Cital

Cital - opis i informacje o leku

Potrzebujesz porady lekarskiej na już? Zamów wizytę u lekarza w kilka minut. Bez czekania i wychodzenia z domu!

Zmagasz się z objawami depresji lub stanami lękowymi? Potrzebujesz sprawdzonego leku na Twoje problemy? Sprawdź, jak działają tabletki antydepresyjne Cital i dowiedz się, czy znajdujesz się w grupie pacjentów, którzy mogą je stosować. Przeczytaj opis preparatu poniżej, a w przypadku pytań zamów e-wizytę u specjalisty.

Cital – co to za lek i w jakim celu się go stosuje?

Cital to lek zalecany do stosowania przez osoby, u których niezbędne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego depresji. Stosuje się go także zapobiegawczo, aby nie dopuścić do nawrotów stanów depresyjnych. Lekarze przepisują również ten preparat w leczeniu zaburzeń lękowych, napadów lęku ze stwierdzoną agorafobią lub bez niej. Antydepresyjny preparat Cital w tabletkach jest dostępny wyłącznie na receptę i nie jest refundowany. Substancją czynną leku jest bromowodorek cytalopramu, który nasila przekaźnictwo serotoninowe w mózgu. Terapia przeciwdepresyjna przy użyciu tabletek Cital wykazuje pierwsze pozytywne rezultaty już w 1 i 2 tygodniu ich przyjmowania. Jednak najlepsze działanie preparatu można zauważyć w 5-6 tygodniu kuracji. Ponieważ spożywanie pokarmów nie ma wpływu na stopień wchłaniania się substancji czynnej do organizmu pacjenta, lek można łączyć z posiłkami. Maksymalne stężenie we krwi osiąga on po upływie 2-4 godzin od przyjęcia.

Kiedy nie jest wskazane stosowanie leku Cital?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cital jest występowanie u pacjenta nadwrażliwości na substancję czynną lub substancje pomocnicze preparatu. Ponadto z leczenia tymi pigułkami nie mogą korzystać osoby, które aktualnie bądź niedawno przyjmowały inhibitory MAO lub linezolid. Lekarz nie wystawi również recepty na Cital kobiecie w ciąży – chyba, że jej stan zdrowia nie pozostawia wyboru i leczenie tym preparatem jest u niej konieczne, a także dzieciom i młodzieży, ponieważ badania kliniczne dowodzą, że podczas przyjmowania tego leku mogą pojawiać się u nich myśli i próby samobójcze oraz zachowania buntownicze i agresja. Szczególne środki ostrożności podczas terapii lekiem Cital powinny zachować osoby, które równolegle leczą inne zaburzenia psychiczne lub kiedy stwierdzono u nich depresję z ciężkim przebiegiem, a także pacjenci w podeszłym wieku lub osoby zmagające się z chorobami czynnościowymi wątroby i nerek. Dotyczy to również osób ze zdiagnozowaną padaczką, cukrzycą i zaburzeniami serca.

Jak dawkować tabletki Cital?

Schemat przyjmowania tabletek doustnych Cital jest zawsze ustalany przez lekarza, który przepisuje ten lek pacjentowi. Ma to związek z jego indywidualnym stanem zdrowia oraz z powodem, dla którego wskazane jest rozpoczęcie terapii tym preparatem. Dobowa dawka leku wynosi najczęściej od 10 do 40 mg. Nie ma znaczenia o jakiej porze lek zostanie zastosowany i czy będzie połączony z posiłkiem, ponieważ nie wpływa to na proces jego wchłaniania. W przypadku dorosłych osób chorujących na depresję zazwyczaj zaleca się przyjmowanie dawki 20 mg raz na 24 godziny, ale w szczególnych sytuacjach specjalista może zadecydować o modyfikacji dawki do 40 mg raz na dobę. Aby choroba nie powróciła, najlepiej kontynuować lekoterapię przez dłuższy czas. Najczęściej po ustąpieniu dolegliwości chorobowych, pacjent podtrzymuje ją jeszcze przez kolejne 6 miesięcy, jednak w przypadku pacjentów, u których mają miejsce nawroty depresji jednobiegunowej, terapia lekiem Cital może trwać nawet kilka lat. Jeśli pacjent leczy zaburzenia lękowe i napady lęków, wówczas lekarz zaleca zwykle stosowanie dawki 10 mg raz na dobę, a po tygodniu kuracji zwiększa ją do 20 mg raz na dobę. W tym przypadku najlepsze efekty leczenia widać po 3 miesiącach przyjmowania tabletek Cital. Podczas terapii konieczne jest obserwowanie reakcji pacjenta na zastosowany lek. Nie należy samodzielnie przerywać terapii farmakologicznej i zmieniać dawkowania bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może to doprowadzić do pojawienia się dolegliwości związanych z odstawieniem, np. zawrotów głowy, bezsenności, nadmiernego pobudzenia, itd.

Cital a możliwe skutki uboczne

Niektórzy pacjenci stosujący środek farmakologiczny Cital mogą mierzyć się z pojawiającymi się działaniami niepożądanymi. W przypadku tego preparatu antydepresyjnego zazwyczaj dotyczą one: zaburzeń snu, bólów głowy, nudności i potliwości ciała. Ponadto niektórzy pacjenci skarżą się na: zmniejszenie łaknienia, zmniejszenie masy ciała, obniżenie libido, stany lękowe, nadmierną nerwowość, zawroty głowy, drżenie mięśni, szumy uszne, wymioty, biegunkę, swędzenie skóry, itp. O innych możliwych objawach związanych z przyjmowaniem leku Cital można przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania. Ważne, aby w przypadku wystąpienia niepokojących zmian w organizmie zgłosić się z tym do lekarza.

Czy w okresie przyjmowania leku Cital można karmić piersią?

Badania dowodzą, że substancja czynna leku przenika do mleka kobiecego w niewielkiej ilości. Ponieważ u dzieci karmionych w sposób naturalny przez matki przyjmujące preparat Cital nie zaobserwowano występowania żadnych skutków ubocznych, zakłada się, że można go stosować w okresie laktacji przy zachowaniu szczególnej ostrożności.


Cital (tabletki powlekane, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: lek na depresję Substancja czynna: cytalopram Dawka: 20 mg Opakowanie: 30 / 60 tabletek



Potrzebujesz porady lekarskiej na już? Zamów wizytę u lekarza w kilka minut. Bez czekania i wychodzenia z domu!