» Strona główna » Ból brzucha » Ból brzucha przy dotykaniu – przyczyny, objawy, leczenie
Ból brzucha przy dotykaniu to objaw chorób, które dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. Tkliwość w trakcie wykonywania czynności może oznaczać m.in. przepuklinę. Jak postępować w przypadku takich dolegliwości?
Ból brzucha przy dotykaniu czy wykonywaniu ruchu, jak chociażby zmiana pozycji ciała, to objaw, którego nie można bagatelizować. Często zwiastuje poważne dolegliwości jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy przepuklina. Im wcześniej pacjent zgłosi się do lekarza, tym łatwiej będzie wyeliminować źródło bólu.
Ból brzucha – przy dotykaniu, ale nie tylko w tej sytuacji – jest niezwykle uciążliwy i może mieć wiele przyczyn, od złego trawienia, przez infekcje, aż po poważne choroby. Dlatego też wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe w tej okolicy powinny być dokładnie zbadane przez lekarza. Dobrym rozwiązaniem jest e-recepta, dzięki której szybko można otrzymać niezbędną pomoc.
Ból brzucha może mieć różny charakter: od kłującego, przez bolesny ucisk, aż po ciągnący. Bywa, że nasila się lub zmniejsza w zależności od czynników zewnętrznych, takich jak pozycja ciała, spożywanie pokarmu, czy aktywność fizyczna. U dzieci ból brzucha może wskazywać na infekcje lub zapalenia. U dorosłych bywa objawem choroby wrzodowej żołądka, choroby trzustki, zapalenia pęcherzyka żółciowego, zapalenia jelit lub zapalenia wyrostka robaczkowego. Czasami może wskazywać na zaburzenia psychiczne lub hormonalne.
Ból brzucha przy dotykaniu świadczy o tym, że organizm walczy z chorobą lub infekcją. To częsty powód korzystania z L4 online – dolegliwości są tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. W jakiej sytuacji jednym z objawów jest tkliwość brzucha? Wśród często wymienianych przyczyn pojawia się zapalenie wyrostka robaczkowego. Poza tym charakterystyczne symptomy to również nudności i wymioty, utrata apetytu oraz gorączka. Jeśli się pojawią, wówczas konieczna jest szybka hospitalizacja.
Tkliwość brzucha może świadczyć również o urazie, w wyniku którego mogło dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Poza tym zwykle występuje przy przepuklinie brzusznej. Jest to stan, kiedy narządy z jamy brzusznej przesuwają się poza jej obręb. Do osłabienia powłok brzusznych może dojść w wyniku:
W sytuacji, kiedy symptomem jest ból brzucha przy dotykaniu, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli jego przyczynę stanowi któraś z wyżej wymienionych dolegliwości, pacjent powinien zostać odpowiednio zdiagnozowany. Dzięki temu lekarz zaplanuje prawidłową terapię. W tej sytuacji uzasadnione będzie również zwolnienie lekarskie online.
Oprócz tego konsultacji ze specjalistą wymagają również inne objawy, które towarzyszą bólowi brzucha. Należą do nich między innymi gorączka, osłabienie, zawroty głowy, całkowita utrata apetytu, problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu. Nie można czekać, jeśli ból nie tylko nie ustępuje, ale wręcz się nasila.
Leczenie bólu brzucha przy dotykaniu ma charakter objawowy. Na początku jednak lekarz zbiera informacje, które pozwolą mu postawić diagnozę. Ważna jest więc lokalizacja, charakter oraz natężenie dolegliwości bólowych. Następnie wykonywane jest badanie palpacyjne, a jeśli to konieczne również obrazowe (np. USG jamy brzusznej).
Kiedy pojawia się ból brzucha przy dotykaniu, często konieczna jest operacja. Nie ma innej metody leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego, bywa to również niezbędne w przypadku przepukliny.
W jaki sposób uśmierzyć ból? Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem. Specjalista na pewno poleci sprawdzone leki przeciwbólowe. Wśród nich mogą się znaleźć na przykład:
Ból brzucha przy dotykaniu to sygnał, że w jamie brzusznej zachodzą niebezpieczne procesy. Warto zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje problem i podejmie odpowiednie działania zaradcze.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.