Ból odbytu – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Ból odbytu to przypadłość, na którą skarży się wiele osób. Może on być spowodowany różnymi czynnikami. Mowa tutaj między innymi o hemoroidach lub chorobie Leśniowskiego-Crohna. Leczenie w tym przypadku jest uzależnione od przyczyny dolegliwości. Dowiedz się więcej!

ból odbytu

Jest wiele możliwych przyczyn bólu odbytu. Problem ten może świadczyć o groźnej chorobie, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska w celu diagnozy. Ból odbytu może znacząco wpłynąć na życie codzienne, zwłaszcza jeżeli ataki powtarzają się często i są silne.

Czym jest ból odbytu?

Ból odbytu określa się jako uczucie dyskomfortu w okolicy dolnej części przewodu pokarmowego, odbytu lub odbytnicy. Mogą mu towarzyszyć także i inne objawy, czyli krwawienie, wydzieliny, kłucie lub swędzenie. Przypadłość ta dotyka wielu osób, a najczęstszą jej przyczyną są zaparcia oraz skurcze mięśni znajdujących się w okolicy odbytu. Jeżeli ból powtarza się często i jest silny, należy pilnie skontaktować się z lekarzem, który dokona dokładniejszej diagnozy.

Jakie są możliwe przyczyny bólu odbytu i odbytnicy?

Ból odbytu i odbytnicy może mieć naprawdę wiele przyczyn. Część z nich jest zupełnie niegroźna, inne zaś mogą w znacznym stopniu zagrażać życiu pacjenta. Poniżej przedstawimy choroby i dolegliwości, o których obecności świadczyć może objaw w postaci bólu odbytu.

Urazy

Zdarza się, że ból w okolicy odbytu spowodowany jest przez uszkodzenia lub urazy. Może do tego dojść w wyniku kontuzji podczas aktywności fizycznej lub podczas stosunku seksualnego. Zdarzają się sytuacje, w których zaparcia z twardymi stolcami mogą być powodem uszkodzenia odbytu i w efekcie dolegliwości bólowych. Może to też prowadzić do powstania szczeliny odbytu.

Szczelina odbytu

Szczelina odbytu jest ubytkiem błony śluzowej. Dochodzi do odsłonięcia tkanek pod błoną śluzową, co prowadzi do bólu przy oddawaniu stolca. Podrażnienie tkanek sprawia, że dochodzi do skurczu zwieracza wewnętrznego odbytu, co utrudnia oddawania stolca. Szczeliny odbytu dzieli się na dwa główne rodzaje: ostre i przewlekłe. Szczelina ostra tworzy się w krótkim czasie i jest raczej niewielka. Szczelina przewlekła ma związek z przewlekłym stanem zapalnym kanału odbytu. Rozwija się przez kilka tygodni, w jej wnętrzu mogą być widoczne włókna mięśniowe będące częścią zwieracza wewnętrznego odbytu. W części brzegowej owrzodzenia powstaje fałd z pogrubiałej skóry, który nazywany jest guzkiem wartowniczym.

Zobacz też  Ból w lewej pachwinie – najczęstsze przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Hemoroidy

Hemoroidy to bolesna i uciążliwa dolegliwość, która dotyka wielu ludzi. Stan ten polega na obrzęku i powiększeniu żył w odbytnicy. Hemoroidy są często mylone z innymi schorzeniami, takimi jak guzy, stany zapalne lub nowotwory. Są one jedną z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego. Zwykle występują u osób w wieku powyżej 50 lat, choć mogą pojawić się również u młodszych osób. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest zaburzenie krążenia w okolicy odbytu.

Objawy mogą być różne, ale przede wszystkim jest to swędzenie, pieczenie i ból odbytu. Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Konieczne może być stosowanie środków przeciwbólowych i środków przeciwzapalnych. Pamiętaj, e-recepta to najszybszy sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki!

Napadowy ból odbytu

Napadowy ból odbytu to dolegliwość, która polega na nagłym, silnym i krótkotrwałym bólu odbytu. Może pojawić się po posiłku, wypróżnieniu lub w nocy. Może towarzyszyć jej również uczucie parcia i swędzenia. Dolegliwość ta bardzo często jest mylona z zaparciami lub hemoroidami, jednak napadowy ból odbytu ma zupełnie inne podłoże. Jego przyczyną w tym przypadku jest skurcz mięśni odbytu. Zazwyczaj atak trwa około 15 minut. Skurcze mięśni mogą być wywołane przez stres lub niepokój. Dolegliwość ta może wystąpić u każdego, ale najczęściej cierpią na nią osoby przed okresem dojrzewania.

