» Strona główna » Dietetyka sportowa » Znaczenie aktywności fizycznej dla zdrowia człowieka
Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia, który decyduje o naszej sprawności fizycznej oraz kondycji naszego organizmu, co jednocześnie koreluje z wysoką jakością życia, poczuciem samosprawczości, pewnością siebie i dobrym samopoczuciem. Regularny wysiłek fizyczny ma kluczowe znaczenie w profilaktyce chorób związanych z zaburzeniami funkcji kognitywnych i sprzyja zachowaniu tzw. dobrostanu psychicznego.
Aktywność fizyczna ma też nieopisane znaczenie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, a także wielu innych chorób przewlekłych. Najnowsze metaanalizy kilkudziesięciu badań epidemiologicznych wskazują, że systematyczny wysiłek fizyczny obniża o ok. 30–50% umieralność spowodowaną chorobami układu krążenia i o ok. 30% ryzyko umieralności z innych przyczyn. Dowiedziono również, że konsekwentnie wykonywane ćwiczenia zapobiegają nadciśnieniu , cukrzycy typu 2 , otyłości , osteoporozie, sarkopenii, chorobom naczyniowym mózgu i chorobie niedokrwiennej serca oraz niektórym typom nowotworów. Nie można nie wspomnieć także o pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu osób starszych i zjawiska tzw. pomyślnego starzenia się. Ponadto systematyczne wykonywanie ćwiczeń fizycznych pomaga poprawić stan zdrowia u pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne (m.in. depresję, zaburzenia lękowe ), pomaga radzić sobie ze stresem oraz obniża ryzyko wystąpienia zachowań autodestrukcyjnych. Wysiłek fizyczny w połączeniu z odpowiednią farmakoterapią i psychoterapią daje znacznie lepsze efekty terapeutyczne w leczeniu zarówno depresji, jak i zaburzeń lękowych. Tak więc, jeśli Twoja e-recepta na leki antydepresyjne zostanie uzupełniona planowaną i lubianą przez Ciebie aktywnością fizyczną możesz liczyć na znacznie szybszą poprawę stanu Twojego zdrowia. Ćwiczenia fizyczne pomagają również zachować prawidłowe funkcje poznawcze, zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne oraz łagodzą objawy już zdiagnozowanych zaburzeń, np. w przypadku demencji. Z poprawą funkcji psychicznych i poznawczych wiążą się bezpośrednio odkrycia związane z neurogenezą indukowaną przez wysiłek fizyczny, co zostanie opisane w dalszej części artykułu.
Badacze zidentyfikowali zachowania, które powodują bezpośrednie lub odległe szkody zdrowotne oraz zachowania, które podnoszą potencjał zdrowotny. Prozdrowotny styl życia cechuje się przewagą zachowań sprzyjających zdrowiu przy jednoczesnym ograniczaniu podejmowania zachowań niesprzyjających zdrowiu. Wśród kluczowych obszarów determinujących utrzymanie zdrowia w jak najlepszej kondycji wymienia się:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje aktywność fizyczną jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga pewnego nakładu energii. Określa też szczegółowo, ile czasu powinniśmy poświęcać na aktywność fizyczną, zwracając jednocześnie uwagę na istotny fakt, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak.
Korzyści systematycznej aktywności fizycznej dla zdrowia układu kostno-stawowego obejmują:
Ćwiczeniami najkorzystniej wpływającymi na stan stawów są takie, które nie wymagają dużego wysiłku i gwałtownych ruchów. Wysiłek fizyczny podejmowany w latach młodzieńczych, dostarcza znacznie większych korzyści niż aktywność wykonywana w latach późniejszych. Każda aktywność ruchowa powinna być dostosowana do wieku, budowy fizycznej oraz stanu zdrowia. Ćwiczenia zawsze powinno się poprzedzić rozgrzewką i kończyć ćwiczeniami rozciągającymi, relaksującymi. Ważne jest również, aby rozpoczynać ćwiczenia powoli i stopniowo zwiększać ich intensywność. Nie należy podejmować się wykonywania ćwiczeń fizycznych, wówczas, gdy nasze stawy są objęte stanem zapalanym lub kiedy odczuwamy bóle stawów. W takiej sytuacji, dodatkowe obciążenie może doprowadzić do pogłębienia się dolegliwości bólowych. Jeśli cierpimy na poważne schorzenia stawów, decyzja o podjęciu wysiłku fizycznego powinna być uprzedzona konsultacją z lekarzem online.
Ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na działanie tak zwanej pompy mięśniowo-naczyniowej, dzięki czemu usprawnia się krążenie krwi na obwodzie i odpływ limfy naczyniami chłonnymi. Ponadto rozwijają zdolności reagowania mięśni na bodźce układu nerwowego oraz utrzymują prawidłową długość i elastyczność mięśni. Trening wytrzymałościowy taki jak na przykład dynamiczny spacer, bieganie czy jazda na rowerze, sprawia, że organizm przystosowuje się do podejmowania i utrzymywania długotrwałego wysiłku o średniej intensywności. Z kolei trening oporowy (z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, gum oporowych, dodatkowego obciążenia w postaci hantli itd.), wiąże się z przystosowaniem organizmu do krótkotrwałych wysiłków o znacznej intensywności ze względu na wykorzystywany ciężar. Ponadto trening siłowy wiąże się ze wzrostem siły oraz szybkości skurczu mięśni biorących udział w ruchu, a także sprzyja zwiększaniu ich objętości przy dostarczaniu odpowiedniej podaży składników odżywczych. Warto pamiętać, że aby móc w pełni cieszyć się korzyściami jakie niesie za sobą systematyczny wysiłek fizyczny należy uzupełnić go zdrową i zbilansowaną dietą. W przypadku wdrożenia aktywności fizycznej zmienia się bowiem zapotrzebowanie na niektóre witaminy, minerały i składniki diety takie jak białka czy węglowodany. Do wspomnianych korzyści przede wszystkim wliczają się:
Korzyści systematycznie podejmowanego wysiłku fizycznego dla układu oddechowego są niezwykle istotne dla naszego zdrowia, ułatwiają codzienne funkcjonowanie i pozwalają znacznie podnieść jakość życia. Wśród nich wyróżniamy:
Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych o intensywności od umiarkowanej do wysokiej organizm zwiększa swoje zapotrzebowanie na tlen, wskutek czego wzmaga się wentylacja płuc. Gdy systematycznie podejmujemy aktywność fizyczną, nasz układ oddechowy zaczyna adaptować się do wysiłku fizycznego, by zmniejszyć fizjologiczny efekt męczliwości jaka występuje podczas trwania treningu, co ma również znaczenie w poprawie wydolności organizmu i zwiększeniu efektywności treningowej. Początkowo jako pierwsza, zwiększa się wentylacja płuc, a dzieje się to w efekcie bodźców, które dostaje ośrodek oddechowy z wykonujących pracę mięśni oraz stawów. Organizm dąży do jak najefektywniejszej wentylacji, dlatego dzięki regularnej aktywność unikamy tzw. ,,zadyszki” po np. wejściu po schodach czy przebiegnięciu niewielkiej odległości. Ponadto u chorujących na astmę obserwowano tendencję do częstszych hospitalizacji u tych pacjentów, których charakteryzowała niska aktywność fizyczna. Przeważająca większość chorych na astmę nie uprawiała regularnie sportu, również poziom aktywności fizycznej w czasie zajęć rekreacyjnych był istotnie niższy niż u osób zdrowych. Astma nie powinna być powodem do całkowitej rezygnacji z aktywnego trybu życia i uprawiania sportu. Prawidłowe leczenie astmy uwzględnia nie tylko preparaty dostępne na receptę , ale także dokładną edukację pacjentów i odpowiednie dopasowanie rodzaju wysiłku i warunków, w jakich jest wykonywany. Będzie to korzystnie wpływać na poziom aktywności fizycznej, przebieg astmy i co równie istotne – jakość życia pacjenta.
Umiarkowany i wykonywany regularnie wysiłek fizyczny oddziałuje ochronnie na centralny układ nerwowy (CUN). Badania potwierdzają, że opóźnia on starzenie się układu nerwowego, nasila neurogenezę, czyli powstawanie nowych neuronów, zwiększa możliwości poznawcze oraz opóźnia rozwój wielu chorób neurodegeneracyjnych. Wysiłek fizyczny może być elementem wspomagającym w leczeniu pewnych schorzeń np. niektórych form padaczki czy choroby Parkinsona . Podczas trwania treningu układ nerwowy reguluje przystosowanie organizmu do powtarzającego się wysiłku fizycznego. Układ nerwowy podczas ćwiczeń zwiększa również koordynację ruchowo-mięśniową, a powtarzanie tych samych czynności prowadzi do udoskonalenia techniki ruchów. Systematyczny trening powoduje także polepszenie pamięci ruchowej, a w zjawisko to zaangażowany jest przede wszystkim móżdżek, ale również kora mózgu i jądra podkorowe. Ponadto trening powoduje zwiększenie siły skurczu mięśni, co w pierwszym okresie zależy od układu nerwowego, a następnie dopiero od przerostu mięśni. Podsumowując korzyści jakie czerpie nasz układ nerwowy z aktywności fizycznej to m.in.:
Adaptacja układu krążenia do wysiłku fizycznego obejmuje: przyspieszenie akcji serca, wzrost objętości wyrzutowej serca oraz jego pojemności minutowej, zwiększenie różnicy tętniczo-żylnej wysycenia krwi tlenem i ciśnienia tętniczego. Wszystkie wspomniane zmiany mają na celu zaopatrzenie pracujących mięśni w odpowiednią ilość tlenu. Do korzyści dla układu krążenia powodowanych regularnym podejmowaniem aktywności fizycznej zaliczamy:
