Jaki jest ból głowy przy nerwicy? Czym objawia się napięciowy ból głowy?

Jednym z objawów fizycznych pojawiających się u osób z nerwicą jest napięciowy ból głowy. Często towarzyszą mu zawroty głowy. To objawy somatyczne, które nie mają źródła w żadnej chorobie, a […]

jaki jest ból głowy przy nerwicy

Jednym z objawów fizycznych pojawiających się u osób z nerwicą jest napięciowy ból głowy. Często towarzyszą mu zawroty głowy. To objawy somatyczne, które nie mają źródła w żadnej chorobie, a są odpowiedzią organizmu na przewlekły stres. Jak jest ból głowy przy nerwicy?

Bóle głowy mogą być objawem różnych chorób i zaburzeń, jednak przyczyna nie zawsze jest łatwa do uchwycenia. Bywa i tak, że dolegliwości bólowe wynikają ze zbyt silnego napięcia emocjonalnego, są wynikiem narażenia na długotrwały stres, stanów lękowych, pojawiają się przy depresji. Ból głowy może utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego uciążliwe, powtarzające się epizody dobrze jest skonsultować z lekarzem. Niekiedy zaburzenia nerwicowe wymagają leczenia – konieczna może być pomoc psychiatry lub psychoterapeuty. Prawidłowa diagnoza umożliwia wybór najlepszej terapii (stosowana jest farmakoterapia oraz psychoterapia). Jak rozpoznać problem? Przeczytaj, jaki jest ból głowy przy nerwicy!

Czym jest nerwica?

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się ciągłym odczuwaniem lęku, niepokoju. Warto zaznaczyć, że pacjent prawidłowo ocenia rzeczywistość, postrzegając ją podobnie jak pozostałe osoby z jego otoczenia. Nerwica często określana bywa jako zaburzenia lękowe. Choroba ta wpływa negatywnie na samopoczucie i stan zdrowia pacjenta, obniżając znacznie jakość jego życia, wpływając na relacje międzyludzkie. Nerwica to poważna choroba, która wymaga leczenia. Może towarzyszyć jej szereg niespecyficznych objawów jak ból głowy, serca, drżenie ciała, problemy z układem pokarmowym, pęcherzem moczowym.

Przyczyny nerwicy

Często nie udaje się jednoznacznie ustalić przyczyny zaburzeń nerwicowych. Uważa się, że ogromne znaczenie mają indywidualne predyspozycje. Czynnikiem wywołującym nerwicę mogą być ciężkie przeżycia, trudności w relacjach, kłopoty na polu zawodowym. Wśród innych przyczyn wymieniane są:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • uwarunkowania środowiskowe;
  • doświadczenia z okresu dzieciństwa;
  • tłumione emocje.
Zobacz też  Ból głowy i zawroty – co jest ich przyczyną, jak je leczyć?

Rodzaje nerwicy

W zależności od rodzaju objawów, jakie towarzyszą nerwicy, częstotliwości ich występowania, a także źródła niepokoju wyróżnia się kilka rodzajów nerwicy:

  • nerwicę serca;
  • nerwicę żołądka;
  • nerwicę natręctw;
  • fobie;
  • nerwicę lękową;
  • nerwicę depresyjną oraz wegetatywną.

Choć nerwica może przebiegać z różnymi objawami, jednym z częściej występujących jest m.in. ból głowy. Inne dolegliwości zgłaszane przez pacjentów to:

  • przyspieszona akcja serca;
  • kołatanie serca i ból w klatce piersiowej;
  • nadmierna potliwość;
  • drżenie mięśni;
  • duszności;
  • zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • zaparcia lub biegunki;
  • zaburzenia koncentracji;
  • problemy ze snem.

Osoby zmagające się z nerwicą odczuwają dolegliwości fizyczne oraz psychosomatyczne. Nerwicy towarzyszą objawy neurologiczne, dermatologiczne, dlatego chorzy często zasięgają porady lekarskiej u specjalistów z różnych dziedzin.

Jaki jest ból głowy przy nerwicy?

