» Strona główna » Ból » Kilkudniowy ból brzucha – jakie mogą być jego przyczyny?
Kilkudniowy ból brzucha zwykle wiąże się z zatruciem pokarmowym. Zazwyczaj jest to przejściowa dolegliwość. Jeżeli jednak ból przedłuża się lub jest wyjątkowo silny, trzeba pilnie skorzystać z pomocy medycznej. Kilkudniowy […]
Kilkudniowy ból brzucha zwykle wiąże się z zatruciem pokarmowym. Zazwyczaj jest to przejściowa dolegliwość. Jeżeli jednak ból przedłuża się lub jest wyjątkowo silny, trzeba pilnie skorzystać z pomocy medycznej.
Kilkudniowy ból brzucha u wielu osób budzi niepokój. Problem tego rodzaju często uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków. Jeżeli ból brzucha nie jest związany z zatruciem pokarmowym, które sygnalizuje najczęściej, wówczas należy objaw ten skonsultować ze specjalistą!
Kilkudniowy ból brzucha może być związany z zatruciem pokarmowym.Charakteryzuje się występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak:
Do zatruć pokarmowych przyczyniają się bakterie, wirusy i pasożyty. Bakterie Salmonella, Escherichia coli, Campylobacter jejuni, Listeria monocytogenes i Staphylococcus aureus mogą odpowiadać za problemy żołądkowe
Często do zatrucia dochodzi po spożyciu:
Osoba z zatruciem pokarmowym zwykle zaczyna odczuwać dolegliwości w ciągu 12-48 godzin po spożyciu skażonego pokarmu lub napoju. Objawy mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, a czasami nawet dłużej.
W przypadku kilkudniowego bólu brzucha zalecana jest wizyta u lekarza, aby wykluczyć inne choroby, które mogą dawać podobne objawy. Czasem zostanie przez specjalistę wypisana e-recepta. Lekarz może przepisać antybiotyki lub leki przeciwbólowe, jeśli to konieczne.
Pamiętaj, aby dokładnie myć owoce i warzywa przed ich zjedzeniem. Unikaj spożywania surowych produktów mlecznych i przestrzegaj terminu ważności pokarmów. Aby uniknąć zatrucia pokarmowego i kilkudniowego bólu brzucha, musisz także prawidłowo przechowywać produkty żywnościowe.
Do zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi, gdy ta część układu pokarmowego zostaje zablokowana i gromadzi się w niej treść, powodując stan zapalny. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego ból brzucha jest silny i może nasilać się wraz z wykonywaniem różnych czynności. Innym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ból podczas dotyku lub przy ucisku na brzuch. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli odczuwasz silny ból brzucha. Nie wystarczy jedynie L4 online, trzeba poważnie potraktować swój stan i dzięki temu wykluczyć lub pokonać tego rodzaju dolegliwości.
Nie ma skutecznej metody leczenia stanu zapalnego wyrostka robaczkowego. Jedynym sposobem na ulżenie pacjentowi jest przeprowadzenie operacji, która polega na usunięciu wyrostka metodą tradycyjną lub laparoskopową.
Kilkudniowy ból brzucha może być objawem zespołu jelita drażliwego (IBS). Przyczyny tego schorzenia są do tej pory nieznane. IBS może powodować uczucie bólu i dyskomfortu w okolicy jelit, w połączeniu z objawami takimi jak wzdęcia, biegunki lub zaparcia. Może trwać kilka dni, a jego nasilenie może się różnić w różnych okresach.
Diagnostyka zespołu jelita drażliwego opiera się na wywiadzie lekarskim i odpowiednich badaniach laboratoryjnych, takich jak badania kału. Lekarz może również zalecić wykonanie endoskopii jelita, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny bólu brzucha.
Zespół jelita drażliwego zaliczany jest od chorób przewlekłych. Schorzenie to nie zagraża życiu, ale może znacznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie pacjenta. U chorych dochodzi do okresowych zaostrzeń choroby. Obecnie IBS jest uznawane za chorobę nieuleczalną. Lekarz zaleci więc leczenie objawowe i zmianę stylu życia.
Kilkudniowy ból brzucha może wskazywać na występowanie problemów z pęcherzykiem żółciowym. Objawy te mogą być spowodowane nagromadzeniem się kamieni żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, obecnością polipów lub guza w pęcherzyku żółciowym. Ze względu na to, że jest tyle schorzeń związanych z pęcherzykiem żółciowym, które mogą powodować kilkudniowy ból brzucha, duże znaczenie ma kwestia odpowiedniej diagnostyki.To dzięki niej można odpowiednio dopasować leczenie i ulżyć pacjentowi. Pacjent zmagający się z dotkliwym bólem powinien poprosić o zwolnienie lekarskie online, ale to nie wszystko. Należy bowiem zdiagnozować jego problem.
Diagnostyka kilkudniowego bólu brzucha obejmuje przede wszystkim wywiad z pacjentem dotyczący jego dolegliwości. Lekarz zapyta o czas trwania bólu, jego intensywność czy też ewentualne inne dolegliwości, które się z nim wiążą. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania palpacyjnego, czyli badania dotykowego. Wykonuje się je w celu wykluczenia zapalenia wyrostka robaczkowego i innych chorób, które objawiają się bólem przy dotyku lub uciskaniu.
Kolejnym krokiem diagnostycznym jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Mogą obejmować między innymi badania krwi, moczu czy też kału. Pozwalają na wykrycie ewentualnych stanów zapalnych, obecności bakterii i wirusów, a także zaburzeń metabolicznych, które mogą być przyczyną kilkudniowego bólu brzucha. Aby wykluczyć bardziej złożone przyczyny bólu, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania obrazowe, takie jak ultrasonografia, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Kilkudniowy ból brzucha może być związany z różnymi schorzeniami. Jeżeli dolegliwości nie mijają samoistnie, powinieneś udać się do specjalisty, który wyda diagnozę. Nigdy nie lekceważ bólu brzucha!
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.