» Strona główna » Ból » Silny ból gardła bez gorączki – leczenie stanu zapalnego gardła
Silny ból gardła bez gorączki może wskazywać na infekcję wirusową, ale może być także przyczyną działania niekorzystnych czynników zewnętrznych – suchego powietrza, dymu, zanieczyszczeń. Jak radzić sobie z dolegliwością? Podpowiadamy!
Silny ból gardła bez gorączki to często objaw toczącej się infekcji o charakterze wirusowym. Pojawienie się dolegliwości zwykle poprzedza pogorszenie samopoczucia, rozbicie, zmęczenie. Taki przebieg może wskazywać na zapalenie gardła. Pomocne będą tabletki do ssania, spraye lub syropy. Ból gardła mogą również spowodować czynniki drażniące – podrażnienie występuje u palaczy, osób przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także intensywnie pracujących głosem. Rzadziej silny ból gardła bez gorączki pojawia się przy infekcji bakteryjnej – w tym przypadku zaleca się przyjmowanie antybiotyków.
Sam ból gardła (bez dodatkowych objawów) to przypadłość, której przyczynę dość trudno ustalić. Przyjmuje się jednak, że powodem kłopotów może być podrażnienie błony śluzowej gardła na skutek działania różnorodnych czynników zewnętrznych. Do wysuszenia śluzówki dochodzi podczas przebywania w zanieczyszczonym środowisku, w zadymionych pomieszczeniach. Niekorzystnie działa zbyt suche i ciepłe powietrze, ale również klimatyzacja. Kłopoty z gardłem może wywołać palenie papierosów, a także nadużywanie alkoholu. Ból i drapanie w gardle to najczęstszy objaw przeziębienia. Nagły, ostry, silny ból gardła może świadczyć o zatrzymaniu ciała obcego w gardle lub przełyku. Niekiedy jest to konsekwencja poparzenia, np. gorącym napojem, czy potrawą (zdarza się również poparzenie chemiczne spowodowane przypadkowym spożyciem substancji chemicznej). Bólowi mogą towarzyszyć trudności z połykaniem, drapanie, uczucie ucisku w gardle. Przewlekłe zapalenie gardła uznane jest w medycynie za chorobę zawodową i często dotyka np. nauczycieli.
Niestety ostry ból gardła o stałym, przewlekłym charakterze może świadczyć o chorobie nowotworowej gardła. Dodatkowym objawem bywa guz na szyi, szczękościsk, ból ucha, duszności. Ból gardła może również wywoływać choroba refluksowa przełyku; podrażnienie następuje na skutek cofania się kwaśnej treści żołądka. Rzadsze przyczyny silnego bólu gardła bez gorączki to infekcje bakteryjne (angina). Inne choroby gardła np. mononukleoza zakaźna zazwyczaj przebiegają m.in. z wysoką gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych.
Jak radzić sobie z silnym bólem gardła? Skuteczne będą preparaty dostępne w aptece bez recepty – są to najczęściej tabletki do ssania działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie, odkażająco, nawilżająco, a także spraye, syropy. Warto też przeprowadzić płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku, roztworem soli lub stosując gotowe płukanki. Uciążliwy kaszel towarzyszący bólowi gardła można złagodzić, przyjmując syropy przeciwkaszlowe. W przypadku przeziębienia konieczny jest odpoczynek i spożywanie większej ilości płynów. Jak jeszcze złagodzić nieprzyjemne dolegliwości? Warto spróbować:
Bakteryjne zapalenie gardła wymaga leczenia antybiotykami. Ból, który nie ustępuje lub nawraca, a także taki, któremu towarzyszą inne niepokojące objawy, wymaga diagnostyki. Warto skonsultować się z lekarzem np. przez internet. Specjalista przeprowadzi wywiad, zasugeruje dalsze postępowanie. Podczas rozmowy zostaną wystawione e-recepta oraz zwolnienie lekarskie online. Lekarz może zaordynować przyjmowanie leków jak:
Jak chronić błonę śluzową gardła przed podrażnieniem, a tym samym gardło przed bólem? Przede wszystkim warto zadbać o odporność, stosując zbilansowaną dietę, pamiętając o odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Niezbędne jest też nawadnianie organizmu. Przedłużających się dolegliwości nigdy nie należy lekceważyć – choroby dróg oddechowych trzeba diagnozować i leczyć. Gorsze samopoczucie, występowanie objawów przeziębienia powinno skłonić do pozostania w domu (praktycznym rozwiązaniem będzie L4 online) – ważne są także odpoczynek i odpowiednia ilość snu.
Mniej intensywny lub silny ból gardła bez gorączki jest powszechną dolegliwością i zazwyczaj świadczy o infekcji. Może mieć różne nasilenie, od łagodnego do ostrego i intensywnego. Bywa, że uniemożliwia przełykanie, utrudnia mówienie i normalne funkcjonowanie. Warto wiedzieć, o czym świadczy ból i jak reagować. W wielu przypadkach wystarczą domowe sposoby, by poradzić sobie z dolegliwością.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.