Ból z tyłu głowy po lewej stronie – co oznacza?

Ból z tyłu głowy po lewej stronie może oznaczać całkiem dużo schorzeń. Jeżeli często się powtarza, a jego natężenie jest duże, to należy zwrócić się do lekarza specjalisty. Dzięki temu […]

Ból z tyłu głowy po lewej stronie

Ból z tyłu głowy po lewej stronie może oznaczać całkiem dużo schorzeń. Jeżeli często się powtarza, a jego natężenie jest duże, to należy zwrócić się do lekarza specjalisty. Dzięki temu otrzymasz szybką diagnozę i zalecenia co do leczenia. Dowiedz się więcej!

Ból z tyłu głowy po lewej stronie to objaw, którego nie należy lekceważyć. Może być on związany z czymś zupełnie niegroźnym, ale jeżeli trwa długo i jest bardzo silny, to konieczne jest udanie się do specjalisty, który dokona diagnozy. Chcesz wiedzieć, czego objawem jest ból po lewej stronie głowy? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Co może być przyczyną bólu z tyłu głowy po lewej stronie?

Ból z tyłu głowy po lewej stronie jest charakterystyczny dla migreny oraz klasterowego bólu głowy. Należą one do grupy bólów pierwotnych, których przyczyna nie została jeszcze do końca zbadana przez współczesną naukę. Bóle migrenowe są zwykle pulsujące i towarzyszą im zawroty głowy, nadwrażliwość na światło oraz na głośne dźwięki. Klasterowe bóle głowy mają najczęściej zdecydowanie większe natężenie, a pacjenci opisują ten ból jako tępy i ciągły. 

Wśród schorzeń, które mogą powodować ból głowy z tyłu z lewej strony, można wymienić jeszcze między innymi:

  • guz mózgu;
  • zapalenie ucha;
  • neuralgię;
  • stany zapalne wewnątrz jamy ustnej;
  • hemikranię;
  • zapalenie tętnicy skroniowej.

Powtarzające się epizody bólowe powinny być możliwie szybko skonsultowane z lekarzem. Szybko postawiona diagnoza może uratować życie. Najszybszym sposobem na kontakt z lekarzem są konsultacje lekarskie online!

Zobacz też  Napięciowy ból głowy. Co oznacza? Jak go leczyć?

Nadciśnienie tętnicze a ból z lewej strony głowy z tyłu

Ból w tylnej części głowy po lewej stronie może być objawem nadciśnienia tętniczego. Pacjenci cierpiący na to schorzenie bardzo często skarżą się na uciskający lub pulsujący ból po lewej stronie czaszki. Zwykle ustępuje on po pionizacji ciała. Nadciśnienie występuje obecnie bardzo często, szacuje się, że z tym schorzeniem zmaga się nawet 10 milionów Polaków. Na świecie może chorować nawet 30% populacji. Leczenie nadciśnienia powinno być priorytetem, ponieważ wiąże się ono z wieloma powikłaniami sercowo-naczyniowymi. Samo leczenie przeprowadza się poprzez dobranie odpowiednich leków oraz zmianę stylu życia. Przy nadciśnieniu bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczna. 

Neuralgia a ból głowy z tyłu po lewej stronie

Neuralgia nerwu trójdzielnego może być jedną z przyczyn bólu głowy z tyłu po lewej stronie. Nerw trójdzielny odpowiada z bodźce czuciowe z twarzy do głowy. W przypadku zapalenia, uszkodzenia, niedokrwienia lub uciskania może dojść do neuralgii nerwu. Głównymi objawami tej choroby są napady bardzo silnego bólu twarzy oraz tylnej części głowy. Jest to bardzo nieprzyjemne, ponieważ ból może pojawiać się nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Za powstawanie bólu odpowiadają strefy spustowe, które zlokalizowane są na policzku oraz w okolicy ust. Czasami wystarczy po prostu umyć zęby, by wywołać napad bólowy.

Ból z tyłu po lewej stronie może oznaczać neuralgię Arnolda. Nerw ten znajduje się w wyższej części karku i rozciąga aż do brwi. Bóle w tym przypadku są stałe z czasowymi zaostrzeniami. Co może być powodem tego schorzenia? Wymienić można tutaj uraz nerwu, który związany jest z chorobą nowotworową, chorobą kręgosłupa oraz przewlekłym napięciem mięśni karku. Czasami powodem może być również bardzo silny stres. Objawami towarzyszącymi są zwykle:

  • szum w uszach;
  • wrażliwość skóry na dotyk;
  • zaburzenia widzenia;
  • światłowstręt;
  • niewygoda podczas ruszania szyją.
Zobacz też  Piekący ból głowy – czego to objaw?

Co jeszcze może wywoływać ból głowy z tyłu po lewej stronie?

Czasami objaw ten może mieć związek ze stanem zapalnym w jamie ustnej lub w uchu. Pacjenci chorzy na jaskrę również mogą odczuwać ból w tym miejscu. Jeżeli chodzi o lżejsze dolegliwości, to pacjenci, którzy przeciążyli lewy bark, mogą cierpieć na ból głowy po lewej stronie. 

Kolejną chorobą, która objawia się bólem po lewej stronie, jest zapalenie tętnicy skroniowej. Pacjent ma wtedy dodatkowo podwyższoną temperaturę ciała i problemy z poprawnym widzeniem. 

Ból głowy z tyłu po lewej stronie może być związany z poważną chorobą, dlatego nie można go ignorować. Jeżeli ból powtarza się lub trwa długo, to konieczne jest udanie się na wizytę do lekarza specjalisty.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.