Płuca palacza – przyczyny, objawy i leczenie

Płuca palacza to wynik długotrwałego palenia papierosów. Narządy te stają się ciemniejsze, zmniejsza się również wydolność palacza. Osoba staje się narażona na ciężkie choroby i zaburzenia. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się chorób płuc, jednak oczyszczenie narządów będzie wymagało także innych działań.

płuca palacza

Regularne wdychanie tlenku węgla i substancji smolistych sprawia, że płuca palacza stają się czarne. Pojawia się w nich lepka substancja, a w efekcie znacznie zmniejsza się ilość tlenu, który przenoszą krwinki czerwone. Palacz jest narażony na rozwój wielu chorób płuc, w tym także nowotworów. Płuca można w pewnym stopniu oczyszczać, ale konieczne będzie rzucenie palenia oraz kilka dodatkowych działań. Co może pomóc?

Jak wyglądają płuca palacza?

Palacz każdego dnia naraża swoje płuca na kontakt z dymem papierosowym. Znajduje się w nim ponad 4000 związków chemicznych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Najgroźniejsze substancje z dymu papierosowego to tlenek węgla, substancje smoliste oraz nikotyna. W ich wyniku dochodzi do zaburzenia pracy makrofagów pęcherzykowych, czyli rzęsek znajdujących się w płucach. Mają one za zadanie oczyszczenie wdychanego powietrza. W normalnej sytuacji zanieczyszczenia usuwane są w czasie naturalnego odruchu kasłania, który zdarza się każdemu. Zniszczone rzęski nie spełniają swojego zadania, co prowadzi do gromadzenia się rosnącej ilości toksycznych substancji z dymu papierosowego. W wyniku tego płuca stają się coraz ciemniejsze.

Co jest przyczyną kaszlu palacza?

Warto również wspomnieć, że w płucach palacza zwiększa się gęstość i produkcja śluzu. Rzęski nie są w stanie go skutecznie usuwać, co sprawia, że drogi oddechowe zapychają się, a to wywołuje kaszel. Zbyt duża ilość śluzu może mieć wpływ na zwiększenie częstotliwości występowania infekcji płuc, czyli między innymi zapalenia oskrzeli.

Specjaliści uważają, że płuca mogą się częściowo zregenerować. Niektóre zmiany zapalne znikają po rzuceniu palenia, znikają wtedy też obrzęki, a płuca wytwarzają mniej śluzu. Dzięki temu mogą powstać w płucach nowe rzęski, które będą już efektywnie oczyszczać płuca.

Jeżeli masz jakikolwiek problem zdrowotny, ale zwłaszcza tego rodzaju, powinieneś udać się do lekarza. Dla osób cierpiących na brak czasu rozwiązaniem będą konsultacje lekarskie online.

Płuca palacza a choroby

Uszkodzone rzęski w płucach oraz wytwarzanie się większej ilości śluzu to czynniki prowadzące do upośledzenia pracy narządów. Może to zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych chorób dróg oddechowych, wśród których można wymienić:

  • rak płuc – wdychanie dymu tytoniowego przez dłuższy czas prowadzi do ryzyka zachorowania na raka płuc. W dymie znajduje się ponad 4 tysiące substancji rakotwórczych. Nawet osoby narażone jedynie na bierne palenie mają zwiększoną szansę na zachorowanie. Najczęściej występującymi objawami są kaszel, krwioplucie oraz ból w klatce piersiowej. Raka płuc diagnozuje się z wykorzystaniem badania histopatologicznego. Materiał do badania pozyskiwany jest między innymi podczas bronchoskopii;
  • rozedma płuc – nieprawidłowe powiększenie pęcherzyków płucnych wraz z pękaniem ich ścian. W efekcie dochodzi do zmniejszenia liczby pęcherzyków, co zakłóca proces przekazywania wdychanego tlenu do krwiobiegu. Głównymi objawami są trudności z oddychaniem, kaszel oraz duszności;
  • zapalenie oskrzeli – choroba objawiająca się głównie bolesnym kaszlem i trudnościami z odkrztuszaniem. Pozostałe objawy to gorączka, ból za mostkiem i świszczący oddech;
  • astma – proces zapalny prowadzący do nadreaktywności dróg oddechowych. Wynikiem tego jest skurcz oskrzeli. Główne objawy to duszności w nocy i nad ranem. Problem ten nasila się także po wysiłku fizycznym lub przy nagłej zmianie temperatury. U chorego mogą wystąpić problemy ze złapaniem tchu, świszczący oddech, suchy lub mokry kaszel oraz trudności z odkrztuszaniem;
  • zawał serca – nawet jeden papieros dziennie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Im więcej dana osoba pali, tym bardziej zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zawału. Wypalając dwie paczki papierosów dziennie, zwiększasz szansę na zawał aż dziewięciokrotnie.
Zobacz też  Woda w kolanie – objawy, przyczyny i leczenie schorzenia

W niektórych przypadkach rozedma oraz zapalenie oskrzeli mogą doprowadzić do rozwinięcia się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). W wyniku choroby zwężeniu ulegają drogi oddechowe, a to prowadzi do problemów z wdychaniem i wydychaniem powietrza. Towarzyszą temu też inne objawy:

  • duszności;
  • świszczący oddech;
  • ucisk w klatce piersiowej.

