Ból w klatce piersiowej po prawej stronie – o czym świadczy?

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie może świadczyć o schorzeniach układu krwionośnego. Przedłużające się dolegliwości bólowe należy skonsultować ze specjalistą. Dowiedz się więcej o możliwych przyczynach bolesności w klatce po prawej stronie.

ból w klatce piersiowej po prawej stronie

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie jest niepokojący dla wielu osób. Silne dolegliwości mogą być objawem zawału serca, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Tego rodzaju problemy mogą również świadczyć między innymi o problemach z układem pokarmowym, nerwobólami lub nerwicą.

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie a zawał serca

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie może wskazywać na zawał serca, szczególnie jeżeli towarzyszą mu inne objawy. Zawał serca to poważne schorzenie, które wywołane jest przez nagłe przerwanie dopływu krwi do pewnych części serca. Może do niego dojść w wyniku blokady tętnicy wieńcowej, która dostarcza tlen i substancje odżywcze do serca. Przyczyną zawału serca może być miażdżyca, czyli nadmiar cholesterolu i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się w ścianie tętnicy wieńcowej. Gdy zalegające złogi blokują tętnicę, serce dostaje zbyt mało krwi i tlenu, czego efektem jest właśnie zawał.

Co jeszcze może świadczyć o zawale?

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie, który dodatkowo może promieniować do barku i żuchwy, jest jednym z głównych objawów zawału serca. Jest to silny, paraliżujący objaw, który może rozprzestrzeniać się na łopatki, ramiona i szyję. Może być także odczuwany jako ucisk lub pieczenie. Ból trwa od kilku minut do kilku godzin i może być nasilony przez głęboki oddech, kaszel, kichanie lub wysiłek fizyczny. Inne objawy zawału serca to:

  • duszności;
  • zawroty głowy;
  • omdlenia;
  • szybkie lub nierówne bicie serca;
  • nagły niepokój lub strach;
  • bladość skóry. 

Pacjenci po zawale muszą stale przyjmować leki. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest e-recepta, która pozwala na otrzymanie dokumentu uprawniającego do wykupienia leków z apteki, gdy pacjent nie może osobiście udać się do lekarza.

Zobacz też  Ból pięty podczas chodzenia i biegania. Co może oznaczać?

Dławica piersiowa

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie może być objawem dławicy piersiowej. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Do dławicy piersiowej dochodzi, gdy częściowo lub całkowicie zamknięta zostanie tętnica wieńcowa, której zadaniem jest dostarczanie krwi do mięśnia sercowego. W wyniku tego może pojawić się ból w klatce piersiowej po prawej stronie, który powiązany jest z niedokrwieniem serca. Dodatkowymi objawami są omdlenia, zawroty głowy, szybkie bicie serca, kołatanie serca i duszności.

Jak objawia się dławica?

Ból klatki piersiowej w przypadku dławicy może mieć zróżnicowaną charakterystykę. Może być kłujący, ostry lub pulsacyjny. Zazwyczaj pojawia się on w klatce piersiowej, ale niektórzy pacjenci skarżą się także na ból w plecach i w okolicy mostka. Ból może występować okresowo lub być stały. Zwykle trwa on od kilku minut do kilku godzin. Osoby z dławicą piersiową odczuwają ból w wyniku wysiłku fizycznego lub stresu.

Jak diagnozuje się dławicę piersiową?

Symptomy, które występują przy dławicy piersiowej, mogą przypominać inne choroby sercowo-naczyniowe. Konieczna jest więc konsultacja lekarska w celu potwierdzenia diagnozy. Kardiolog może zalecić badanie elektrokardiogramem (EKG), rezonans magnetyczny (MRI), tomografia komputerowa (CT) lub test wysiłkowy. Jeżeli badania potwierdzą dławicę piersiową, to w leczeniu stosuje się między innymi beta-blokery lub inhibitor ACE, aby złagodzić objawy.

Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Wstępna wizyta może odbyć się przez internet. W razie potrzeby otrzymasz L4 online, gdy twoje objawy uniemożliwiają wykonywanie obowiązków służbowych. Nigdy nie lekceważ symptomów, które wskazują na problem kardiologiczny!

Rozwarstwienie aorty

Rozwarstwienie aorty to jedna z najczęstszych i najpoważniejszych chorób serca. Objawia się ona m.in. bólem po prawej stronie klatki piersiowej, który może być spowodowany uszkodzeniem ważnych narządów. Ból wywołany przez rozwarstwienie aorty może być stały lub okresowy, a także mieć różne nasilenie i mieć różne pochodzenie – od umiarkowanego dyskomfortu po silny ból.

