Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można kończyć w środku?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji, która w sposób szczególny wyróżnia się swoją skutecznością. Prawidłowo prowadzona kuracja gwarantuje niemalże pełną ochronę przed niechcianą ciążą. Wiele osób zastanawia się czy […]

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można kończyć w środku

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji, która w sposób szczególny wyróżnia się swoją skutecznością. Prawidłowo prowadzona kuracja gwarantuje niemalże pełną ochronę przed niechcianą ciążą. Wiele osób zastanawia się czy jest ona zachowana nawet w przypadku zakończenia w środku. Jak wiadomo, wtedy do pochwy dostają się duże ilości plemników, które teoretyczne mogą stanowić ryzyko zapłodnienia. Jak jest naprawdę? Czy stosując tabletki antykoncepcyjne możliwe jest kończenie w środku? W dzisiejszym artykule odpowiada na wspomniane pytania i rozwiewamy wszystkie wątpliwości. 

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można kończyć w środku?

Wiele kobiet zastanawia się czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest na tyle skuteczne, że gwarantuje brak ryzyka zapłodnienia nawet w przypadku dostania się plemników do układu rozrodczego kobiety. Okazuje się, że odpowiednio i prawidłowo stosowane tabletki antykoncepcyjne gwarantują niemal stuprocentową skuteczność nawet w takich sytuacjach. Wspomniana metoda antykoncepcji tymczasowo modyfikuje działanie i funkcje układu rozrodczego kobiety tak, aby ta nie była ona w stanie zajść w ciążę w trakcie stosowania tabletek. Niezależnie od preferencji, tabletki antykoncepcyjne sprawią, że stosunek zakończony poza lub w pochwie będzie tak samo zabezpieczony. W efekcie seks będzie po prostu przyjemnością, a kobieta nie będzie musiała się dodatkowo stresować skutecznością stosowanej antykoncepcji. 

Kiedy rozpoczyna się ochrona antykoncepcyjna tabletek?

Przed podjęciem decyzji o zakończeniu stosunku w pochwie, należy dokładnie zadbać o to, aby tabletki zostały prawidłowo zastosowane, a tym samym były gwarancją skuteczności. Czas, przez jaki należy stosować tabletki, aby te zagwarantowały zabezpieczenie antykoncepcyjne zależy od momentu cyklu, w którym zostanie przyjęta pierwsza z nich:

  • Jeśli pierwsza tabletka antykoncepcyjna została przyjęta pierwszego dnia cyklu, ochrona antykoncepcyjna jest zapewniona od razu. Dzięki temu możliwe jest uprawianie stosunku bez zabezpieczenia. 
  • Jeśli pierwsza tabletka antykoncepcyjna została przyjęta w innym momencie cyklu, należy stosować pigułki jeszcze przez kolejne 7 dni, aby zyskać pewność o ich działaniu. W tym okresie zalecane jest zastosowanie dodatkowych metod antykoncepcji (np. prezerwatywy).
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne a palenie. Czy palaczki mogą stosować antykoncepcję hormonalną?

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można kończyć w środku w trakcie trwania krwawienia z odstawienia?

Wiele osób zastanawia się czy ochrona antykoncepcyjna jest zachowana w trakcie odstawienia tabletek lub stosowania pigułek placebo niezawierających substancji czynnych. Okazuje się, że w tym okresie kobieta będąca w trakcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi również zachowuje ochronę. Dzięki temu niewymagane jest stosowanie żadnych dodatkowych metod antykoncepcji. Możliwe jest również kończenie w środku bez ryzyka zapłodnienia i zajścia w niechcianą ciążę. W trakcie odstawienia lub przyjmowania tabletek placebo powinno dojść do krwawienia. W takim wypadku zaleca się zastosowanie prezerwatywy lub innej metody gwarantującej osłonę. Pozwoli to na wyeliminowanie ryzyka zakażenia się jakąkolwiek chorobą, które mogłoby nastąpić po kontakcie z krwią. 

