Przemieszczający się ból brzucha – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Przemieszczający się ból brzucha często oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego wymagające pilnej interwencji lekarskiej. Niekiedy wskazuje na perforację wrzodu. W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie brzucha mówi się o bólu promieniującym […]

Przemieszczający się ból brzucha

Przemieszczający się ból brzucha często oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego wymagające pilnej interwencji lekarskiej. Niekiedy wskazuje na perforację wrzodu. W przypadku dolegliwości bólowych w obrębie brzucha mówi się o bólu promieniującym do innych miejsc. 

Ból brzucha, który rozpoczyna się w okolicy pępka, a następnie przemieszcza się do prawej, dolnej części brzucha świadczy najczęściej o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Towarzyszą mu nudności, utrata apetytu, nierzadko także gorączka. Ból nasila się przy wysiłku fizycznym, czy ucisku brzucha. Zapalenie wyrostka wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej. Ból w lewym podżebrzu i środkowej części brzucha promieniujący do kręgosłupa może oznaczać chorobę wrzodową. W tej sytuacji konieczne jest leczenie farmakologiczne.

Przemieszczający się ból brzucha – co oznacza?

Czym jest przemieszczający się ból brzucha? To dolegliwości, które początkowo pojawiają się w jednym miejscu, a następnie odczuwane są w innym obszarze. Najbardziej charakterystyczną chorobą jest zapalenie wyrostka robaczkowego – pierwsze sygnały to ból w środkowej części brzucha, w okolicy pępka. W miarę upływu czasu dolegliwości zaczynają być odczuwane w prawej dolnej ćwiartce brzucha (również w pachwinie). Początkowo ból ma charakter rozlany, następnie punktowy.

Chory może mieć stan podgorączkowy, odczuwać niechęć do jedzenia. Mogą wystąpić nudności i wymioty. Ostre zapalenie wyrostka jest najczęściej diagnozowanym schorzeniem wyrostka robaczkowego i wymaga leczenia operacyjnego. Zbyt późna interwencja może skutkować powikłaniami jak perforacja wyrostka, a w konsekwencji zapalenie otrzewnej.

Przemieszczający się ból brzucha, czy promieniujący ból

Ból brzucha może być trudny do dokładnego zlokalizowania. Niekiedy pojawia się w kilku miejscach jednocześnie, dając wrażenie przemieszczania się – niekiedy promieniuje do pleców, przepony, ramienia. Dlatego też dolegliwości tego rodzaju bywają trudne do zdiagnozowania:

  • ból w środkowej i górnej części brzucha promieniujący do kręgosłupa może oznaczać zapalenie trzustki; towarzyszą mu dreszcze, gorączka, wymioty, zatrzymanie stolca i gazów; konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych;
  • ból w prawym podżebrzu promieniujący pod prawą łopatkę sygnalizuje problemy z pęcherzykiem żółciowym; w leczeniu stosuje się antybiotykoterapię, nawadnianie, dietę; niekiedy konieczne jest usunięcie pęcherzyka;
  • ból brzucha zlokalizowany w środkowym nadbrzuszu lub w okolicy prawego łuku żebrowego może oznaczać zawał serca; jest to tzw. maska brzuszna; 
  • ból w nadbrzuszu, przemieszczający się do klatki piersiowej (sugerujący ból wieńcowy), wraz z cofaniem się treści do przełyku wskazuje na chorobę refluksową.
Zobacz też  Ból brzucha przy kaszlu – najczęstsze przyczyny, objawy, leczenie

Przemieszczający się ból brzucha – jak leczyć?

Leczenie przemieszczającego się bólu brzucha należy rozpocząć od diagnostyki. Na początek możesz skorzystać z telekonsultacji. Podczas rozmowy lekarz może wystawić L4 online, a także skierować na badania. Pacjentowi może również zostać wypisana e-recepta. Jeśli dolegliwości są bardzo silne, towarzyszy im wysoka gorączka, uciążliwe wymioty, biegunki czy zatrzymanie stolca, należy jak najszybciej udać się na wizytę osobistą (lub wezwać pogotowie).

Leczenie przemieszczającego się bólu brzucha zależy od przyczyny. Może to być leczenie chirurgiczne, ale także farmakologiczne, modyfikacja diety, zmiana trybu życia. W przypadku choroby refluksowej stosuje się m.in.:

Gdy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie należy jak najszybciej wykonać badania. Lekarz może również zadecydować o pobycie w szpitalu lub odpoczynku w domu (przyda się zwolnienie lekarskie online). 

Choć dolegliwości bólowe mogą sugerować różnego rodzaju schorzenia i nieprawidłowości, warto pamiętać, że mogą być skutkiem błędów dietetycznych, złych nawyków żywieniowych. W takiej sytuacji należy przyjrzeć się swojemu menu i wprowadzić do niego zmiany. Ważne jest regularne spożywania posiłków, ostrożny wybór produktów, a także rezygnacja z używek.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.