Tabletki antykoncepcyjne po których się nie tyje. Czy istnieje skuteczna antykoncepcja hormonalna bez ryzyka przybrania na wadze?

Tabletki antykoncepcyjne, oprócz właściwego i skutecznego działania antykoncepcyjnego, mogą powodować różne skutki uboczne. Nie występują one często, jednak dla niektórych pacjentek mogą okazać się problematyczne. Jednym z najczęściej występujących objawów […]

tabletki antykoncepcyjne po których sie nie tyje

Tabletki antykoncepcyjne, oprócz właściwego i skutecznego działania antykoncepcyjnego, mogą powodować różne skutki uboczne. Nie występują one często, jednak dla niektórych pacjentek mogą okazać się problematyczne. Jednym z najczęściej występujących objawów stosowania antykoncepcji hormonalnej jest przybieranie na wadze. Co więcej, dodatkowe kilogramy mogą okazać się później ciężkie do zrzucenia. Czy istnieją tabletki antykoncepcyjne po których się nie tyje? Co warto robić, aby uniknąć dodatkowych kilogramów podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Tabletki antykoncepcyjne po których się nie tyje. Dlaczego w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych kobieta może przybierać na wadze?

Przybieranie na wadze to bardzo często występujący skutek uboczny wynikający ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się, że bardzo wiele kobiet zauważa u siebie dodatkowe kilogramy niedługo po rozpoczęciu kuracji pigułkami. Przybieranie na wadze jest spowodowane zawartymi w tabletkach hormonami oraz ich działaniem. Dodatkowe kilogramy mogą pojawić się w efekcie:

  • zatrzymywania się wody w organizmie,
  • zwiększenia apetytu i łaknienia. 

Czynniki te sprawiają, że pacjentka stosująca antykoncepcję hormonalną jest bardziej podatna na tycie. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich zasad i aktywności, pacjentka może uniknąć  dodatkowych kilogramów w trakcie zabezpieczania się.

Jakie inne skutki uboczne mogą pojawić się w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne, z racji swojego silnego działania, mogą wywoływać również inne skutki uboczne. Do najczęściej wymienianych należą:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • wahania nastroju,
  • rozdrażnienie.
Zobacz też  Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne? Co należy zrobić, aby rezygnacja z tej metody antykoncepcji była przyjemna i nie wiązała się z żadnymi problemami?

Przedstawione skutki uboczne nie występują u wszystkich pacjentek. Ponadto, z reguły są słabo nasilone, a także szybko przemijają.

Tabletki antykoncepcyjne po których się nie tyje. Czy istnieją takie pigułki?

Wiele kobiet rozważających rozpoczęcie kuracji tabletkami, a także obecnie stosujących tę metodę antykoncepcji zastanawia się czy istnieją tabletki, które nie powodują tycia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, pigułki mogą powodować zatrzymywanie się wody w organizmie, a także zwiększony apetyt, co w efekcie może skutkować przybieraniem na wadze. Można uniknąć tego skutku ubocznego poprzez odpowiednie dobranie rodzaju stosowanych tabletek, a także stężenia zawartych w nich hormonów. Ważne jest reagowanie w momencie zaobserwowania jakichkolwiek niepożądanych objawów. Dzięki konsultacji z lekarzem mogą one zostać dokładnie przedyskutowane. Wskazane jest zmienienie tabletek powodujących skutki uboczne na inny rodzaj pigułek. Pozwoli to uniknąć wielu niepożądanych reakcji organizmu, w tym tycia. 

Jakim działaniem charakteryzują się tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się kompleksowym działaniem, które zapewnia skuteczność i niezawodność tego rozwiązania. Regularnie przyjmowane pigułki sprawiają, że:

  • owulacja zostaje zahamowana, przez co komórka jajowa nie może zostać zapłodniona,
  • pęcherzyki Graafa nie dojrzewają, w efekcie czego komórka nie zostaje uwolniona,
  • śluz znajdujący się w szyjce macicy staje się znacznie gęstszy, przez co plemniki nie mogą się poruszać, a zapłodniona komórka jajowa nie może zagnieździć się w macicy. 

Działania te dotyczą układu rozrodczego, jednak warto wspomnieć, że tabletki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego kobiecego organizmu. Dlatego tak istotne jest obserwowanie jego reakcji oraz reagowanie w razie pojawienia się niepokojących objawów. 

Tabletki antykoncepcyjne po których się nie tyje. Co zrobić aby uniknąć przyrostu masy ciała w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne, które chcą uniknąć przybierania na wadze, powinny dokładniej zwracać uwagę na prowadzony przez nich tryb życia. W trakcie kuracji zalecane jest stosowanie lekkiej, zdrowej i odpowiednio zbilansowanej diety. Ponadto, warto zadbać o chociażby umiarkowaną, ale regularną i systematyczną aktywność fizyczną. Prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia pozwoli na zachowanie dobrej formy i samopoczucia. Ponadto, dzięki kontrolowaniu spożywanych pokarmów oraz spalanych kalorii, pacjentka stosująca tabletki antykoncepcyjne nie będzie podatna na przybieranie na wadze. 

Zobacz też  Czy od tabletek antykoncepcyjnych rosną piersi? Działanie leków antykoncepcyjnych

Odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny powodować żadnych skutków ubocznych. W razie zaobserwowania jakichś niepokojących objawów, warto skontaktować się z lekarzem i poprosić o zmianę pigułek. Odpowiednie stężenie hormonów pozwoli na zachowanie dobrego samopoczucia oraz wyglądu. W trakcie stosowania antykoncepcji warto zadbać również o zdrowy tryb życia, czyli odpowiednie żywienie i aktywność fizyczną. W efekcie pacjentka będzie mogła cieszyć się świetną kondycją, szczupłą sylwetką, a także świetnym nastrojem.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.