To potencjalnie śmiertelna wada serca, która jest spowodowana zwiotczeniem i rozwarstwieniem ściany aorty. W wyniku tego ciśnienie w aorcie wzrasta, a jej ściany są wystawione na wyższy poziom naprężeń. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego i innych narządów, a także do powstania bólu po prawej stronie klatki piersiowej.

Zobacz też  Ból nadgarstka. Przyczyny i leczenie

Co jeszcze świadczy o rozwarstwieniu aorty?

Inne objawy rozwarstwienia aorty obejmują duszność, szybki oddech, dławienie, nudności i wymioty oraz osłabienie. W ciężkich przypadkach mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy i zasłabnięcia. Jeśli pojawią się jakiekolwiek z tych oznak, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Odma opłucnowa

Odma opłucnowa to stan, w którym dochodzi do nadmiernego wypełnienia płuc powietrzem lub gazem, prowadzący do zmniejszenia objętości komory płucnej. Dochodzi do tego, kiedy płuca są w jakiś sposób uszkodzone lub niedrożne. Może to być spowodowane przez przewlekłą chorobę płuc, infekcję, uraz lub z powodu przyjmowania leków. Odma opłucnowa może być groźna dla zdrowia, jeśli zostanie zignorowana lub zlekceważona. W skrajnych przypadkach może zagrażać życiu.

Jak objawia się odma opłucnowa?

Typowymi objawami odmy opłucnowej są duszność, suchy kaszel, ból w klatce piersiowej, szybkie lub nieregularne oddychanie, a nawet utrata przytomności. W jej wyniku może także pojawić się ból w klatce piersiowej po prawej stronie. Stan ten może wystąpić sam lub w połączeniu z innymi chorobami. W niektórych przypadkach odma opłucnowa może pozostawać nierozpoznana przez wiele lat, jeśli nie wystąpią poważne objawy. Może być wykryta dzięki RTG klatki piersiowej lub tomografii komputerowej.

Zatorowość płucna

Zatorowość płucna jest poważną chorobą, która może mieć dalekosiężne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Zatorowość płucna wywołuje zablokowanie tętnic płucnych przez skrzepy krwi lub inne materiały. Choroba ta może być wywołana przez zakrzepy krwi, które tworzą się w żyłach, a następnie wędrują do płuc. Innymi przyczynami zatorowości płucnej są guzy, złogi tłuszczowe, komórki nowotworowe, ciała obce lub zapalenie.

Objawy zatorowości płucnej mogą obejmować duszność, silny ból w klatce piersiowej po prawej stronie, szybkie bicie serca, bladość skóry, sinica i dreszcze. W cięższych przypadkach może wystąpić utrata przytomności, utrata ciśnienia krwi i niewydolność oddechowa. Czasem zatorowość płucna może być śmiertelna, jeśli nie zostanie w porę wykryta i leczona. 

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) to zaburzenie, które powoduje, że soki żołądkowe i kwas wracają do przełyku. To może powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak: ból w klatce piersiowej po prawej stronie, pieczenie, kaszel lub kwaśny posmak w ustach. Schorzenie jest zwykle spowodowane nieprawidłowym działaniem zwieracza przełykowo-żołądkowego. Zwieracz ten zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Kiedy nie działa prawidłowo, treść żołądkowa może cofać się do przełyku, powodując refluks.

Zobacz też  Ból miednicy promieniujący do nóg – przyczyny, objawy, leczenie

Symptomy refluksu i walka z problemem

Objawy refluksu obejmują:

  • ból w klatce piersiowej;
  • zgagę;
  • uczucie wypełnienia w przełyku;
  • suchy kaszel;
  • kwaśny posmak w ustach;
  • nudności i wymioty.

Symptomy mogą nasilać się po spożyciu pokarmów, które zwiększają produkcję soku żołądkowego, takich jak alkohol, kawa i tłuste potrawy. W przypadku problemów z układem pokarmowym chory może wziąć zwolnienie lekarskie online.

 

Ból w klatce piersiowej może być schorzeniem kardiologicznym, ale problemy mogą także dotyczyć między innymi płuc i układu pokarmowego. Ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, gdy ból jest wyjątkowo silny lub trwa podejrzenie długo.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.