Czerwone plamy na ciele – przyczyny, objawy i leczenie

Czerwone plamy na ciele mogą mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Najczęściej objaw ten jest łączony z alergią. Jeżeli zaczerwienienie nie znika po kilku dniach, to warto udać się do lekarza, aby dokonał on rozpoznania. Leczenie uzależnione jest od przyczyny zmian skórnych. Dowiedz się więcej!

czerwone plamy na ciele

Czerwone plamy na ciele to jeden z częstych problemów natury dermatologicznej. Najczęściej objaw ten związany jest z alergią, ale przyczyn wykwitów może być naprawdę wiele. Tego rodzaju problemami zajmuje się dermatolog. To do niego w pierwszej kolejności należy się zgłosić, gdy na ciele przez dłuższy czas widoczne są zmiany skórne. Zdarza się też, że czerwone zmiany na skórze nie mają podłoża dermatologicznego. Diagnoza może więc wymagać diagnostyki wielospecjalistycznej, dlatego mogą czekać cię wizyty u więcej niż jednego lekarza.

Czerwone plamy na ciele – co to znaczy?

Czerwone plamy na ciele mogą mieć wiele różnych przyczyn. Uczulenie lub alergia to pierwsze schorzenia, na których obecność zostaniesz przebadany u lekarza. Zaczerwienienia to w tym przypadku reakcja obronna organizmu na antygen, który podrażnia skórę. Kolejnymi czynnikami wywołującym czerwone plamy na skórze mogą być między innymi:

  • nieodpowiednia pielęgnacja;
  • różnego typu infekcje;
  • zaburzenia metabolizmu;
  • problemy z krążeniem.

Czasami zaczerwienienia pojawić się mogą po prostu w wyniku ukąszenia przez owada. W przypadku alergii diagnozy można dokonać samodzielnie. Wystarczy po prostu odstawić kosmetyki lub pewne grupy pokarmowe. Jeżeli jednak czerwone plamy nie znikają, to należy udać się do specjalisty, który oceni, czy z ciałem nie dzieje się coś złego. Jeżeli nie możesz udać się do lekarza osobiście, to rozwiązaniem mogą być konsultacje lekarskie online. Pamiętaj jednak, że lekarz będzie pewnie chciał zobaczyć zmiany skórne osobiście, dlatego i tak czeka cię wizyta w gabinecie lekarskim.

Czerwone plamy na skórze – czy to objaw choroby?

Czerwone plamy na skórze, gdy pojawiają się na całym ciele, mogą być objawem choroby zakaźnej. Takie symptomy występują w przypadku zarażenia wirusem B19. Rzadziej czerwone plamki pojawiają się w wyniku chorób reumatologicznych, czyli tocznia krążkowego oraz tocznia rumieniowatego układowego. W takim wypadku, oprócz czerwonych kropek, pojawiają się także inne objawy ogólnoustrojowe, czyli między innymi gorączka. Łuszcząca się skóra połączona z czerwonymi plamami może z kolei oznaczać początki łuszczycy.

Zobacz też  Suchy kac. Głód alkoholowy, zespół abstynencyjny alkoholika

Czerwone plamki – jest się czego obawiać?

Pojawienie się zmian skórnych nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś złego. Może to być po prostu chwilowa reakcja organizmu na jakiś czynnik. W tym wypadku wysypka stanowi jedynie problem estetyczny. Jeżeli jednak plamki nie znikają, to naprawdę warto udać się do specjalisty, który oceni problem i wyda diagnozę. Konsultacja lekarska zawsze jest dobrym wyborem, bo dzięki niej można całkowicie pozbyć się obaw o swój stan zdrowia.

Alergia a czerwone plamy na ciele

Czerwone plamy na ciele mogą być wywołane przez alergię. Jest to bardzo częsta przyczyna zmian skórnych o zróżnicowanym kształcie. Jeżeli zmiany pojawiły się nagle, to mogą mieć związek z alergią na jakiś składnik kosmetyków lub produkt spożywczy. Jeżeli w ostatnim czasie pacjent zmieniał kosmetyki lub wprowadzał do diety jakiś nowy pokarm, to jest duża szansa, że za czerwonymi zmianami na skórze stoi właśnie alergia. Uczulenie może być także związane z alergenami wziewnymi, czyli z pyłkami traw, sierścią zwierząt, roztoczami lub kwiatami. Uczulenie może pojawić się właściwie na każdym etapie życia. Jeżeli oprócz czerwonych plam na ciele, pojawiają się także łzawienie, duszności oraz katar i kaszel, to warto zwrócić się z problemem do dermatologa lub alergologa.

Czerwone kropki i plamy – rodzaje

Plamy oraz kropki na ciele mogą przybierać różne rodzaje. Jeżeli chodzi o plamy, to aby wykwit mógł nosić tę nazwę, musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinien on wyraźnie odróżniać się kolorem od skóry oraz nie może znajdować się ponad poziomem skóry. Badanie palpacyjne w tym przypadku nie może być pozytywne. Wykwity w postaci plam mogą znajdować się na dowolnej części ciała.

