Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące kuracji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym, a także zaawansowanym działaniem, dzięki któremu możliwe jest niezawodne zapobieganie ciąży. W przypadku tej metody antykoncepcji niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie ich tak, aby pacjentka […]

ak dobrać tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym, a także zaawansowanym działaniem, dzięki któremu możliwe jest niezawodne zapobieganie ciąży. W przypadku tej metody antykoncepcji niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie ich tak, aby pacjentka mogła cieszyć się ich niezawodnym działaniem i nie dostrzegać żadnych niepożądanych reakcji organizmu. Dzięki temu kuracja będzie przebiegać sprawnie, przyjemnie i przede wszystkim skutecznie. Co należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych? Na jakie rodzaje pigułek może zdecydować się pacjentka? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wybierania tabletek antykoncepcyjnych?

Odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne gwarantują wysoką skuteczność, a także wiążą się z bardzo niskim ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych wynikających z prowadzenia tego typu kuracji. Podczas dokonywania wyboru najlepszych tabletek antykoncepcyjnych należy wziąć pod uwagę kilka czynników dotyczących pacjentki, takich jak:

  • jej wiek,
  • stan jej zdrowia,
  • występowanie chorób lub dolegliwości,
  • przeznaczenie tabletek.

Tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane jako niezawodna forma antykoncepcji, ale także środek leczniczy w przypadku trądziku lub zaburzeń miesiączkowania. Podczas wyboru odpowiednich pigułek należy wziąć pod uwagę oczekiwania oraz preferencję pacjentki, dzięki czemu będzie ona usatysfakcjonowana kuracją. 

Czy przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej wymagane jest wykonanie jakichś badań?

Wiele osób zastanawia się czy przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych wymagane jest wykonanie jakichkolwiek badań. Pigułki można zakupić jedynie po okazaniu ważnej recepty, dlatego lekarz wystawiający ten dokument może zalecić wykonanie niektórych badań. Niezależnie od tego czy medyk podejmie taką decyzję i zaleci pacjentce badania, powinna ona i tak zdecydować się na ich wykonanie. Wyniki, które otrzyma pozwolą na stwierdzenie czy oby na pewno nie występują żadne przeciwskazania uniemożliwiające zastosowanie tej formy antykoncepcji. Dzięki temu kuracja będzie przeprowadzona bezpiecznie. Badania, które warto wykonać przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej to:

  • cytologia,
  • USG dopochwowe,
  • USG piersi,
  • badania krwi obejmujące morfologię, czynniki krzepnięcia krwi, a także wskaźniki wątrobowe.
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne bez przerwy. Czy stosując tę metodę antykoncepcji można całkiem pozbyć się krwawienia?

Wyniki można zinterpretować samodzielnie w oparciu o przedstawione zakresy prawidłowości lub skonsultować się z lekarzem. 

Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne? Jakie rodzaje tabletek antykoncepcyjnych są obecne na rynku?

Tabletki antykoncepcyjne dzielą się na kilka rodzajów. Podział ten wynika głównie z ilości substancji czynnych zawartych w pigułce, a także stężenia poszczególnych z nich. Główny podział tabletek antykoncepcyjnych wyróżnia dwie grupy:

  • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które zawierają tylko progestagen,
  • dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które oprócz progestagenu zawierają również estrogen.

Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne z racji posiadania tylko jednej substancji czynnej charakteryzują się słabszym działaniem, jednak nadal pozostają skuteczne. Są one zalecane szczególnie młodym kobietom i nastolatkom. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne dzielą się z kolei na:

  • tabletki jednofazowe,
  • tabletki dwufazowe,
  • tabletki sekwencyjne.

Ilość faz daje informacje czy wszystkie pigułki w opakowaniu zawierają to samo stężenie substancji czynnych. Idąc tym tokiem – w przypadku tabletek jednofazowych stężenie jest zawsze takie samo, tabletki dwufazowe dzielą się na dwie grupy tabletek o różnych stężeniach, natomiast tabletki sekwencyjne dzielą się na aż trzy grupy. W przypadku tabletek kilkufazowych należy ściśle przestrzegać ustalonych schematów stosowania, ponieważ poszczególne tabletki muszą być przyjęte w konkretnych momentach cyklu. 

Który rodzaj tabletek antykoncepcyjnych jest najbardziej skuteczny?

Wiele osób zastanawia się czy ilość substancji czynnych, a także ich stężenie wpływa na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się, że wszystkie tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się skutecznym działaniem, jednak może ono różnic się w zależności od rodzaju stosowanych pigułek. Skuteczność tabletek określa tak zwany wskaźnik Pearla. Dla poszczególnych rodzajów tabletek przyjmuje on następujące wartości:

  • 0,2 – 0,5 dla tabletek dwuskładnikowych jednofazowych,
  • 0,7 dla tabletek dwuskładnikowych dwufazowych,
  • 0,2 – 1,4 dla tabletek dwuskładnikowych sekwencyjnych,
  • 1-3 dla tabletek jednoskładnikowych.

Wskaźnik Pearla określa ile kobiet zaszło w ciążę podczas stosowania danej metody antykoncepcji. Tak więc, im niższą wartość on przyjmuje, tym wyższą skutecznością charakteryzuje się dana metoda zabezpieczenia. Skuteczność jest bardzo ważna podczas wybierania odpowiednich pigułek, jednak warto pamiętać również o innych czynnikach, które należy wziąć po uwagę. 


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.