Digavar

Digavar - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Digavar jest lekiem stosowanym na łagodzenie bólu i stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów i zapaleniu stawów kręgosłupa. Jego substancję czynną stanowi aceklofenak – niesteroidowy przeciwzapalny analog diklofenaku. Lek występuje w dawce 100 mg. Digavar dostępny jest tylko na receptę. Jej uzyskanie nie wymaga jednak umówienia się na wizytę stacjonarną w gabinecie lekarskim. W celu wystawienia lub przedłużenia recepty wystarczy wypełnić formularz internetowy, aby specjalista wydał e-receptę możliwą do okazania w aptece. Jest to metoda wygodna i zaoszczędzająca czas.

Dla kogo wskazane jest zażywanie leku Digavar?

Digavar stosowany jest w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego w chorobach: zapalenia stawów kręgosłupa, chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Jak należy dawkować lek Digavar?

Każdy preparat powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza, który na początku leczenia farmakologicznego przepisuje pacjentowi najmniejszą skuteczną dawkę, która ma mu pomóc zwalczyć dolegliwości. Takie dawkowanie pomaga ograniczać występowanie działań niepożądanych. Zalecaną dawką startową leku Digavar jest 200 mg na dobę, czyli 2 tabletki przyjmowane w odstępie. Pierwszą najlepiej zażyć rano, zaś drugą wieczorem. Tabletki nie należy kruszyć ani żuć, lecz połknąć ją w całości, w razie potrzeby popijając dużą ilością wody. Nie ma przeciwwskazań do zażywania leku Digavar podczas posiłku.

Co zawiera skład leku Digavar?

Najważniejszą substancję – substancję czynną – stanowi w leku aceklofenak, którego ilość w jednej tabletce wynosi 100 mg. Pozostałe składniki, w tym substancje pomocnicze oraz wchodzące w skład otoczki kapsułki, znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania leku Digavar. Preparat zawiera m.in. kroskarmelozę sodową, lecz stężenie sodu w jednej tabletce to zaledwie 1 mmol. W związku z tym nie trzeba martwić się wystąpieniem hipernatremii (nadmiaru sodu w organizmie).

Jak działa substancja czynna leku Digavar – aceklofenak?

Aceklofenak należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ten związek chemiczny stosowany jest w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych chorób kręgosłupa. Działanie aceklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy, czyli enzymu biorącego udział w syntezie prostaglandyn lipidów błon komórkowych. Prostaglandyny odpowiadają właśnie z odczuwanie bólu, dlatego właśnie Digavar, a raczej zawarta w nim substancja czynna – aceklofenak – działa na organizm przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, przynosząc ulgę w chorobach kręgosłupa.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Digavar?

Leku Digavar nie należy stosować przy uczuleniu na aceklofenak lub jakąkolwiek inną obecną w tabletce substancję. Preparatu nie powinni także stosować pacjenci: uczuleni na kwas salicylowy lub acetylosalicylowy, cierpiący na wrzody żołądka, z chorobą nerek, z chorobą serca lub naczyń mózgowych, z zaburzeniami krążenia krwi czy z niewydolnością wątroby. Szczególną ostrożność należy również zachować, jeżeli pacjent: pali papierosy, ma cukrzycę lub astmę, cierpi na choroby przewodu pokarmowego lub niedawno przeszedł operację. Istnieje szereg innych przeciwwskazań do stosowania leku Digavar, których kwestię lekarz powinien poruszyć z pacjentem w celu prawidłowego zalecenia leczenia farmakologicznego.

Czy Digavar może być stosowany przez dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia?

Brakuje danych klinicznych dotyczących wpływu aceklofenaku na funkcjonowanie w tej grupie wiekowej, dlatego Digavar nie powinien być stosowany w leczeniu pacjentów poniżej 18 roku życia.

Czy Digavar mogą stosować osoby w wieku podeszłym?

Osoby starsze powinny stosować lek Digavar z ogromną ostrożnością, ponieważ są oni szczególnie narażeni na występowanie działań niepożądanych.

Czy Digavar można stosować w ciąży lub w okresie karmienia piersią?

Nie, ponieważ nie ustalono jeszcze bezpieczeństwa przyjmowania tego preparatu na kobiety ciężarne ani rozwijający się płód lub dziecko karmione piersią. Kwestia ta powinna być omówiona z lekarzem prowadzącym.

Czy Digavar można łączyć z innymi lekami?

O przyjmowaniu każdego innego preparatu pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego. Szczególną ostrożność należy zachować przy przyjmowaniu np.: leków antydepresyjnych, leków moczopędnych, leków przeciwzakrzepowych czy leków przeciwnadciśnieniowych.

Jakie są możliwe działania niepożądane leku Digavar?

Działania niepożądane mogą wystąpić w leczeniu farmakologicznych z zastosowaniem każdego preparatu, o czym poinformuje pacjenta lekarz lub farmaceuta. Należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą, jeżeli po zażyciu leku wystąpiły: wstrząs anafilaktyczny (ostra reakcja alergiczna), atak serca lub udar, niewydolność nerek, ciężka wysypka skórna, objawy zbliżone do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (w tym wrażliwość na światło, gorączka, czerwona wysypka itd.). Pacjent powinien monitorować reakcje swojego organizmu po rozpoczęciu stosowania jakiegokolwiek nowego leku. Jeżeli przy zażywaniu preparatu Digavar pacjent zaobserwował krwawienie podczas wypróżniania lub wymiotowania, należy przerwać stosowanie leku i sięgnąć pomocy medycznej.
Digavar – podstawowe informacje: • Kategoria: leki na bóle kręgosłupa, leki na zwyrodnienie stawów • Status: dostępny na receptę • Forma: tabletki powlekane • Substancja czynna: aceklofenak • Dawka: 100 mg • Opakowanie [ilość kapsułek]: 20, 30, 60



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!