Oto pozostałe rodzaje czerwonych zmian skórnych;

  • teleangiektazje powstałe w wyniku poszerzenia się średnicy naczyń krwionośnych;
  • wybroczyny, które powstają przez wynaczynienie krwi z naczyń kapilarnych;
  • naczyniaki płaskie;
  • rumień występujący przy stanie zapalnym;
  • plamy barwnikowe, które powstają w wyniku nagromadzenia się barwnika w jednym miejscu;
  • plamy złogowe pojawiające się na skutek gromadzenia się materiałów, które nie są metabolizowane przez organizm i nie wchłaniają się w skórę.
Zobacz też  Co to jest kac?

Czerwone plamy na skórze – o jakich chorobach mogą świadczyć?

Czerwone plamy na skórze nie zawsze świadczą o stanie chorobowym, który wymaga interwencji lekarskiej. Wyłączając wcześniej opisaną alergię, najczęstszymi schorzeniami, w których objawem są czerwone zmiany, są:

  • zapalenie mieszków włosowych – wywoływane jest przez zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. To schorzenie najczęściej występuje u mężczyzn. Pojawiają się swędzące krostki o czerwonej barwie;
  • atopowe zapalenie skóry – widoczne wykwity grudkowe i zmiany rumieniowe. Skóra staje się podrażniona oraz sucha;
  • celiakia – oprócz czerwonych plamek występuje również ból brzucha;
  • odra – początkowo plamy są niewielkie i ciemnoróżowe, później zmieniają się w wypukłe grudki, które zlewają się ze sobą;
  • ospa wietrzna – swędzące plamy występujące gęsto na skórze, później zmieniają się w pęcherzyki z bezbarwnym płynem;
  • łuszczyca – wykwity są czerwone, mogą być pokryte przez łuski;
  • toczeń krążkowy – plamy mają owalny kształt;

Jeżeli cierpisz na jedną z powyższych chorób, to pamiętaj, że receptę na odpowiednie leki możesz otrzymać przez internet. E-recepta online to najszybszy sposób, by uzyskać dokument uprawniający do zakupu leków z apteki.

Czerwone plany na ciele – świerzb

Wśród przypadłości, które mogą być przyczyną czerwonych plam na ciele, warto jeszcze wymienić świerzb. Przejawia on się zmianami w formie uwypuklonych grudek, przeczosów albo plam. Odczuwalny jest bardzo silny świąd, który dokucza szczególnie po położeniu się do łóżka. Zakażenie świerzbem jest wywoływane przez pasożyta nazywanego świerzbowcem. Gdy dostanie się on do naskórka, to tworzy on nory, w których składa jaja. Larwy wykluwają się i po 3 tygodniach stają się dorosłe. Całemu procesowi towarzyszy bardzo nieprzyjemne swędzenie.

Jak można zarazić się świerzbem? Wystarczy kontakt z osobą chorą, jej pościelą lub ubraniem. Zmiany chorobowe powstają najczęściej w okolicy nadgarstków, na pośladkach, w okolicy pępka oraz narządów płciowych. Leczenie świerzbu wymaga zintensyfikowanych działań i powinno objąć całą rodzinę pacjenta oraz osoby, które miały z nim bliski kontakt, nawet jeżeli nie odczuwają one żadnych negatywnych objawów.

Zobacz też  Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny i zdolny do przemocy?

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli zobaczysz u siebie zmiany skórne, które po kilku dniach nie znikają, to powinieneś udać się do specjalisty. Plamy mogą swędzieć i mieć barwę w różnych odcieniach koloru czerwonego. Zawsze należy udać się do lekarza z dzieckiem, u którego pojawiły się czerwone zmiany skórne. Podczas wizyty u lekarza przeprowadzony zostanie bardzo dokładny wywiad.

Konieczne będzie rzeczowe i szczere odpowiedzenie na pytania specjalisty. Tylko w ten sposób otrzyma on pełen obraz twojego problemu. Oto przykładowe informacje, które należy przekazać lekarzowi:

  • leki stosowane w okresie, gdy na skórze pojawiły się czerwone plamy;
  • konieczne będzie opisanie sytuacji, gdy czerwone plamy na skórze pojawiły się po raz pierwszy;
  • opisanie ewolucji zmian skórnych lub jej braku;
  • obciążeń rodzinnych w kierunku problemów alergicznych;
  • ewentualne zmiany w higienie, które zaszły przed pojawieniem się zmian skórnych;

Jeżeli pojawiły się u ciebie symptomy choroby, która objawia się czerwonymi plamami na ciele, to warto, abyś pozostał w domu. Zwolnienie lekarskie online to obecnie najszybszy sposób na otrzymanie L4!

Czerwone plamy na ciele mogą być objawem wielu schorzeń. Niektóre z nich są groźne, a inne nie mają dużego wpływu na zdrowie. Aby zidentyfikować przyczynę, warto udać się do specjalisty, który dokona diagnozy. Jeżeli przebarwienia nie znikają, to nie należy w żadnym wypadku ich ignorować!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.