Ból z tyłu głowy – o co chodzi? Jak leczyć i zapobiegać? Co należy wiedzieć na ten temat?

Ból głowy to bardzo powszechny objaw, który może występować zarówno samoistnie jako osobna jednostka chorobowa, jak i wspólnie z innymi dolegliwościami. W zależności od tego objawy te różnią się od […]

ból z tyłu głowy

Ból głowy to bardzo powszechny objaw, który może występować zarówno samoistnie jako osobna jednostka chorobowa, jak i wspólnie z innymi dolegliwościami. W zależności od tego objawy te różnią się od siebie miejscem odczuwania, długością i nasileniem samego bólu. Jednym z rodzajów bólu głowy jest ten występujący w okolicach potylicy. Co może on natomiast oznaczać?

Ból z tylu głowy dotyka osoby bez względu na płeć ani wiek, lecz również przyczyny jego mogą mieć odmienne korzenie. W związku z tym, każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia oraz leczenia. Czy ból z tyłu głowy wskazuje na występowanie poważnych chorób? Co jeszcze należy wiedzieć na temat bólu w tylnej partii głowy?

Co oznacza ból z tyłu głowy? Najczęstsze przyczyny oraz choroby współwystępujące

Najczęstszą i najbardziej znaną przyczyną bólu z tyłu głowy jest nadciśnienie tętnicze – schorzenie układu krążeniowego, charakteryzujące się podwyższonym ciśnieniem krwi. Wzrost ciśnienia i rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje podrażnienie mózgowych zakończeń nerwowych. Objawia się to odczuwalnym bólem. W takich wypadkach ból nasila się w godzinach porannych i spada dopiero pod koniec dnia, gdy człowiek udaje się na sen.

Ból z tyłu głowy posiada jednak więcej potencjalnych przyczyn. W ten sposób może objawiać się tzw. ból psychogenny, czyli mający podłoże w psychice człowieka. Poprzez ból daje o sobie znać napięcie spowodowane złym samopoczuciem, które z kolei występuje przez stres, bezsenność czy nadmierne nerwy.

Dolegliwość wiąże się również z niepoprawną postawią ciała, tzn. nadmiernym pochylaniem się wprzód. Wówczas ból występuje bardziej w okolicach szyi i karku, co spowodowane jest dużym napięciem mięśni kręgosłupa. Dyskomfort z szyi przesuwa się w okolicę politycy. Co więcej, ból ten może być chorobą cywilizacyjną dzisiejszych czasów – stałe pochylanie się jest bowiem charakterystyczne podczas korzystania ze smartfonów czy komputerów. Dlatego tak istotne jest dbanie o właściwą postawę kręgosłupa.

Ból ten współwystępować może z wieloma chorobami i schorzeniami, których nie wolno lekceważyć. Wśród nich wymienić da się miażdżyca (która może spowodować krwotok, skutkujący intensywnym bólem w tylnej części głowy), guz mózgu czy zapalenie ucha środkowego (jeżeli ból odczuwany jest w okolicach uszu).

Zobacz też  Ból karku i głowy – co to oznacza?

Kto narażony jest na tę dolegliwość? Na co należy zwracać uwagę?

Jeżeli mowa o bólu napięciowym, czyli spowodowanym nadmiernym napięciem przez np. stres, najczęściej dotyczy on kobiet między 20 a 35 rokiem życia, co może być związane z wyzwaniami w tej grupie wiekowej. Jednakże ból z tyłu głowy dotyczyć może obojga płci i osoby w każdym wieku. Jest to ściśle związane z przyczyną występowania tego objawu.

Na nadciśnienie tętnicze chorują głównie osoby starsze, jest to również schorzenie o wysokim stopniu odziedziczalności. Jeżeli mowa o dzieciach, ból w tylnej części głowy powinien spotkać się z natychmiastową reakcją. Najczęściej bowiem jest on następstwem niebezpiecznego zapalenia opon mózgowych czy też guza mózgu.

Na występowanie bólu w obrębie potylicy narażeni są również ludzie o niewłaściwym stylu życiu i stosujący nieodpowiednią dietę. Jeżeli na co dzień bardzo się stresujemy (np. pracą czy szkołą), nie sypiamy poprawnie, męczymy wzrok niebieskim światłem z ekranów telefonów czy komputera, stanowimy łatwy cel dla bólu głowy. To samo tyczy się diety ubogiej w składniki odżywcze – w szczególności mowa o niedoborze witaminy B6 (wpływającej na ciśnienie krwi) czy kwasu foliowego.

Ból w tylnej partii głowy u ciężarnych. O czym świadczy? Czy jest niebezpieczny?

Ciąża to poważne obciążenie dla organizmu. Podczas jej trwania dochodzi w ciele wiele zmian, w tym związanych z gospodarką hormonalną. To właśnie może być przyczyną przewlekłego bólu z tyłu głowy u kobiet ciężarnych. Zwykle występuje on w pierwszym trymestrze, gdy organizm dopiero przyzwyczaja się do swojego nowego stanu.

Kobiety ciężarne muszą poddawać się badaniom kontrolnym i stale znajdować się pod opieką lekarza, który monitoruje przebieg ciąży. Jest to istotne w przypadku wystąpienia bólu w tylnej części głowy, ponieważ może ono być związanie nie ze zmianami hormonalnymi, ale ze wspomnianym już nadciśnieniem tętniczym, które w ciąży może być wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu. Ból w potylicy może również wskazywać na takie zmiany chorobowe, jak zatrucie ciążowe głównie objawiające się nudnościami.

