» Strona główna » Zdrowie » Czarny stolec – czego objawem jest smolista barwa kału?
Czarny stolec to kał o smolistym zabarwieniu. Taki wygląd wynika zwykle z występującego krwawienia w górnym odcinku przewodu pokarmowego. W tym wypadku dodatkowym objawem bywają krwiste wymioty. Nie zawsze smolisty stolec oznacza krwawienie. Czasami może mieć związek z dietą lub zażywaniem niektórych leków. Leczenie jest uzależnione od przyczyny powstawania czarnego stolca.
Czarny stolec nazywany bywa również stolcem smolistym. Jego cała powierzchnia i wnętrze mają czarny kolor. Konsystencja jest zwarta i lepiąca się do naczynia, w które został oddany. Najczęściej taki stolec świadczy o krwawieniu z górnej części przewodu pokarmowego. Jegowygląd związany jest z degradacją hemoglobiny. Czy kolor kału powinien być powodem do niepokoju, jeśli widać wyraźnie czarne zabarwienie?
Niestrawione resztki w jelicie grubym formują się w stolec. W jego składzie znajdują się właśnie niestrawiony pokarm, woda oraz bakterie. Częstotliwość oddawania stolców, którą można uznać za naturalną, to od 1 do 2 dziennie. Dużo jednak zależy od tego, ile spożyto pokarmu oraz tego, jak szybki jest przewód pokarmowy. Wpływ na to ma również tryb życia oraz aktywność fizyczna. Aby stolec mógł być uznany za prawidłowy, musi on mieć zbitą konsystencję. Nie może być wodnisty. Zbyt twardy stolec również może jednak świadczyć o nieprawidłowościach. W stolcu nie powinno być śluzu, fragmentów jedzenia ani świeżej krwi. Prawidłowy stolec ma kolor brązowy. Jeżeli jest inny, barwa może świadczyć o zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Zmieniony kolor to przede wszystkim jasny, żółty, biały zielony oraz czarny. Ostatni, czyli czarny stolec, to objaw, który szczególnie niepokoi pacjentów, ponieważ może świadczyć o krwawieniu z układu pokarmowego. Najczęstszym schorzeniem, które je wywołują, są wrzody żołądka.
Inne kolory stolca także powinny wzbudzić niepokój. Biały kał może oznaczać żółtaczkę, żółty może świadczyć o zapaleniu dróg żółciowych. Zielony kał może mieć związek z wieloma chorobami, między innymi zakażeniami bakteryjnymi i pasożytniczymi jelit.
Czarne stolce powstają w wyniku przemian chemicznych hemoglobiny, czyli barwnika, który odpowiada za kolor krwi. Jeżeli erytrocyty i krew dostaną się do układu pokarmowego w wyniku krwawienia, to wtedy właśnie pojawiają się czarne stolce. Mogą mieć konsystencję twardą, luźną lub zbitą. Krew przechodząca przez układ pokarmowy zostaje poddana wielu procesom chemicznym. Mają na nią wpływ soki żołądkowe, enzymy trawienne oraz bakterie jelitowe. To właśnie dlatego ostatecznie krew prowadzi do smolistego zabarwienia stolca. Gdy krwawienie jest obfite, na przykład przy pęknięciu wrzodu żołądka, wówczas stolec może przyjąć postać biegunki. Ma to związek z tym, że krew przyspiesza perystaltykę. Nie każde krwawienie sprawia, że stolec jest czerwony. Dzieje się tak raczej w momencie, gdy krew pochodzi z górnych części układu pokarmowego. Jeżeli źródło krwawienia znajduje się w części dolnej, to stolec będzie miał barwę czerwoną. Przyczyną takich krwawień są:
Jeżeli zobaczysz jakieś objawy, które wskazują na stan chorobowy, nie wahaj się udać do lekarza. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz udać się na klasyczną wizytę, rozwiązaniem dla ciebie będą konsultacje lekarskie online.
