Silna depresja – objawy fizyczne. Czy problemy somatyczne świadczą o zaburzeniu

Depresja jest chorobą psychiczną, z którą na całym świecie zmagają się setki milionów ludzi. Najczęściej kojarzy się z pogorszeniem samopoczucia, lękiem, zniechęceniem. Jak jeszcze objawia się silna depresja? Objawy fizyczne również mogą świadczyć o rozwoju zaburzenia.

silna depresja objawy fizyczne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że depresja boli. Choć tę chorobę kojarzy się najczęściej z zaburzeniami emocjonalnymi, spadkiem nastroju i płaczliwością, to często towarzyszą jej objawy somatyczne. Osoby z depresją czują się źle – nie tylko psychicznie, lecz także fizycznie. Gdy cierpi umysł, ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Ból brzucha, nudności, a nawet wymioty to problemy, z którymi często zmagają się chorzy zwłaszcza na silną depresję. Objawy fizyczne bywają dość mylące, ponieważ są na tyle niecharakterystyczne, że mogą wskazywać na wiele innych schorzeń. Jednak często wykonane badania nie prowadzą w kierunku żadnej konkretnej choroby. Pacjent cierpi i nie wie dlaczego. Takie symptomy mogą oznaczać depresję.

Fizyczne objawy depresji

Dość długo depresja była tematem tabu, a osoby na nią chorujące często ukrywały swoją przypadłość z obawy przed społecznym wykluczeniem. Stąd też niechęć do podejmowania leczenia, wizyt u psychiatry, udziału w terapii. Niestety, rzadko zdarza się, że choroba mija sama – najczęściej trwa i prowadzi do poważnych konsekwencji. Osoby z depresją wycofują się z życia towarzyskiego, mają kłopoty w utrzymywaniu zdrowych relacji z otoczeniem, a także trudności z wykonywaniem obowiązków zawodowych. U wielu rozwijają się poważne schorzenia, dochodzi do zawałów, udarów. Najpoważniejszą konsekwencją nieleczonego zaburzenia są próby samobójcze – niestety w wielu przypadkach udane. Stąd też wypływa konieczność edukowania społeczeństwa na temat depresji, sposobów jej leczenia, ale przede wszystkim rozpoznawania. Schorzenie to oznacza nie tylko gorszy nastrój i niechęć do życia, ale także wiele dolegliwości bólowych:

  • ból pleców;
  • ból mięśni całego ciała;
  • chroniczne bóle głowy – napięciowy ból głowy (uczucie pulsowania w okolicy skroni i czoła);
  • pogorszenie widzenia – trudności w postrzeganiu różnic w czerni i bieli, obraz widziany jako zamglony, niedostrzeganie kontrastu;
  • dolegliwości żołądkowe – skurcze, wzdęcia i nudności, zaparcia, biegunki.
Zobacz też  Depresja – objawy choroby. Rodzaje depresji i sposoby jej leczenia

Trzeba pamiętać, że ból fizyczny może być oznaką depresji – zwłaszcza jeśli nie można zdiagnozować innej przyczyny dolegliwości ani powiązać ich z żadną konkretną chorobą organizmu. W przypadku silnej depresji objawy fizyczne są uzasadnione. Tak właśnie wygląda ta choroba.

Silna depresja – objawy fizyczne. Skąd się biorą?

Dlaczego depresja daje objawy fizyczne? Specjaliści używają określenia psychosomatyzacja, by opisać wpływ samopoczucia na stan fizyczny organizmu. Badania pokazują, że u osób z depresją znacznie obniża się próg bólu, a jednocześnie zły stan psychiczny może powodować utrzymywanie się stanu zapalnego. Ciągły stres często skutkuje epizodami bólu głowy. Nie jest to dolegliwość przypominająca ból migrenowy, zazwyczaj nie utrudnia codziennego funkcjonowania, dlatego może być bagatelizowana. Warto jednak w takim przypadku zastanowić się, czy nie jest to symptom zaburzeń psychicznych. Z kolei niemieckie badania z 2010 roku pokazują, że depresja wpływa również na zmysł wzroku.

Zdrowie psychiczne jest ściśle związane ze zdrowiem fizycznym – depresja powoduje stan zapalny układu pokarmowego, który objawia się problemami żołądkowymi. Specjaliści udowodnili, że istnieje ścisły związek między samopoczuciem psychicznym a zdrowiem jelit (te określane są drugim mózgiem) i prawidłową florą bakteryjną. Smutek, przygnębienie mogą zakłócić pracę układu pokarmowego. Osoby, które przez dłuższy czas zmagają się z różnego rodzaju dolegliwościami oraz spadkiem nastroju, powinny wziąć pod uwagę możliwość rozwoju depresji.

