Ból oka – przyczyny, objawy i leczenie

Ból oka może być powodem do niepokoju. Nie zawsze oznacza, że z tym narządem dzieje się coś niedobrego. Należy jednak w żadnym wypadku bagatelizować bolesnych dolegliwości, zwłaszcza jeżeli są silne i trwają przez długi czas.

ból oka

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów. Nie ma się więc co dziwić, że ból oka może być dużym zmartwieniem. Dolegliwości bólowe związane z oczami, nawet jeżeli niegroźne, wywołują spory dyskomfort. Jeżeli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Chorobami oczu zajmuje się okulista i to do niego należy udać się w pierwszej kolejności. Dowiedz się więcej o możliwych przyczynach bólu gałki ocznej i oczodołów!

Jak zbudowane jest ludzkie oko?

Soczewka to część, która skupia światło na siatkówce. Jest zbudowana z przezroczystego materiału i ma zdolność zmiany swojego kształtu, co umożliwia dostosowanie siły skupienia do odległości obiektu. Ciało szkliste jest przezroczystym materiałem, który znajduje się za soczewką i przed siatkówką. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie oku stabilności i utrzymanie jego kształtu, co umożliwia prawidłowe skupianie światła na siatkówce. Ta ostatnia jest warstwą receptorów znajdujących się na tylnej części oka. Receptory te, zwane komórkami fotoreceptorów, przekształcają światło w sygnały elektryczne, które są przesyłane do mózgu przez nerw wzrokowy. Siatkówka zawiera również inne rodzaje komórek – nabłonkowe i pigmentowe, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie oka.

Inne ważne części oka to:

  • twardówka, która jest zewnętrzną warstwą oka i chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi;
  • rogówka, która jest przednią częścią twardówki i odpowiada za skupianie światła na siatkówce;
  • tęczówka – jest zewnętrzną warstwą rogówki i zawiera melaninę, która reguluje ilość światła wchodzącego do oka.

Ból oka – możliwe przyczyny

Ból oka może być odczuwalny jako głęboki lub powierzchniowy. Ból powierzchniowy charakteryzuje się uczuciem pieczenia, swędzenia lub drapania. Jego najczęstszą przyczyną jest ciało obce w oku, uraz lub infekcja. Zwykle nie ma problemów z wyleczeniem tej dolegliwości. Zdarza się też, że ból oka obejmuje oczodół. Odczuwalny jest wtedy w formie pulsowania lub kłucia. Wówczas konieczne może być przeprowadzenie bardziej skomplikowanego leczenia niż w przypadku bólu powierzchniowego.

Zobacz też  Ból brzucha – przyczyny, objawy oraz leczenie dolegliwości bólowych

Technologia a ból oka

Ból oka może pojawić się przy zbyt długim wpatrywaniu się w monitor lub w smartfona. Narząd wzroku może się wtedy przesuszać, co prowadzi do pieczenia. Narażone na ból gałki ocznej są osoby noszące szkła kontaktowe, a także alergicy. Pocieranie oczu, zwłaszcza gołymi rękami, może doprowadzić do infekcji. Dodatkowo nadmierny stres, migreny, wzrost ciśnienia w oku i problemy z zatokami mogą doprowadzić do dolegliwości bólowych. Jeżeli połączone są z problemami z widzeniem, należy pilnie udać się do lekarza.

Ciało obce w oku a ból oka

Częstą przyczyną bólu jest ciało obce, które podrażnia gałkę oczną i powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Nawet niewielka rzecz, która wpadnie do oka, może wywołać ból, łzawienie i zaczerwienienie. Narząd jest bowiem bardzo mocno unerwiony. W przypadku gdy ciało obce utkwiło w łatwo dostępnym miejscu, wówczas można je spróbować wyciągnąć samodzielnie przy użyciu chusteczki lub gazika. W innym przypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty. Konsultacja będzie również niezbędna, gdy ciało obce wbije się w gałkę oczną, ponieważ samodzielna próba wyjęcia wbitego elementu może być ryzykowna. Warto jeszcze wspomnieć, że ból oka może być wywołany urazem gałki ocznej. W tym przypadku pojawi się dodatkowo krwawienie, pogorszenie widzenia i obrzęk.