Czarny stolec pojawia się w momencie, gdy do jelit przedostanie się około 100 mililitrów krwi. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, najczęstszą przyczyną takiego wyglądu stolca jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Oto najczęstsze choroby, które mogą doprowadzić do takiej sytuacji:
Częstymi objawami towarzyszącymi smolistemu stolcowi są fusowate i krwiste wymioty, które również mają czarną barwę. Powstają w wyniku działania soku żołądkowego na krew. Bardzo duża ilość krwi w kale sprawia, że pojawiają się wspomniane wcześniej stolce czerwone. W kale zawarty może być również śluz, którego obecność związana jest z wrzodem samotnym lub żylakami odbytu.
Rak jelita grubego może objawiać się poprzez ciemne, krwiste stolce. Dochodzi wtedy do krwawień z jelita, które nazywane jest kątnicą. Krwawienie jest wtedy mało obfite, a treść jelita przechodzi bardzo powoli. Stolce mogą również mieć ołówkowaty kształt ze względu na ucisk guza w świetle jelita.
Jeżeli krew występuje w dziecięcym stolcu, oznacza to, że mogło dojść do uszkodzenia błony śluzowej jelita grubego w trakcie oddawania kału.
Schorzenia wymienione powyżej to nie wszystkie przyczyny czarnego stolca. Co jeszcze może spowodować taki wygląd stolca? Inne możliwe przyczyny to:
W przypadku powyższych rzeczy czarny stolec jest jedynym objawem. Zabarwienie kału wraca do normy, gdy zaprzestanie się zażywania leków lub zmieniona zostanie dieta. Warto jeszcze zaznaczyć, że bardzo ciemny kolor stolca może być związany z niedokrwieniem jelit, wadami rozwojowymi naczyń oraz żylakami przełyku.
Osoby stale przyjmujące leki mogą otrzymać receptę przez internet. E-recepta online to bardzo dobry sposób na to, by zaoszczędzić czas, unikając kolejek.
Wiesz już, o czym świadczy czarny stolec. Warto jednak jeszcze dowiedzieć się, jakie badania diagnostyczne wykonuje się w przypadku wystąpienia tego objawu. Początkowo konieczne będzie wykluczenie powiązania czarnego stolca z obecnością krwi w układzie trawiennym. Aby to zrobić, wykonuje się test obecności krwi utajonej w kale. Jest to badanie nieinwazyjne, które jest bardzo skuteczne. Można w ten sposób wykryć nawet niewielką ilość krwi w stolcu. Test wykonywany jest za pomocą specjalnych bibułek lub bardziej tradycyjnie jako test gwajakolowy. Bibułki są dostępne w aptece bez recepty. Test gwajakolowy jest zaś wykonany w laboratorium, a później jego wynik musi zostać przeanalizowany przez specjalistę. Kolejną metodą diagnostyczną jest wykonanie morfologii krwi.
Jeżeli w czarnym stolcu wykryta zostanie krew, to kolejnym krokiem jest wykonanie kolonoskopii. To badanie wykonuje się poprzez wprowadzenie przez odbyt endoskopu ze światłowodem oraz kamerą. Częstym badaniem jest również gastroskopia, czyli wprowadzanie endoskopu przez jamę ustną oraz przełyk.
Leczenie czarnego koloru stolca jest uzależnione od przyczyny, która odpowiada za jego zabarwienie. Jeżeli za objawem stoją hemoroidy, wówczas lekarze przepisują środki zmiękczające stolec. Zaleca się również używanie nasiadówek, dzięki którym można zapobiec krewieniom oraz zmniejszyć ból. Czasami lekarze przepisują również antybiotyki oraz leki immunosupresyjne, których zdaniem jest złagodzenie stanu zapalnego jelit i wygaszenie infekcji. W cięższych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Jest to konieczne u pacjentów z nieprawidłowościami żył, gdy krwawienie nie ustępuje samoistnie.
Cierpisz na dolegliwości, które krótkotrwale uniemożliwiają ci wykonywanie obowiązków służbowych? Powinieneś dla własnego dobra udać się do lekarza po zwolnienie chorobowe. Nie musisz jednak robić tego osobiście. Zwolnienie lekarskie online otrzymasz bez wychodzenia z domu!
Czarny stolec oznacza zazwyczaj, że w przewodzie pokarmowym jest krew. Jeżeli zauważysz u siebie taki objaw, koniecznie udaj się do specjalisty (za choroby układu pokarmowego odpowiada gastrolog). Dzięki szybkiej reakcji możliwe będzie wczesne wykrycie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.