Zespół dźwigaczy odbytu

Silny ból odbytu może być spowodowany między innymi przez zespół dźwigaczy odbytu. Jest to zaburzenie czynnościowe, które polega na nadmiernym napinaniu mięśni odbytu i dna miednicy. Dolegliwość ta powoduje zaburzenia w oddawaniu stolca. Ich przyczyną mogą być zarówno problemy fizyczne, jak i psychiczne.

Zespół dźwigaczy odbytu jest często mylony z innymi problemami związanymi z oddawaniem stolca, takimi jak zaparcia, nietrzymanie stolca czy hemoroidy. W przeciwieństwie do tych schorzeń zespół dźwigaczy odbytu objawia się w postaci wyraźnego napinania mięśni odbytu i dna miednicy. To schorzenie może mieć różne przyczyny, w tym nieprawidłową budowę anatomiczną, stres, lęk, stany zapalne, choroby neurologiczne, predyspozycje genetyczne lub urazy. Leczenie zespołu dźwigaczy odbytu może obejmować przyjmowanie środków farmakologicznych i stosowanie ćwiczeń.

Zobacz też  Ból pod prawym żebrem – przyczyny, objawy i leczenie

Zaklinowanie stolca

Ból okolic odbytu może być spowodowany zaklinowaniem stolca. Gdy twardy i suchy stolec utknie w odbytnicy, chory oprócz bólu odczuwa także nudności, wymioty, wzdęcia i nudności. Zaklinowanie stolca może być skutkiem przewlekłych zaparć spowodowanych dietą ubogą w błonnik i brakiem aktywnego trybu życia. W przypadku bólu, który uniemożliwia wykonywanie obowiązków służbowych, pacjent może wziąć L4 online.

Rak odbytu

Nowotwór, który zaatakował odbytnicę, również może być przyczyną bólu odbytu. U chorych może pojawić się krwawienie. Wiele objawów można zauważyć jednak dopiero po pewnym czasie. Innymi symptomami raka odbytu są:

  • wydzielina z odbytu;
  • zmiany w wypróżnianiu;
  • guzki;
  • swędzenie odbytu;
  • trudności w wypróżnianiu;
  • obrzęk węzłów chłonnych odbytu lub pachwiny.

Przetoka odbytu

Niewielki tunel, który łączy gruczoł wewnątrz odbytu z otworem w skórze wokół odbytu nazywany jest przetoką. Wokół odbytu znajdują się niewielkie gruczoły, które dbają o odpowiednie nawilżenie skóry w tym miejscu. W przypadku zablokowania jednego z nich dochodzi do powstawania ropnia. Objawy to ból odbytu, podrażnienie skóry i obrzęk. U niektórych pacjentów występują dreszcze i gorączka.

Ból okolic odbytu – diagnostyka

Ból odbytu może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami i może być objawem różnych chorób. Aby zdiagnozować przyczynę bólu odbytu, lekarz musi przeprowadzić wywiad z pacjentem oraz przeprowadzić badanie laboratoryjne lub endoskopowe. Lekarz może również zlecić inne badania, takie jak rektoskopia, kolonoskopia lub badanie krwi, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny bólu. Jeżeli nasilenie się dolegliwości bólowych uniemożliwia pracę, pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie online.

Ból odbytu – leczenie

Leczenie bólu odbytu może obejmować kilka różnych metod, które uzależnione są od przyczyny dolegliwości. Lekarz może zalecić między innymi:

  • przyjmowanie leków;
  • zmianę diety;
  • zastosowanie żeli lub maści;
  • procedury chirurgiczne;
  • antybiotykoterapię;
  • radioterapię.

Ból odbytu to dolegliwość dosyć wstydliwa. Nie należy jednak jej bagatelizować, bo objaw ten może świadczyć o bardzo poważnych chorobach. Jeżeli odczuwasz ból odbytu, to udaj się do lekarza!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.