Ćwiczenia fizyczne wykonywane systematycznie przez dłuższy czas powodują nieznaczne obniżenie ciśnienia tętniczego u osób zdrowych i nieco większe spadki u osób z występującym lekkim nadciśnieniem. Przy wysiłku siłowym ciśnienie skurczowe i rozkurczowe istotnie podnosi się, co jednak nie prowadzi to do rozwoju nadciśnienia i wraca do prawidłowych wartości po zaprzestaniu wykonywania ćwiczeń. Osoby, które podejmują wysiłek fizyczny o umiarkowanej lub dużej intensywności, charakteryzują się znacznie niższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia niż osoby nieaktywne. Osoby aktywne wykazują również mniejsze wartości ciśnienia tętniczego, lepszy profil lipidowy oraz lepszą ogólną kondycję organizmu. Z kolei u osób z zdiagnozowanymi schorzeniami serca w podsumowaniu Taylor i wsp. napisali: „wpływ rehabilitacji kardiologicznej na ogólne ryzyko zgonu był niezależny od rozpoznania choroby niedokrwiennej serca, typu prowadzonej rehabilitacji, dawki ćwiczeń fizycznych, długości obserwacji oraz daty przeprowadzenia badań i jakości publikacji. Przeprowadzona analiza wskazuje na istnienie potwierdzonych korzyści z rehabilitacji opartej na ćwiczeniach fizycznych. Efekty rehabilitacji są niezależne od zastosowania innych, współczesnych metod terapeutycznych”. Systematyczny trening u pacjentów ze stabilną niewydolnością serca w II i III klasie NYHA (New York Heart Association) jest nie tylko bezpieczny, ale także zmniejsza częstość hospitalizacji związanych z przewlekłą niewydolnością serca o 28%, istotnie poprawia jakość życia pacjenta oraz zmniejsza ryzyko zgonu z powodu przewlekłej niewydolności serca o 35%. Dzięki powyższym obserwacjom wysiłek fizyczny uznano za ważny element efektywnej terapii chorób sercowo-naczyniowych. Natomiast jeśli zmagasz się z chorobą sercowo-naczyniową i stosujesz odpowiednio dobraną przez lekarza farmakoterapię, na wszelkie potrzebne Ci lekarstwa na naszym portalu szybko otrzymasz e-receptę .
Sport odgrywa kluczową role na wielu płaszczyznach. Poza wspomnianymi powyżej korzyściami dla układów narządów warto wspomnieć także o pozytywnym wpływie aktywności na działanie w obszarze układu pokarmowego, układu immunologicznego i innych. A korzyści te prezentują się następująco:
Systematyczny wysiłek fizyczny wpływa pozytywnie na nasz sen. Badania naukowe wykazują, że osoby, które regularnie uprawiają sport lepiej śpią, a także szybciej zasypiają. Dotyczy to osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Sen zbawiennie wpływa na prawidłową regeneracje naszego organizmu, na ilość energii w ciągu dnia, na nasze samopoczucie oraz jakość życia. Dostępne są badania, w których wykazano, że regularny wysiłek fizyczny u osób starszych zmniejsza objawy bezsenności. W tym badaniu wzięto pod uwagę szybkie spacerowanie, chodzenie na bieżni lub jeżdżenie na rowerze 4 razy w tygodniu, przez 30-40 minut, na 75% maksymalnego tętna. Po miesiącu trwania badania, naukowcy zaobserwowali, że osoby ćwiczące spały o 1,25 h dłużej i czuły się bardziej witalne w ciągu dnia. Niestety, osoby z bezsennością często wchodzą w „oszczędny tryb życia”, co jest wynikiem zmęczenia i niewyspania spowodowanego niedostateczną ilością i słabą jakością snu. Tak więc, pacjenci z bezsennością są znacznie mniej chętni do podejmowania aktywności fizycznej na rzecz nieaktywnych form spędzania czasu, np. oglądanie telewizora, scrollowanie mediów społecznościowych itd. co napędza błędne koło bezsenności. Gdy Twoje problemy ze snem znacznie wpływają na jakość Twojego życia nie wahaj się skorzystać z konsultacji z lekarzem online, wskaże Ci on właściwą drogę terapeutyczną i jeśli uzna to za właściwe wypisze elektroniczną receptę z preparatem, który pozwoli Ci uporać się z Twoim problemem. Właściwie prowadzona terapia zagwarantuje Ci przespaną noc, dzięki czemu będziesz miał energię na podjęcie aktywności fizycznej by w dłuższej perspektywie czasu na dobre zażegnać problemy ze snem. Lekarstwa wykorzystywane w leczeniu bezsenności należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza, nie należy wprowadzać zmian na własną rękę, gdyż grozi to wystąpieniem negatywnych skutków ubocznych. W trosce o swoje zdrowie wszelkie zmiany w dawkowaniu leków należy bezwzględnie omówić z lekarzem na konsultacji online. Badania pokazują, że sport może nie mieć natychmiastowego wpływu na sen, lecz w miarę upływu czasu skutkować będzie lepszym jakościowo i objętościowo snem, jeżeli tylko systematyczną aktywność uda się nam podtrzymać przez okres kilku miesięcy. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać korzyści płynące z aktywności fizycznej.