Ból duszy i ciała

Myślisz, że dopadła cię silna depresja – objawy fizyczne łączą się z gorszym samopoczuciem psychicznym? Koniecznie zasięgnij porady specjalisty – jeśli ciężko ci wyjść z domu, skorzystaj z możliwości, jaką jest konsultacja lekarska online. Opisz różne objawy, których doznajesz na co dzień. Być może lekarz zaleci ci odpoczynek (przyda się L4 online), wizytę osobistą lub od razu zaordynuje odpowiednie leczenie farmakologiczne. Zapewne konieczne będzie wykluczenie innych schorzeń. Co powinno cię zaniepokoić i skłonić do konsultacji z psychiatrą? Znaki ostrzegawcze to:

  • ciągłe wyczerpanie, zmęczenie, brak energii;
  • ospałość, apatia;
  • problemy z koncentracją;
  • nadmierna drażliwość, płaczliwość;
  • spadek libido;
  • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność);
  • negatywne myśli, poczucie przytłoczenia codziennością;
  • myśli samobójcze.
Zobacz też  Depresja u mężczyzn – objawy męskiej depresji

Osoby chore na depresję często doświadczają problemów emocjonalnych – trudno im rozpocząć kolejny dzień, wykonywać zwykłe obowiązki. Izolują się, unikają towarzystwa, znacznie spada ich samoocena. Takie objawy powinny zaniepokoić bliskich – to ich wsparcie ma ogromne znaczenie w całym procesie leczenia.

Jak leczyć objawy fizyczne depresji?

Jeśli którekolwiek objawy będą się nasilać, należy podjąć leczenie – nie wystarczy sięganie po środki przeciwbólowe, które mogą jedynie pomóc złagodzić ból głowy czy pleców. Chorzy często ratują się w ten sposób, jednak nie jest to właściwe działanie, ponieważ nie rozwiązuje problemów ze zdrowiem. Jak wygląda terapia zaburzeń o podłożu psychicznym? Najczęściej jest to farmakoterapia, niekiedy łączona z psychoterapią. Leki antydepresyjne wpływają na poziom neuroprzekaźników (serotoniny, noradrenaliny, dopaminy), co powoduje poprawę samopoczucia. Środki te dobierane są indywidualnie i zawsze wydawane na podstawie recepty (także e-recepta online). Najpopularniejsze preparaty tego rodzaju to:

Efekt leczenia widoczny jest po około 2-3 tygodniach. Chorzy muszą pamiętać, aby samodzielnie nie zmieniać dawkowania leków ani nie odstawiać ich bez konsultacji z lekarzem. Nowoczesne środki przeciwdepresyjne są bezpieczne, nie powodują uzależnień i mogą być przyjmowane przez dłuższy czas. Zastosowana dodatkowo psychoterapia pozwala pracować nad sposobem postrzegania rzeczywistości, zmieniać negatywne przekonania. Objawy psychiczne depresji mogą bardzo utrudnić funkcjonowanie, a jednocześnie zaburzają relacje chorego z rodziną, znajomymi, współpracownikami.

Depresja – jak z nią żyć?

W przypadku silnej depresji objawy fizyczne to tylko jeden z problemów osoby chorej. W skuteczności przezwyciężania wyzwań ogromne znaczenie w terapii ma wsparcie najbliższych. Muszą oni okazać się wyrozumiałością, zrozumieniem i cierpliwością. Poziom wiedzy o tej chorobie psychicznej nadal nie jest wystarczający, dlatego należy szerzyć informacje na temat prawdopodobnych konsekwencji nieleczonej depresji i dostępnych możliwości terapeutycznych. Chorych należy zachęcać do podjęcia leczenia i być blisko przez cały czas trwania terapii. Często objawem depresji są myśli i próby samobójcze – to najpoważniejsza z konsekwencji zaniedbania leczenia.

Zobacz też  Depresja maskowana – objawy i leczenie. Jak pokonać depresję?

Jak mówią specjaliści, depresja jest chorobą śmiertelną – zbiera swoje żniwo wśród osób w różnym wieku, dotyka dzieci, młodzieży i dorosłych. W przypadku nasilenia zaburzeń emocjonalnych nie należy zaniedbywać diagnostyki. Także nieprzemijające i niemające uzasadnienia dolegliwości fizyczne wymagają przeprowadzenia badań, ponieważ mogą mieć podłoże w problemach psychicznych. Depresję trzeba leczyć i traktować jako jedną z poważniejszych chorób.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.