża życiu, jednak należy go wyleczyć. Często nawracająca i nieleczona dolegliwość może skutkować między innymi bólem, a w skrajnych przypadkach ogranicza mobilność chorego. Wśród metod leczenia wysięku należy wymienić przeprowadzane przez ortopedę odsysanie nadmiaru płynu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a polega na wprowadzeniu igły do stawu i odciągnięciu nadmiaru wody. Ta procedura zmniejsza nacisk na staw, w jej trakcie lekarz może podać pacjentowi kortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie. Jeśli natomiast doszło do urazu mechanicznego, po usunięciu płynu, konieczne bywają zabiegi rehabilitacyjne. W tym czasie chorzy muszą zrezygnować z aktywności fizycznej – mogą do niej powrócić, kiedy znikną przyczyny i objawy dolegliwości. Jeśli jedną z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia jest nadwaga, jednym z zaleceń specjalisty może być jej redukcja. W przypadku na przykład dny moczanowej stosowane jest także leczenie farmakologiczne. Woda w kolanie to bolesna dolegliwość, która uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Z tego powodu lekarz prawdopodobnie wystawi choremu e-zwolnienie online. L4 pozwala na spokojną rekonwalescencję i powrót do sprawności.

Doraźne domowe sposoby na obrzęk wywołany wodą w kolanie

Odpowiednie leczenie można wspierać domowymi metodami. Łagodzą one przykre dolegliwości i nie kolidują z zaleceniami, które wprowadził specjalista. Chory przede wszystkim powinien dużo odpoczywać i oszczędzać opuchnięte kolano. Skuteczne okazuje się jego unieruchomienie za pomocą bandaża elastycznego. Na pewno nie zaszkodzi stosować maści lub żeli, dostępnych w aptekach. Wykazują one działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, przynosząc dużą ulgę choremu. Opuchliznę oraz ból można redukować okładami z lodu. Kostek nie powinno się przykładać bezpośrednio do skóry. Trzeba przygotować odpowiednią izolację, na przykład owijając woreczek z lodem czystą kuchenną ściereczką. Skuteczne może okazać się także przykładanie liści kapusty. Najlepsze efekty przyniesie ich rozgniecenie (powinny puścić sok) i wykonanie z nich opatrunku, który warto pozostawić na całą noc. Aby nie dopuścić do powiększania się obrzęku, noga nie powinna być skierowana ku dołowi – musi znajdować się wyżej niż reszta ciała.

Zobacz też  Jak uspokoić serce po alkoholu?

Woda w kolanie może być symptomem urazu mechanicznego lub o wiele poważniejszej dolegliwości. Bardzo ważne jest, by nie bagatelizować długo utrzymującego się stanu i skonsultować się z lekarzem. Specjalista odciągnie nadmiar wody, a później, w zależności od przyczyny, zaleci odpowiednią terapię. Można ją wspierać domowymi sposobami, które jednak nigdy nie powinny stanowić właściwej formy leczenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.