Poznany jest wpływ regularnej aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze człowieka. Do pozytywnego oddziaływania sportu na te aspekty zdrowia zalicza się przede wszystkim:
Właściwy i regularny wysiłek fizyczny jest istotnym elementem w przeciwdziałaniu procesom chorobowym. Szczególne znaczenie ma on zarówno w profilaktyce jak i leczeniu insulinooporności i poprawianiu wrażliwości tkanek na insulinę. Regularnie wykonywane ćwiczenia aerobowe zwiększają wrażliwość insulinową od 25 do 50%. Adaptacja ta jest związana ze zwiększoną aktywacją włókien mięśniowych. Trening tlenowy o niskiej intensywności wpływa na zmiany we włóknach typu I powodując lepsze unaczynienie. Dzięki temu, komórki mogą w łatwiejszy sposób pobierać glukozę z krwi. Z kolei umiarkowany trening o intensywności 50 – 60% VO2max (pułap tlenowy), w postaci np. dynamicznego marszu czy biegania wykonywanego od 25 do 40 minut dziennie poprawia insulinowrażliwość. Jednak w przeprowadzonych badaniach efekt ten został utracony po 6 tygodniach zaprzestania wykonywania treningów, dlatego tak istotna jest systematyczność i progresja w wykonywanym wysiłku fizycznym. Dodatkowo ćwiczenia aerobowe o intensywności 50-70% VO2max wykonywane 3 razy w tygodniu, regularnie sprzyjają zmniejszeniu tkanki tłuszczowej trzewnej oraz obniżeniu wskaźnika HOMA-IR nawet o 16%. Dodatkowo u osób aktywnych fizycznie dochodzi do poprawy wydolności tlenowej, co wspiera mobilizację i uwalnianie wolnych kwasów tłuszczowych (NEFA). Zwiększona wrażliwość mięśni szkieletowych na insulinę może utrzymywać się nawet do 72h po treningu. Ponadto badania dowodzą, że regularne ćwiczenia zwiększają wrażliwość na insulinę nawet gdy przerwa pomiędzy treningami trwa dłużej niż 72 godziny. Jednak zaleca się trenować minimum co 2-3 dni, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Inne wyniki związane z aktywnością fizyczną prezentują się następująco:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization) jest kluczową instytucją w definiowaniu zarówno indywidualnych, jak i zbiorczych celów związanych z aktywnością fizyczną i sposobem żywienia. Niektóre wytyczne WHO są skierowane do ogółu populacji, natomiast inne adresowane są do konkretnych grup wiekowych. Zalecenia WHO skupiają się na aktywności fizycznej jako narzędziu podstawowej profilaktyki i obejmują poniższe zalecenia:
Podejmując aktywność fizyczną warto wziąć pod uwagę poniższe dane:
Międzynarodowy Kwestionariusz Aktywności Fizycznej (International Physical Activity Questionnaire; IPAQ) służy do określenia poziomu aktywności fizycznej uczestników badania. Długa wersja kwestionariusza IPAQ składa się z pięciu części, które zawierają łącznie 27 pytań. Dotyczy aktywności w ciągu ostatnich siedmiu dni. Cztery części arkusza dotyczą aktywności fizycznej a jedna dotyczy czasu siedzenia.
Według dostępnych danych statystycznych:
Możemy zauważyć, że wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka jest ogromny i często przez nas niedoceniany. W konsekwencji możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że sport jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju, skutecznym działaniem w prewencji wielu chorób lub zmniejszenia objawów już zdiagnozowanych np. choroby wieńcowej a niewystarczająca ilość aktywności może stanowić istotny czynnik ryzyka wpływający na pogorszenie stanu zdrowia i korelować z wieloma chorobami jak np. insulinooporność, cukrzyca typu 2 , miażdżyca naczyń krwionośnych i wiele innych.
Literatura:
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.