Choroba diagnozowana jest za pomocą spirometrii, pulsoksymetrii, RTG oraz poprzez badanie poziomu gazów we krwi. Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne i nieuleczalne. Przy odpowiedniej pomocy medycznej można jednak z nim żyć przez wiele lat.

Płuca palacza – badanie RTG

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku płuc palacza jest RTG. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich patologicznych zmian w układzie oddechowym. Na zdjęciu powinny być widoczne wszystkie nieprawidłowości w obrębie płuc nałogowego palacza. Nawet choroby we wczesnym stadium zostaną wykryte. Jeżeli lekarz nie będzie pewny wyniku, zleci pacjentowi wykonanie dodatkowych badań. Osoby palące powinny być świadome konieczności wykonywania regularnych prześwietleń klatki piersiowej. Płuca palacza powinny być badane przynajmniej raz na 2 lata. Badanie RTG zazwyczaj wykonywane jest w projekcji tylnej-przedniej, a zdjęcie boczne jest robione zdecydowanie rzadziej. Warto zaznaczyć, że również byli palacze powinni regularnie sprawdzać stan swoich płuc, szczególnie jeżeli pojawiają się u nich duszności oraz bóle płuc.

Przyjmujesz regularnie leki, ale z jakiegoś powodu nie możesz udać się po receptę osobiście? Rozwiązaniem dla będzie e-recepta online!

Czy płuca palacza się regenerują?

Badania wskazują na to, że płuca palacza mogą się częściowo regenerować po rzuceniu palenia. Proces ten rozpoczyna się już po 24 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa. To po tym czasie z organizmu znika tlenek węgla. Po dwóch miesiącach od rzucenia palenia płuca odzyskują sprawność. Po pół roku znacznie wzrasta wydolność i znikają objawy pojawiające się przy rzucaniu palenia, czyli kaszel oraz duszności. Układ oddechowy zostaje oczyszczony. Długotrwałe pozytywne skutki rzucenia palenia widoczne będą dopiero po dłuższym czasie. Po dłuższym okresie od rzucenia palenia ryzyko rozwinięcia się choroby nowotworowej znacznie maleje. Po 10 latach prawdopodobieństwo spada o około 50 procent. Po 20 latach od rzucenia palenia prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu płuc jest już podobne jak u osoby, która nigdy nie paliła.

Zobacz też  Szum w głowie – przyczyny, diagnostyka. Jaki to objaw?

Jak oczyścić płuca palacza?

Regeneracja płuc jest długim procesem. Jednak samo ich oczyszczanie dokona się w krótszym okresie. Konieczna będzie jednak całkowita rezygnacja z palenia papierosów. Jest to warunek konieczny, aby doszło do oczyszczenia płuc u osoby palącej. Mitem jest to, że można całkowicie oczyścić płuca bez rezygnacji z wyrobów tytoniowych. Składniki diety, aktywność fizyczna i zioła mogą być jedynie elementami wspierającymi proces naturalnego oczyszczania się organizmu. Po rzuceniu palenia mechanizmy oczyszczające powinny uruchomić się samoistnie i prowadzić do znacznej poprawy stanu zdrowia oraz komfortu życia.

Jak ochronić się przed chorobami płuc?

Są sposoby, aby przeciwdziałać chorobom płuc. Wśród nich można wymienić:

  • rzucenie palenia;
  • unikanie biernego palenia;
  • szczepienia przeciwko gruźlicy oraz inne szczepienia ochronne;
  • unikanie ekspozycji na substancje chemiczne;
  • unikanie ekspozycji na pyły;
  • regularne badania kontrolne, czyli między innymi badanie RTG;
  • unikanie kontaktu z osobami chorującymi na choroby zakaźne dróg oddechowych;
  • ograniczenie kontaktu z alergenami przez osoby chore na astmę i alergię;
  • regularne wietrzenie i sprzątanie pomieszczeń;
  • przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w miejscach pracy, w których pracownik narażony jest na czynniki szkodliwe dla układu oddechowego;
  • unikanie aktywności fizycznej na zewnątrz w okresie, gdy jakość powietrza jest niska;
  • dbanie o zdrowie i kondycję organizmu. Trzeba dbać o prawidłową dietę, często spacerować i utrzymywać aktywność fizyczną;
  • całkowite wyleczenie wszelkich infekcji wirusowych;
  • prowadzenie zdrowego stylu życia.

Jeżeli z jakiegoś powodu czujesz się źle i nie możesz wykonywać obowiązków służbowych, powinieneś udać się an L4. Zwolnienie lekarskie przez internet ma taką samą moc jak to uzyskane w gabinecie!

Płuca palacza narażone są na wiele różnych chorób. Sam kaszel palacza może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zerwanie z nałogiem to jedyny sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i uniknąć ewentualnych powikłań.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.