Ból podniebienia – jakie mogą być jego przyczyny?

Ból podniebienia to problem, za którym może stać wiele czynników. Zazwyczaj jednak jest związany z urazem lub podrażnieniem. Czasami podniebienie boli przy zwykłym przeziębieniu, jednak dolegliwość może mieć związek m.in. z alergią, urazem, a nawet nowotworem.

ból podniebienia
Ból podniebienia bywa naprawdę nieprzyjemny. Czasami wystarczy nieodpowiednio ugryźć twardy kawałek pokarmu, by pojawiły się dolegliwości bólowe. Jeżeli nie ustępują, a towarzyszą im również dodatkowe objawy, wówczas warto udać się do lekarza. Niektóre przyczyny są dość prozaiczne, jednak istnieją też źródła bólu, które mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia.

Ból podniebienia a alergia

Ból podniebienia może być związany z reakcją alergiczną. Nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się, gdy dojdzie do kontaktu z substancjami uczulającymi. Alergeny mogą znajdować się między innymi w kosmetykach i jedzeniu. Na podniebieniu w wyniku reakcji alergicznej pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Takie symptomy należy pilnie skonsultować z alergologiem.

Ból podniebienia – urazy

Urazy to jedna z najczęstszych przyczyn bólu podniebienia. Nawet proste czynności, takie jak jedzenie lub szczotkowanie zębów, mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Jednym z najbardziej bolesnych urazów podniebienia jest poparzenie. Jeżeli dojdzie do niego w wyniku wypicia jakiejś substancji chemicznej, to podniebienie staje się czerwone i krwawi. Dodatkowo pojawia się bardzo silny ból. Pacjent często nie jest w stanie przyjmować pokarmów stałych.

Inne przyczyny urazów podniebienia

Do mniej bolesnego uszkodzenia dochodzi w wyniku gryzienia twardego pokarmu. Nie jest to groźne, ale może być dosyć uciążliwe. Warto wspomnieć, że do urazu podniebienia może dojść także w sytuacji, gdy chory cierpiał na długotrwałe i gwałtowne wymioty. Ryzyko występuje również u osób, które nałogowo palą papierosy lub piją alkohol. Gardło takich osób jest podrażnione, a to powoduje dolegliwości bólowe. W wyniku takiego podrażnienia mogą tworzyć się nadżerki.

Zobacz też  Silny ból kręgosłupa – co oznacza?

Ból podniebienia a refluks

Kolejną przyczyną bólu podniebienia może być refluks żołądkowo-przełykowy. W wyniku tego schorzenia dochodzi do cofnięcia się treści żołądkowej do przełyku. Objawami tego stanu są między innymi zgaga, ból za mostkiem i nieprzyjemne pieczenie w gardle. Warto dodać, że symptomy są szczególnie odczuwalne w pozycji leżącej.

Podnoszące się kwasy żołądkowe sprawiają, że podrażnieniu może ulec również podniebienie. Pacjent odczuwa wtedy piekący ból. Jeżeli refluks będzie utrzymywał się przez długi okres, to mogą pojawić się nadżerki, a tkanka śluzowa będzie czerwona. Oprócz tego kwaśne środowisko w jamie ustnej sprawia, że na zębach może rozwinąć się próchnica.

Ból podniebienia a infekcje

Ból podniebienia czasem ma związek z infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą. Zakażenie może być bardzo nieprzyjemne i bolesne. Najczęściej stan zapalny obejmuje również obszary języka, wewnętrznej strony policzków i gardła. Infekcją bakteryjną najłatwiej zarazić się przez zanieczyszczoną żywność lub niedostateczną higienę (szczególnie rąk). Jeżeli chodzi o zakażenia wirusowe, to stosunkowo częsty jest wirus opryszczki, a także Cytomegalovirus i wirus Epsteina-Barr. W przypadku zakażenia grzybiczego najczęstszą przyczyną są drożdżaki. Na zakażenia grzybicze szczególnie narażone są osoby cierpiące na obniżenie odporności.

Jak objawia się ból podniebienia spowodowany infekcją?

Ból podniebienia może także pojawić się w wyniku anginy lub grypy. Na podniebieniu miękkim pojawiają się wtedy charakterystyczne pęcherzyki. W przypadku przeziębienia ból jest najczęściej związany z koniecznością oddychania przez usta, co wywołuje suchość śluzówek – i w efekcie bolesność. Jeżeli w związku z infekcją potrzebujesz leków, które trzeba wykupić z apteki, niezbędna będzie e-recepta.

Suchość w ustach a ból podniebienia

Suchość w ustach może być powiązana z odwodnieniem organizmu lub zespołem Sjogrena. Problem ten może pojawić się u osób, które ze względu na niedrożny nos, muszą oddychać przez usta. W wyniku suchości w ustach dochodzi do przesuszenia śluzówki podniebienia, a to prowadzi do swędzenia i bólu. W czasie choroby trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dodatkowo nie należy się przemęczać i stresować pracą, dlatego warto wziąć L4 online.

Zobacz też  Ból w klatce piersiowej przy kaszlu – przyczyny, objawy i leczenie

Ból podniebienia a zatoki

Ból podniebienia to także jeden z możliwych objawów choroby zatok. Nieleczone infekcje mogą doprowadzić nie tylko do problemów z zatokami, ale także z sąsiadującą z nimi jamą ustną. Choroby zatok charakteryzują się obecnością bólu, który nasila się przy pochylaniu do przodu i w wyniku wysiłku. Zapalenie zatok należy leczyć, ponieważ może przerodzić się ono w coś znacznie gorszego. Powinno się wziąć zwolnienie lekarskie online i nie lekceważyć problemu.

Ból podniebienia a nowotwory

Część chorób nowotworowych, które rozwijają się w obrębie czaszki, może wywoływać ból podniebienia. Warto więc sprawdzać, czy wewnątrz jamy ustnej nie znajdują się bolesne guzki. Jeżeli tak jest, należy pilnie skonsultować się ze specjalistą.
Ból podniebienia może mieć naprawdę wiele przyczyn. Większość z nich nie stanowi dużego ryzyka dla zdrowia pacjenta. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak skonsultować tego rodzaju problemy z lekarzem, zwłaszcza jeżeli ból długo się utrzymuje lub jest bardzo silny.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.