» Strona główna » Zdrowie » Płuca palacza – przyczyny, objawy i leczenie
Płuca palacza to wynik długotrwałego palenia papierosów. Narządy te stają się ciemniejsze, zmniejsza się również wydolność palacza. Osoba staje się narażona na ciężkie choroby i zaburzenia. Rzucenie palenia może zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się chorób płuc, jednak oczyszczenie narządów będzie wymagało także innych działań.
Regularne wdychanie tlenku węgla i substancji smolistych sprawia, że płuca palacza stają się czarne. Pojawia się w nich lepka substancja, a w efekcie znacznie zmniejsza się ilość tlenu, który przenoszą krwinki czerwone. Palacz jest narażony na rozwój wielu chorób płuc, w tym także nowotworów. Płuca można w pewnym stopniu oczyszczać, ale konieczne będzie rzucenie palenia oraz kilka dodatkowych działań. Co może pomóc?
Palacz każdego dnia naraża swoje płuca na kontakt z dymem papierosowym. Znajduje się w nim ponad 4000 związków chemicznych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Najgroźniejsze substancje z dymu papierosowego to tlenek węgla, substancje smoliste oraz nikotyna. W ich wyniku dochodzi do zaburzenia pracy makrofagów pęcherzykowych, czyli rzęsek znajdujących się w płucach. Mają one za zadanie oczyszczenie wdychanego powietrza. W normalnej sytuacji zanieczyszczenia usuwane są w czasie naturalnego odruchu kasłania, który zdarza się każdemu. Zniszczone rzęski nie spełniają swojego zadania, co prowadzi do gromadzenia się rosnącej ilości toksycznych substancji z dymu papierosowego. W wyniku tego płuca stają się coraz ciemniejsze.
Warto również wspomnieć, że w płucach palacza zwiększa się gęstość i produkcja śluzu. Rzęski nie są w stanie go skutecznie usuwać, co sprawia, że drogi oddechowe zapychają się, a to wywołuje kaszel. Zbyt duża ilość śluzu może mieć wpływ na zwiększenie częstotliwości występowania infekcji płuc, czyli między innymi zapalenia oskrzeli.
Specjaliści uważają, że płuca mogą się częściowo zregenerować. Niektóre zmiany zapalne znikają po rzuceniu palenia, znikają wtedy też obrzęki, a płuca wytwarzają mniej śluzu. Dzięki temu mogą powstać w płucach nowe rzęski, które będą już efektywnie oczyszczać płuca.
Jeżeli masz jakikolwiek problem zdrowotny, ale zwłaszcza tego rodzaju, powinieneś udać się do lekarza. Dla osób cierpiących na brak czasu rozwiązaniem będą konsultacje lekarskie online.
Uszkodzone rzęski w płucach oraz wytwarzanie się większej ilości śluzu to czynniki prowadzące do upośledzenia pracy narządów. Może to zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych chorób dróg oddechowych, wśród których można wymienić:
W niektórych przypadkach rozedma oraz zapalenie oskrzeli mogą doprowadzić do rozwinięcia się przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). W wyniku choroby zwężeniu ulegają drogi oddechowe, a to prowadzi do problemów z wdychaniem i wydychaniem powietrza. Towarzyszą temu też inne objawy:
Choroba diagnozowana jest za pomocą spirometrii, pulsoksymetrii, RTG oraz poprzez badanie poziomu gazów we krwi. Schorzenie to jest bardzo niebezpieczne i nieuleczalne. Przy odpowiedniej pomocy medycznej można jednak z nim żyć przez wiele lat.
Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku płuc palacza jest RTG. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich patologicznych zmian w układzie oddechowym. Na zdjęciu powinny być widoczne wszystkie nieprawidłowości w obrębie płuc nałogowego palacza. Nawet choroby we wczesnym stadium zostaną wykryte. Jeżeli lekarz nie będzie pewny wyniku, zleci pacjentowi wykonanie dodatkowych badań. Osoby palące powinny być świadome konieczności wykonywania regularnych prześwietleń klatki piersiowej. Płuca palacza powinny być badane przynajmniej raz na 2 lata. Badanie RTG zazwyczaj wykonywane jest w projekcji tylnej-przedniej, a zdjęcie boczne jest robione zdecydowanie rzadziej. Warto zaznaczyć, że również byli palacze powinni regularnie sprawdzać stan swoich płuc, szczególnie jeżeli pojawiają się u nich duszności oraz bóle płuc.
Przyjmujesz regularnie leki, ale z jakiegoś powodu nie możesz udać się po receptę osobiście? Rozwiązaniem dla będzie e-recepta online!
Badania wskazują na to, że płuca palacza mogą się częściowo regenerować po rzuceniu palenia. Proces ten rozpoczyna się już po 24 godzinach od zapalenia ostatniego papierosa. To po tym czasie z organizmu znika tlenek węgla. Po dwóch miesiącach od rzucenia palenia płuca odzyskują sprawność. Po pół roku znacznie wzrasta wydolność i znikają objawy pojawiające się przy rzucaniu palenia, czyli kaszel oraz duszności. Układ oddechowy zostaje oczyszczony. Długotrwałe pozytywne skutki rzucenia palenia widoczne będą dopiero po dłuższym czasie. Po dłuższym okresie od rzucenia palenia ryzyko rozwinięcia się choroby nowotworowej znacznie maleje. Po 10 latach prawdopodobieństwo spada o około 50 procent. Po 20 latach od rzucenia palenia prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu płuc jest już podobne jak u osoby, która nigdy nie paliła.
Regeneracja płuc jest długim procesem. Jednak samo ich oczyszczanie dokona się w krótszym okresie. Konieczna będzie jednak całkowita rezygnacja z palenia papierosów. Jest to warunek konieczny, aby doszło do oczyszczenia płuc u osoby palącej. Mitem jest to, że można całkowicie oczyścić płuca bez rezygnacji z wyrobów tytoniowych. Składniki diety, aktywność fizyczna i zioła mogą być jedynie elementami wspierającymi proces naturalnego oczyszczania się organizmu. Po rzuceniu palenia mechanizmy oczyszczające powinny uruchomić się samoistnie i prowadzić do znacznej poprawy stanu zdrowia oraz komfortu życia.
Są sposoby, aby przeciwdziałać chorobom płuc. Wśród nich można wymienić:
Jeżeli z jakiegoś powodu czujesz się źle i nie możesz wykonywać obowiązków służbowych, powinieneś udać się an L4. Zwolnienie lekarskie przez internet ma taką samą moc jak to uzyskane w gabinecie!
Płuca palacza narażone są na wiele różnych chorób. Sam kaszel palacza może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zerwanie z nałogiem to jedyny sposób, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości i uniknąć ewentualnych powikłań.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.