Ból tylnej partii głowy jest nieprzyjemną dolegliwością, która ciężarnej może doskwierać naturalnie lub też wskazywać na poważne problemy ze zdrowiem. Dlatego tak ważne jest monitorowanie przebiegu ciąży przez odpowiedniego lekarza.

W jaki sposób przebiega leczenie bólu w tylnej części głowy? Jak leczy się choroby z nim współwystępujące?

Z niepokonanym bólem w potylicy należy zwrócić się do lekarza neurologa, który zbada problem i zleci odpowiednie leczenie. Podczas badania mogą bowiem wyjść na jaw inne dolegliwości, o których pacjent wcześniej nie wiedział, w tym zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Zobacz też  Ból głowy u nastolatków – objawy, przyczyny, leczenie

Zwykle w tym celu przeprowadza się rezonans magnetyczny. Niekiedy leczenie przewlekłego bólu z tyłu głowy wymagania zabiegu neurochirurgicznego bądź rozpoczęcia chemioterapii – wszystko zależy od przyczyn bólu i współwystępujących chorób. Jeżeli ból powoduje silny dyskomfort, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza.

W kwestii chorób współwystępujących, ich kuracja może zażegnać ból w potylicy. Nadciśnienie tętnicze zwykle rozpoczyna się od zmiany diety na niskosodową oraz włączeniu aktywności fizycznej do codziennej rutyny. Jeżeli przez kilka miesięcy ciśnienie nie ulegnie poprawie, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Zapalenie opon mózgowych wymaga wprowadzenia leków przeciwzapalnych czy antybiotyków, a także dużej ilości odpoczynku dla pacjenta.

W przypadku miażdżycy nie ma skutecznych leków, można jedynie spowalniać rozwój samej choroby. Tutaj również pomaga wprowadzenie do życia aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety, a także unikanie palenia tytoniu. Guz mózgu, mogący być przyczyną bólu w potylicy, wymaga leczenia neurochirurgicznego, które uzupełnia się radioterapią bądź chemioterapią.

Zapalenie ucha środkowego nie powinno być trudne do pokonania. W jego zwalczaniu stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalna, a także antybiotyki przeciw bakteriom. W niektórych przypadkach jednak koniecznie może się okazać nacięcie błony bębenkowej, aby wyleczyć pacjenta z zapalenia.

Wreszcie – ból psychogenny zależy w dużej mierze od samopoczucia psychicznego. Aby zapobiec jego wystąpieniu, należy unikać stresu i prowadzić zdrowy tryb życia. Niekiedy pacjent nie potrafi osiągnąć tego sam, dlatego stosuje się terapie psychologiczne, a w przypadkach zaburzeń psychicznych także leki.

Brak Ci czasu bądź siły na wizytę u lekarza? Umów się przez internet!

Jeżeli ból głowy odbiera Ci chęci i siły do wykonywania codziennych czynności i zdecydowanie wolałbyś uniknąć wychodzenia z domu, możesz skorzystać z e-wizyty lekarskiej. Co to takiego? Otóż e-wizyty pozwalają na kontakt z wybranym lekarzem przez internet, dzięki czemu możliwe jest zdobycie diagnozy, zwolnienia lekarskiego czy e-recepty na leki. Nie musisz marnować czasu na stanie w kolejkach – umów się na e-wizytę z którymś z naszych specjalistów! Jesteśmy dostępni przez całą dobę, w trosce o Twoją wygodę i satysfakcję.

Czy interwencja medyczna jest konieczna? Ból z tyłu głowy – domowe sposoby leczenia.

Istnieją tradycyjne, domowe sposoby na złagodzenie czy przegnanie bólu głowy prawie każdego rodzaju. O ile stan zdrowia pacjenta nie wymaga kontaktu z lekarzem i mamy pewność, że nie występuje żadna poważna choroba będąca przyczyną owego bólu, dolegliwość może być zwalczana bez interwencji medycznej.

Oczywiście, złagodzić ból głowy mogą pomóc leki – nie można z nimi jednak przesadzić! Każdy środek medyczny posiada dawkę zalecaną, podaną na ulotce. Przedawkowanie leków przeciwbólowych może mieć bardzo nieprzyjemne skutki dla pacjenta, wliczając w to nasilenie bólu głowy, którego przecież chcemy się pozbyć.

Zobacz też  Ból głowy od kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie

W przypadku bólu z tyłu głowy warto zażyć relaksacyjnej kąpieli w ciepłej wodzie i z dodatkiem pachnących olejków eterycznych. Innym sposobem może być masaż potylicy. Takie metody pozwalają ukoić mięśnie i odwrócić uwagę od bólu. Przy bólu w tylnej partii głowy należy także pamiętać o odpowiednim dotlenieniu. W tym celu warto wietrzyć pomieszczenia i wyjść na spacer. Pomoże to przy okazji osobom, które mają problemy z zaśnięciem, a odpowiedni odpoczynek również może przyczynić się do pokonania bólu.

Jeżeli to nie wystarcza, na przewlekły ból z tyłu głowy pomóc mogą tradycyjne, znane ludziom od lat metody: akupunktura czy krioterapia. Leczenie zimnem można stosować za pomocą specjalnych okładów żelowych, które sprzedawane są w aptekach.

Ogólnie rzeczy biorąc, domowe sposoby leczenia bólu potylicy skupiają się na technikach relaksacyjnych, które mają przede wszystkim rozluźnić mięśnie. Jeżeli ból jest następstwem nerwowego trybu życiu, w którym brakuje miejsca na odpoczynek, być może zadbanie o dobrą dietę i odpowiednią ilość snu wystarczy, by rozwikłać ten bolesny problem?


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.