Ból głowy przy pochylaniu – czego to objaw?

Ból głowy przy pochylaniu może świadczyć o zapaleniu zatok. Objaw ten może mieć jednak i inne przyczyny, dlatego konieczne może być przeprowadzenie odpowiednich badań. Dowiedz się więcej! Ból głowy przy […]

ból głowy przy pochylaniu

Ból głowy przy pochylaniu może świadczyć o zapaleniu zatok. Objaw ten może mieć jednak i inne przyczyny, dlatego konieczne może być przeprowadzenie odpowiednich badań. Dowiedz się więcej!

Ból głowy przy pochylaniu zazwyczaj występuje przy zapaleniu zatok. Jeżeli odczuwasz jeszcze inne charakterystyczne objawy dla tej dolegliwości przez dłuższy czas, to powinieneś udać się do lekarza. Chcesz wiedzieć więcej o bólu głowy przy schylaniu się? Przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego głowa boli przy pochylaniu się?

Ból głowy przy pochylaniu się najczęściej powiązany jest z zapaleniem zatok. Zdarzają się jednak przypadki, gdy objaw ten oznacza zupełnie inne schorzenie. Długotrwały ból powinien być pilnie omówiony z lekarzem. Konieczna będzie dokładna analiza objawów towarzyszących oraz działań nasilających bodźce bólowe. Oto co może być przyczyną bólu głowy przy schylaniu się:

Ból głowy przy schylaniu się a zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest najczęściej spotykanym schorzeniem, które powoduje ucisk w głowie przy schylaniu oraz ból. Do zapalenia dochodzi w wyniku infekcji, która prowadzi do obrzęku błon, a ten do problemów z odprowadzaniem wydzieliny. Infekcja może mieć charakter wirusowy lub bakteryjny. W czasie zakażenia może pojawiać się gorączka, ból gardła oraz katar. Zapalenie zatok może pojawić się podczas zwykłego przeziębienia. Najbardziej na nie narażeni są alergicy, palacze oraz osoby ze słabą odpornością.

Dlaczego podczas zapalenia zatok pojawia się ból głowy przy wstawaniu i schylaniu? Dzieje się tak, ponieważ obrzęk błon śluzowych i blokada ujścia zatok sprawiają, że wydzielina i powietrze nie mają swobodnego ujścia i powodują ucisk na tkanki. Dlatego właśnie pochylanie się powoduje dolegliwości bólowe. 

Zobacz też  Ból głowy po przebudzeniu – objaw choroby, czy problem niewygodnego materaca?

Problemy z kręgosłupem a ból głowy przy pochylaniu się

Problemy z kręgosłupem mogą objawiać się poprzez ból głowy przy schylaniu się. Ma na to najczęściej wpływ odcinek szyjny. Takie objawy najczęściej można zaobserwować u osób, których praca zmusza do utrzymywania stałej pozycji ciała. Dochodzi wtedy do nadwyrężenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Napięte mięśnie karku mogą powodować ból głowy oraz odrętwienie. Jeżeli występują tego rodzaju objawy, to należy udać się na konsultację lekarską. Wstępnie może ona odbyć się online. Konsultacje lekarskie online to bardzo szybki i wygodny sposób na kontakt z lekarzem.

Napięciowe bóle głowy

Kolejną przyczyną bólu przy pochylaniu może być schorzenie nazywane napięciowym bólem głowy. Może ono mieć wiele przyczyn, ale część pacjentów zgłasza, że ból pojawia się, gdy długo trzymają pochyloną głowę. Ból ten jest obustronny i utrzymuje się dosyć długo, napad może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Napięciowy ból głowy może mieć wiele przyczyn:

  • stres;
  • brak snu;
  • używki;
  • zmiany pogody;
  • zmiany hormonalne.

W leczeniu stosuje się środki przeciwbólowe. Czasami skuteczne mogą być leki przeciwdepresyjne oraz sposoby niefarmakologiczne, wśród których wymienić można:

  • akupunktura;
  • metody relaksacyjne;
  • psychoterapia;
  • fizjoterapia.

Ból głowy przy pochylaniu najczęściej nie oznacza żadnej groźnej dolegliwości. Jeżeli jednak trwa on długo, to warto zgłosić się na konsultację lekarską!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.