» Strona główna » Ból » Ból nóg podczas okresu – jakie są przyczyny? Jak radzić sobie z objawem?
Ból nóg podczas okresu to nietypowy objaw, na który skarży się część pań. Przyczyną epizodów bólowych są najczęściej zmiany hormonalne. Dolegliwości mogą jednak wskazywać również na endometriozę lub zapalenie jajników. […]
Ból nóg podczas okresu to nietypowy objaw, na który skarży się część pań. Przyczyną epizodów bólowych są najczęściej zmiany hormonalne. Dolegliwości mogą jednak wskazywać również na endometriozę lub zapalenie jajników. Sprawdź, jak postępować!
Wiele kobiet przyznaje, że podczas miesiączki zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak jak ból brzucha, nudności, bóle piersi, a nawet bóle nóg. Mogą one mieć charakter fizjologiczny – najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi, które w tym czasie zachodzą w organizmie kobiety (zwiększone uwalnianie prostaglandyn). Niekiedy mogą świadczyć o toczącym się procesie chorobowym, jednak w takiej sytuacji występują zazwyczaj jeszcze inne objawy, np. gorączka czy problemy z oddawaniem moczu. Jeśli bóle nóg podczas okresu nie wynikają z choroby, pomocna może okazać się ciepła kąpiel czy podanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych.
Zapalenie przydatków to stan zapalny jajników i jajowodów, czyli narządów miednicy mniejszej. Do objawów choroby zalicza się przede wszystkim silny ból podbrzusza, gorączkę, pogorszenie samopoczucia. Dodatkowo może wystąpić ból w dole pleców oraz ból nóg. Są to jednak symptomy niecharakterystyczne, które nie przesądzają o istnieniu schorzenia. Zapalenie przydatków może skutkować występowaniem upławów. W razie podejrzenia stanu zapalnego należy udać się do ginekologa. Infekcję leczy się antybiotykami.
Ból nóg podczas okresu może wskazywać na endometriozę, czyli chorobę, która objawia się przerostem błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Dolegliwości bólowe nóg nie są jednak specyficzne dla tego schorzenia. Czujność powinny wzbudzić przede wszystkim bóle podbrzusza przed miesiączką, podczas i po okresie, a także w trakcie stosunku oraz problemy z zajściem w ciążę. Badanie ginekologiczne, USG pomogą postawić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie. Terapia pomoże złagodzić dolegliwości bólowe – obejmuje ona farmakologię, a także zabiegi chirurgiczne.
Ból nóg podczas okresu może być związany z innymi schorzeniami, np. żylakami, rwą kulszową. Warto zaobserwować, kiedy dokładnie pojawiają się dolegliwości, jakie mają nasilenie, jakie inne objawy im towarzyszą. Konieczna może okazać się konsultacja lekarska – może być również przez internet – podczas której lekarz zbierze dokładny wywiad i zaproponuje dalszą diagnostykę. Jeśli to konieczne, przepisze odpowiednie leki (e-recepta) oraz wystawi zwolnienie lekarskie online.
Dolegliwości bólowe mogą być również związane z problemami z kręgosłupem, dlatego warto przeprowadzić dokładniejszą diagnostykę, zwłaszcza jeśli ból nóg jest męczącym i częstym objawem. W leczeniu bólu kręgosłupa stosowany jest m.in.:
Leczenie choroby podstawowej pomaga łagodzić dolegliwości bólowe nóg.
Okres może wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Panie skarżą się na bóle podbrzusza, piersi, głowy, a także pleców i nóg. Dokuczają im mdłości, a nawet wymioty. Niektóre nie są w stanie wyjść z domu przez pierwsze dni okresu (w skrajnych przypadkach przyda się L4 online). Jak radzić sobie z trudnymi dniami? Skuteczne mogą okazać się leki przeciwbólowe i rozkurczowe, a także ciepłe okłady lub kąpiele. Niekiedy w złagodzeniu dolegliwości pomaga umiarkowana aktywność fizyczna – ćwiczenia, spacery, joga.
Warto też próbować technik relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych oraz masaży. Wszystkie te działania mogą pomóc spokojniej przejść przez okres menstruacji. W razie nasilonych dolegliwości niezbędna jest konsultacja z ginekologiem, który przeprowadzi badania i zasugeruje metodę leczenia. Czasem włączana jest terapia hormonalna.
Ból nóg podczas okresu może być zjawiskiem fizjologicznym lub objawem nieprawidłowości. Warto o nim porozmawiać z lekarzem, a jeśli to konieczne, wykonać badania i rozpocząć leczenie. To pierwszy krok do poprawy komfortu życia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.