Ból oka a alergia

Ból oka może pojawić się w wyniku reakcji alergicznej. Oprócz tego objawu mogą pojawić się także łzawienie, opuchlizna i zaczerwienienie oczu. Najczęściej do reakcji alergicznej w obrębie oczu dochodzi przy alergii sezonowej (między innymi przy alergii na pyłki roślin). Jeśli z powodu takiego problemu przyjmujesz leki, pamiętaj, że co jakiś czas potrzebna będzie e-recepta. Alergie kontaktowe również mogą powodować ból oka. Są zwykle wywoływane przez składnik kremu, mydła lub innych kosmetyków. W tym wypadku konieczna będzie zmiana używanych produktów.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej po prawej stronie – o czym świadczy?

Stan zapalny a ból oka

Zwykle stan zapalny w oku wiąże się z zapaleniem spojówek lub powiek. Jeżeli doszło do tego pierwszego wariantu, to dodatkowymi objawami będą między innymi łzawienie, zaczerwienienie, przekrwienie i swędzenie. Czasami może pojawić się wyciek ropnej lub przezroczystej wydzieliny. Schorzenie może być wywoływane przez alergię, wirusy, bakterie i grzyby. W przypadku zapalenia powiek głównymi objawami są silne pieczenie i ból oka. Najczęstszą przyczyną tego problemu jest niedostateczna higiena i pocieranie powiek brudnymi palcami. W leczeniu stosuje się zwykle krople z antybiotykiem, a pacjent bierze L4 online.

Zapalenie nerwu wzrokowego

Zapalenie nerwu wzrokowego również jest w stanie wywołać ból oka. W jego wyniku może również dojść do problemów z ostrością widzenia i rozpoznawaniem kolorów. Ból pojawia się, gdy chory porusza okiem. Wynika to z tego, że zapalenie prowadzi do obrzęku osłonek nerwu wzrokowego, a to sprawia, że dotykają one mięśni poruszających gałką oczną. Schorzenie może zostać wywołane przez różne czynniki, w tym choroby autoimmunologiczne, infekcje lub urazy. Leczenie jest uzależnione od przyczyny i może obejmować leki przeciwzapalne, immunomodulatory lub kortykosteroidy.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka należy do grupy schorzeń, w wyniku których dochodzi do nieprawidłowego nawilżenia powierzchni oka przez film łzowy. Dochodzi wtedy do wysychania rogówki i spojówki, co może doprowadzić do bólu oka. Schorzenie to jest często diagnozowane u kobiet w okresie menopauzy. Mogą mu towarzyszyć choroby autoimmunologiczne, neurologiczne i dermatologiczne. Zespół suchego oka może wystąpić po laserowych zabiegach oczu i przy stosowaniu niektórych leków. Warto wziąć w takiej sytuacji zwolnienie lekarskie online.

Guz oczodołu a ból oka

Guz oczodołu jest rzadkim rodzajem nowotworu. Może on prowadzić do bólu oka, zaburzeń widzenia, zmiany kształtu gałki ocznej, powiększenia oka, a także do obrzęku i zaczerwienienia. Guzy mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Leczenie obejmuje zabiegi chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię i immunoterapię.

Ból oka – jęczmień

Jęczmień to guzek, który może rozwinąć się na powiece, wokół gruczołów Meiboma (odpowiedzialnych za produkcję płynu niezbędnego do utrzymania wilgoci w oku). Jęczmienie są zwykle łagodne i niezłośliwe, ale mogą powodować ból, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk i zmętnienie oka. Ich źródłem często okazuje się zablokowanie gruczołów Meiboma, a leczenie polega na usunięciu chirurgicznie lub przez stosowanie leków miejscowych. W przypadku powtarzających się jęczmieni konieczna jest konsultacja z okulistą w celu zbadania przyczyn tej dolegliwości.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej przy kaszlu – przyczyny, objawy i leczenie

Ból oka – diagnostyka

Diagnostyka w przypadku bólu oka może obejmować:

  • wywiad z pacjentem;
  • badanie oka w poszukiwaniu widocznych oznak choroby;
  • badanie dna oka, które pozwala na ocenę pracy nerwu wzrokowego i ujawnienie ewentualnych zmian chorobowych;
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego;
  • tomografię, która pozwala zobrazować i ocenić tkankę oka;
  • badanie krwi i moczu.

Ból oka może mieć naprawdę wiele przyczyn. Nie należy bagatelizować przedłużających się i silnych dolegliwości, ponieważ niektóre nieleczone schorzenia, które się tak objawiają, mogą doprowadzić nawet do utraty wzroku.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.