Ból w lewej pachwinie – najczęstsze przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Ból w lewej pachwinie nie musi oznaczać dolegliwości związanych jedynie z tym obszarem. Często jest to objaw chorób toczących się w zupełnie innym miejscu. Dlatego należy traktować bolesność jako potencjalnie niebezpieczny objaw.

ból w lewej pachwinie

Najczęściej ból w lewej pachwinie wywołany jest przez przepuklinę pachwinową. Nie można jednak zamykać się na inne możliwości, ponieważ w tej okolicy znajduje się wiele istotnych narządów – w tym narządy płciowe. Do tego dochodzą również mięśnie (przywodziciele: krótki i długi, mięsień grzebieniowy, mięsień smukły), ścięgna, nerwy czy więzadła, więc lista potencjalnych przyczyn dolegliwości bólowych niepokojąco się wydłuża. Z pewnością konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Ból w lewej pachwinie – charakterystyka dolegliwości

Pachwina to obszar w dolnej części brzucha, w okolicy stawu biodrowego. Ból w lewej pachwinie może pojawiać się niezależnie od płci, a nawet wieku. To charakterystyczna dolegliwość sportowców, jako skutek nadmiernego treningu. Charakter bólu zależy od bezpośredniej przyczyny – może być silny, ostry, rwący, kłujący, nasilać się podczas chodzenia, promieniować na nogę. Aby zminimalizować te dolegliwości, warto skorzystać z usługi, jaką jest e-recepta.

Ból w pachwinie po lewej strony – objawy

Ból w lewej pachwinie może objawiać się na wiele sposobów. Symptomy, które powinny zwrócić szczególną uwagę pacjentów, to między innymi:

  • pojawienie się uwypukleń w pachwinie;
  • ból po lewej lub prawej stronie podczas kichania albo kaszlu;
  • ból wskazujący na naderwanie ścięgien lub przyczepów mięśni;
  • promieniowanie bólu z okolicy lędźwiowej kręgosłupa do pachwiny;
  • ból promieniujący na lewą nogę;
  • ból nasilający się podczas chodzenia.

Tego typu symptomy stanowią dobry powód do tego, by skorzystać z L4 online.

Przepuklina oraz inne przyczyny bólu pachwiny

Bardzo często ból w pachwinie może powstać w wyniku urazu, zwyrodnienia stawu biodrowego, rwy kulszowej, rwy udowej, rwy kulszowej, zakrzepicy żył głębokich czy neuralgii nerwu udowego. Jednak zwykle na myśl przychodzi przepuklina (może to być przepuklina udowa lub właśnie pachwinowa). Pojawia się, gdy w wyniku osłabienia mięśni brzucha narządy wewnętrzne wydostają się z jamy brzusznej. Powstają bolesne uwypuklenia w pachwinie, utrudniające chodzenie. Pozostałe przyczyny bólu w lewej pachwinie to:

  • kamica nerkowa;
  • kolka nerkowa;
  • zapalenie uchyłków jelita;
  • zapalenie jajników lub jajowodów u kobiet;
  • zapalenie jąder, żylaki powrózka nasiennego lub uraz moszny u mężczyzn;
  • ostra dyskopatia odcinka lędźwiowego kręgosłupa (ból promieniuje do uda).
Zobacz też  Ból pośladka – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból w lewej pachwinie – kiedy zgłosić się do lekarza?

W każdym przypadku ból w pachwinie powinien skłaniać do wizyty u lekarza. Jednak sygnałem alarmowym jest zaostrzenie objawów lub ich przewlekły charakter. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na obrzęki nogi, nadwrażliwość na dotyk i ciepło. To symptom typowy dla zakrzepicy żył głębokich. Również wtedy, kiedy pojawi się krew w moczu, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Ból w lewej pachwinie wymaga odpowiedniej diagnozy – diagnostyka obejmuje wywiad zebrany przez lekarza pierwszego kontaktu. Może on później wystawić skierowanie do specjalisty oraz na badania obrazowe (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny itp.).

Jak leczyć ból w pachwinie?

Leczenie bólu w pachwinie zależy od bezpośredniej przyczyny. Jeśli powoduje go na przykład przepuklina, wówczas konieczna okazuje się operacja przepukliny pachwinowej lub udowej. W przypadku gdy doszło do uszkodzenia przyczepów i mięśni albo pojawiła się rwa kulszowa, wtedy zalecana jest fizjoterapia. Dlatego podstawą jest kontakt ze specjalistą, który dobierze odpowiednią terapię.

Skuteczne leki przeciwbólowe

Ból w lewej pachwinie, który powodują przeciążenia, można uśmierzać dostępnymi lekami przeciwbólowymi. Warto sięgnąć po sprawdzone środki, takie jak:

Ból w lewej pachwinie ma zróżnicowane podłoże i może zdarzyć się każdemu – kobietom, mężczyznom, osobom starszym oraz aktywnym sportowcom. Ważne jest, by nie bagatelizować swojego stanu, ponieważ może oznaczać zarówno zwykłe przeciążenie, jak i stan zapalny.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.