» Strona główna » Kobieta » Czy tabletki antykoncepcyjne opóźniają menopauzę? Odpowiadamy czy antykoncepcja hormonalna może przesunąć w czasie przekwitanie
Tabletki antykoncepcyjne są stosowane przez wiele kobiet, niezależnie od tego, w jakim wieku się one znajdują. Szacuje się, że na całym świecie starej metody antykoncepcji korzysta niemal 100 milionów kobiet. […]
Tabletki antykoncepcyjne są stosowane przez wiele kobiet, niezależnie od tego, w jakim wieku się one znajdują. Szacuje się, że na całym świecie starej metody antykoncepcji korzysta niemal 100 milionów kobiet. Rozwiązanie to gwarantuje wysoką skuteczność, dzięki czemu pacjentki nie są narażone na zajście w niechcianą ciążę. Wiele wątpliwości powoduje kwestia dotycząca wieku do jakiego można stosować antykoncepcję hormonalną. Niektóre Panie zastanawiają się również czy hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą opóźnić menopauzę. Kuracja hormonalna nie pozostaje bez wpływu na organizm, jednak w praktyce nie oddziałuje na czas wystąpienia przekwitania. Jak działają tabletki antykoncepcyjne i do kiedy kobieta może je stosować? Na to oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Niektóre Kobiety zastanawiają się, czy stosując antykoncepcję hormonalną kolejne przez wiele lat mogą z opóźnić wystąpienie menopauzy. Okazuje się, że hormony zawarte w pigułkach nie mają bezpośredniego wpływu na przedłużenie okresu płodności. Jedynym oddziaływaniem, jakie wykazują tabletki hormonalne na przekwitanie to maskowanie jego objawów. Antykoncepcja hormonalna sprawia, że krwawienie występuje regularnie w każdym cyklu, przez co niemożliwe jest zaobserwowanie zmian z jego przebiegu. W celu sprawdzenia wystąpienia menopauzy niezbędne może okazać się wykonanie specjalnych badań. Do ich wykonania należy jednak tymczasowo odstawić stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Menopauza to dość ciężki okres dla każdej kobiety. Proces ten jest naturalny i występuje zwykle około 50. roku życia. U niektórych pacjentek może on pojawić się wcześniej lub nieco później. W trakcie trwania menopauzy oraz poprzedzającego ją klimakterium mogą wystąpić dość uporczywe i problematyczne objawy, które będą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wynikają one głównie ze zmniejszającego się stężenia estrogenów we krwi. Hormon ten jest coraz słabiej produkowany przez jajniki. Kobieta w trakcie menopauzy może zmagać się z:
U tych pacjentek mogą pojawić się również stany depresyjne. Zaobserwowanie objawów świadczących o rozpoczętej menopauzie jest wskazaniem do przeprowadzenia konsultacji z lekarzem.
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wpływa przede wszystkim na zmiany w funkcjonowaniu układu rozrodczego kobiety. Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje:
Wraz z zażywaniem tabletów zwiększa się stężenie hormonów we krwi pacjentki. To w efekcie prowadzi do zmian zapewniających ochronę przed zapłodnieniem.
Panie w wieku okołomenopauzalnym zastanawiają się, czy antykoncepcja hormonalna nadal jest u nich wskazana. Należy dokonać rozróżnienia czy przekwitanie wystąpiło, czy pacjentka dopiero znajduje się w tym okresie. Jeśli u kobiety nadal trwa klimakterium lub menopauza, pozostaje ona nadal płodna i może zajść w ciążę. W tym przypadku antykoncepcja hormonalna jak najbardziej się sprawdzi, ponieważ zapewni skuteczną ochronę przed zapłodnieniem. Będzie ona nawet wskazana, ponieważ ciąża w tak późnym wieku może wiązać się z nieprawidłowym rozwojem płodu, a także zagrożeniem powstania u niego chorób. Jeśli jednak pacjentka przeszła już przez okres przekwitania, jest to równoważne z tym, że nie jest ona już płodna. Jeśli więc nie może zajść w ciążę tabletki antykoncepcyjne nie będą u niej wskazane. Płodność nie zostanie przywrócona wraz z dostarczanymi hormonami. Po okresie przekwitania kobieta może współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia. Jednocześnie nie występuje u niej ryzyko zajścia w ciążę.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej tabletki antykoncepcyjne gwarantują ochronę przed zapłodnieniem. Działanie pigułek może jednak odbijać się również na funkcjonowaniu całego organizmu. W efekcie mogą pojawić się różne skutki uboczne. Najczęściej zgłaszanymi reakcjami niepożądanymi, wynikającymi z tego rodzaju kuracji są:
Pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne są również bardziej podatne na przybieranie na wadze. Wynika to z zatrzymywania się wody w organizmie oraz ze zwiększonego apetytu. U kobiet stosujących tę metodę zabezpieczenia przed ciążą może pojawić się również większe ryzyko powstawania zakrzepów. Dzięki wykonywaniu regularnych badań stan pacjentki może być jednak systematycznie kontrolowany.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.