Skąd wynika skuteczne działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne występują w różnych odmianach. Obecnie na rynku istnieją tabletki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe. Tabletki dwuskładnikowe są znacznie bardziej popularne, ponieważ gwarantują wyższą skuteczność. Zawierają one dwie substancje czynne:

  • estrogen,
  • progestagen.

Połączenie ich działania gwarantuje kompleksowy wpływ na układ rozrodczy kobiety, przez co może ona uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia i nie martwić się o zapłodnienie. Działanie tabletek antykoncepcyjnych opiera się przede wszystkim na:

  • hamowaniu owulacji poprzez nieuwalnianie komórek jajowych z jajników,
  • wpływanie na konsystencję śluzu szyjki macicy powodując jego gęstnienie.

W efekcie, z powodu braku komórki jajowej nie może dojść do zapłodnienia, a ponadto wprowadzone do pochwy plemniki nie mogą się poruszać z powodu gęstego, nieprzepuszczającego śluzu.

Czy biorąc tabletki antykoncepcyjne można kończyć w środku?

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych szczególnie istotne jest przestrzeganie schematu ich przyjmowania. Na rynku występują obecnie dwa rodzaje sposobów przeprowadzania kuracji:

  • pierwszy – opakowanie zawiera 28 tabletek, wśród których znajdują się 24 tabletki z substancją czynną oraz 4 tabletki placebo. Przez pierwsze 24 dni cyklu należy przyjmować tabletki aktywne, a po ich wykorzystaniu należy przejść do tabletek placebo. 
  • drugi – opakowanie zawiera jedynie 21 tabletek z substancją czynną. Przez pierwsze 21 dni cyklu należy przyjmować codziennie po jednej tabletce, a po zakończeniu blistra należy odbyć 7-dniową przerwę.
Zobacz też  Tabletka „dzień po" a okres – jak EllaOne i Escapelle wpływają na miesiączkę? Poznaj skutki uboczne

W okresie przyjmowania tabletek placebo lub odbywania 7-dniowej przerwy powinno nastąpić krwawienie wynikające z odstawienia substancji czynnej. Pomimo zmniejszenia się jej stężenia we krwi, skuteczność tabletek antykoncepcyjnych nadal jest zachowana. 

Co zrobić w razie pominięcia zaplanowanej dawki tabletki antykoncepcyjnej?

Czasem może zdarzyć się sytuacja, kiedy zaplanowana wcześniej dawka tabletki antykoncepcyjnej zostanie pominięta. Często w wyniku zapomnienia nie zostanie ona przyjęta o czasie. Wiele kobiet zastanawia się co zrobić w takiej sytuacji. Sporo wątpliwości przynosi również kwestia zachowania skuteczności w przypadku pominięcia tabletki. 

Możemy wyróżnić trzy sytuacje, które będą wymagały podjęcia całkiem innego działania:

  • Jeśli od momentu pominięcia tabletki nie upłynęło jeszcze 12 godzin temu, należy przyjąć ją natychmiast po przypomnieniu. Kolejna tabletka powinna zostać przyjęta o tradycyjnej porze, nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch tabletek tego samego dnia. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna jest nadal w pełni zachowana, a pacjentka nie musi stosować dodatkowej metody antykoncepcji.
  • Jeśli od pominięcia tabletki minęło ponad 12 godzin, powinna ona również zostać przyjęta natychmiast po przypomnieniu. Często zdarzają się przypadki, kiedy pominięta tabletka jest przyjmowana z nową, zaplanowaną pigułką. Taka sytuacja jest całkowicie akceptowalna, a nawet zalecana. W przypadku ponad 12-godzinnego spóźnienia zaleca się zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji aż do końca cyklu. 
  • Jeśli od pominięcia tabletki upłynęły ponad 24 godziny, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem ginekologiem w celu ustalenia dalszego planu działania.

Tabletki antykoncepcyjne gwarantują najwyższą skuteczność ze wszystkich metod antykoncepcyjnych dostępnych na rynku. Do ich zakupu niezbędna jest recepta, jednak można ją uzyskać nawet bez wychodzenia z domu. Taką możliwość dają dedykowane strony internetowe, takie jak nasza.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.