Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i cały czas mam okres. Fakty i mity dotyczące krwawienia w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Wokół tabletek antykoncepcyjnych krąży wiele faktów i mitów. Dzięki odpowiedniej edukacji społeczeństwa możliwe jest uświadamianie o prawdziwym działaniu i skuteczności tej formy antykoncepcji. Wiele osób zastanawia się na przykład czy […]

krwawienie w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Wokół tabletek antykoncepcyjnych krąży wiele faktów i mitów. Dzięki odpowiedniej edukacji społeczeństwa możliwe jest uświadamianie o prawdziwym działaniu i skuteczności tej formy antykoncepcji. Wiele osób zastanawia się na przykład czy w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych wstępuje krwawienie miesiączkowe. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i powinna być znana przez wszystkie pacjentki stosujące tę metodę antykoncepcji. Czy w trakcie stosowania pigułek może pojawić się okres? Jak będzie on wyglądał i ile czasu będzie trwał? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i cały czas mam okres. Czy to normalne, że w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych występuje krwawienie?

Wiele osób błędnie uważa, że w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych okres zostanie zahamowany. Okazuje się, że w trakcie tej kuracji nadal występuje, jednak przybiera formę mniej obfitych krwawień lub plamień. Okres pojawiający się w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest nazwany również krwawieniem z odstawienia. Nazwa ta wynika z faktu, że krwawienie pojawia się w wyniku zmniejszenia stężenia hormonów we krwi pacjentki. Może ono mieć miejsce w trakcie siedmiodniowej przerwy od stosowania pigułek lub w okresie przyjmowania tabletek placebo. Wszystko zależy od rodzaju stosowanych tabletek antykoncepcyjnych, a także schematu ich przyjmowania.

Jak prawidłowo stosować tabletki antykoncepcyjne?

Aby móc cieszyć się regularnym i prawidłowym krwawieniem w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Na początku kuracji okres może być nieregularny, jednak po zażyciu kilka opakowań powinien on wrócić do normy. Niesamowicie ważne jest przestrzeganie schematów przyjmowania pigułek. Możemy wyróżnić dwie główne metody stosowania antykoncepcji hormonalnej:

  • Jeśli opakowanie zawiera 21 tabletek, powinny one zostać zażyte przez pacjentkę w trakcie pierwszych 21 dni cyklu. Po zakończeniu opakowania należy odbyć siedmiodniową przerwę od stosowania pigułek. 
  • Jeśli opakowanie zawiera 28 tabletek, 24 pigułki aktywne powinny zostać przyjęte w trakcie pierwszych 24 dni cyklu. Następnie należy natychmiast przyjść do zażywania 4 tabletek placebo.
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne na trądzik. Czy hormony naprawdę wpływają na redukcję trądziku?

W jednym i w drugim przypadku, po zakończeniu schematu należy od razu przejść do kolejnego opakowania. Krwawienie z odstawienia wystąpi w trakcie siedmiodniowej przerwy lub w okresie stosowania tabletek placebo.

Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i cały czas mam okres. Czy można uniknąć krwawienia w trakcie stosowania pigułek?

Wiele kobiet zastanawia się, czy stosując tabletki antykoncepcyjne można wyregulować okres tak, aby nie występował. Okazuje się, że taka sytuacja jest możliwa. Jedyne, co należy zrobić, aby uniknąć krwawienia to rozpocząć kolejne opakowanie leku bez wykonywania wcześniejszej przerwy. Analogicznie, w przypadku innego rodzaju tabletek nie wskazane jest przyjmowanie tabletek placebo. Dzięki takiemu działaniu nie dojdzie do faktycznego odstawienia, a tym samym nie pojawi się krwawienie.

Czy rozwiązanie to jest zdrowe?

Wspomniane rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak wiele osób ma wątpliwości czy oby takie ingerowanie w przebieg cyklu jest bezpieczne. Tego typu zabiegi powinny być przeprowadzane jedynie sporadycznie, kiedy pacjentka jednorazowo chce uniknąć krwawienia. Nie zaleca się ciągłego unikania występowania okresu. Tego typu działania mogłyby negatywnie wpłynąć na przebieg cyklu, a tym samym całkowicie go rozregulować.

Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i cały czas mam okres. Jak reagować w przypadku przedłużającego się krwawienia?

Z reguły działanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa na skrócenie czasu trwania okresu. Nie we wszystkich przypadkach może jednak tak to wyglądać. Niektóre pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne skarżą się na przedłużenie krwawienia. Okazuje się, że na początku stosowania tej metody antykoncepcji jest to naturalna reakcja organizmu. Nie u wszystkich pacjentek wystąpi ten objaw, jednak nie powinien on budzić niepokoju. Na początku kuracji antykoncepcyjnej organizm nie jest jeszcze przyzwyczajony do dostarczanej dawki hormonów. W efekcie może dojść do rozregulowania cyklu, a tym samym pojawiania się nieregularnych krwawień. W pierwszych miesiącach stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienia mogą być niemal ciągłe, jednak po zużyciu kilku opakowań sytuacja ta powinna się unormować. Reagować należy wtedy, kiedy pacjentka, mimo upływu czasu nie widzi poprawy.

Zobacz też  Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne rano czy wieczorem? Czy pora dnia wpływa na skuteczność tej metody antykoncepcji?

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych kobiecy cykl nadal trwa, a tym samym może dochodzić do regularnych krwawień. Dzięki uważnemu obserwowaniu swojego organizmu, można kontrolować czy przebieg krwawienia jest prawidłowy, a jeśli nie to odpowiednio i szybko reagować na jakiekolwiek odchylenia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.