Jak już zaznaczono objawy nerwicy mogą być różne, niekiedy bardzo mylące. Osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne często skarżą się na pojawiające się epizody napięciowego bólu głowy. W tym przypadku dolegliwości te nie wynikają z żadnej choroby cielesnej, a stanowią reakcję na stres, nadmierny lęk i niepokój. Warto pamiętać, że wszystko to, co dzieje się w naszym umyśle znajduje odzwierciedlenie w reakcjach fizjologicznych ciała. Napięciowy ból głowy najczęściej zlokalizowany jest w okolicy czoła, rzadziej z tyłu głowy. Epizody opisywane są jako ból o charakterze tępym, rozlanym, uciskowym, zazwyczaj o średnim natężeniu. U jednych osób występują sporadycznie, u innych przybierają postać przewlekłą, utrudniając normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże znaleźć przyczynę dolegliwości – może to być migrena nerwicowa, ale także wiele innych schorzeń.

Napięciowy ból głowy jako objaw nerwicy

Napięciowy ból głowy może być objawem nerwicy, z drugiej strony może prowadzić do jej rozwoju. Powtarzające się epizody bólu u wielu osób nasilają lęk i obawy o własne zdrowie, co skutkuje rozwojem zaburzeń – nerwicy hipochondrycznej. Skuteczne leczenie możliwe jest jedynie na podstawie trafnie postawionej diagnozy i określeniu pierwotnej choroby lub nieprawidłowości. Aby prawidłowo ocenić rodzaj zaburzeń nerwicowych, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich oraz dokładnego wywiadu z pacjentem. Jeśli zastanawiasz się, czy twoje dolegliwości bólowe związane są z nerwicą, skontaktuj się z lekarzem. Możesz też skorzystać z możliwości, jakie daje nasz portal – konsultacje lekarskie online to sposób na spokojną rozmowę ze specjalistą bez wychodzenia z domu. Zarówno nerwicę, jak i napięciowy ból głowy można skutecznie leczyć.

Zobacz też  Migrenowy ból głowy – jak wygląda napad bólu, jak leczyć migrenę?

Leczenie napięciowego bólu głowy

W celu łagodzenia dolegliwości bólowych wiele osób sięga po tabletki przeciwbólowe. Trzeba pamiętać, że działają one jedynie doraźnie, nie likwidują jednak przyczyny problemu. Aby skutecznie leczyć ból pojawiający się przy nerwicy, należy przede wszystkim odnaleźć i starać się wyeliminować czynnik stresowy odpowiedzialny za powstawanie napięcia. W tym celu stosuje się różnego rodzaju techniki relaksacyjne jak joga, medytacja, masaże, ćwiczenia oddechowe. Warto też zmodyfikować tryb życia, dbając o codzienną dawkę ruchu, aktywności fizycznej. Mogą to być spacery lub ulubiona dyscyplina sportowa. Do poprawy samopoczucia na pewno przyczynia się zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości snu oraz zdrowej, zbilansowanej diety. Istotne jest zapobieganie odwodnieniu, dlatego należy spożywać dziennie około 1,5-2 litrów płynów. Jeśli cierpisz na powtarzające się epizody bólu głowy, ogranicz spożycie kawy, mocnej herbaty, alkoholu.

W przypadku zdiagnozowanej nerwicy, depresji czy innych zaburzeń psychicznych lekarze mogą zalecić przyjmowanie leków uspokajających, przeciwdepresyjnych i przeciwlękowych. Dobre rezultaty przynosi także wdrożenie psychoterapii – rodzaj terapii uzależniony jest od potrzeb pacjenta.

Nerwica stanowi, podobnie jak depresja, poważny problem społeczny. Diagnozowana jest u coraz młodszych pacjentów, najczęściej spowodowana jest życiem w ciągłym stresie i napięciu, koniecznością sprostania coraz większym wymaganiom. Towarzyszące zaburzeniom objawy ze strony organizmu dodatkowo pogarszają nastrój. Pacjenci wpadają w błędne koło. Najważniejszą kwestią jest przekonywanie, że zaburzenia psychiczne, lękowe nie powinny prowadzić do stygmatyzacji, a raczej do poszukiwania sposobów wspierania i leczenia pacjentów. Osoby cierpiące na nerwice, doświadczające bólu głowy powinny mieć świadomość, że mogą i powinny poddać się leczeniu, które znacznie poprawi komfort ich życia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.