» Strona główna » Kobieta » Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania
Skuteczna ochrona antykoncepcyjna jest na wagę złota. Wiele kobiet decyduje się na rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych właśnie ze względu na ich niezawodność oraz skuteczne działanie. Tego typu preparaty nie mogą […]
Skuteczna ochrona antykoncepcyjna jest na wagę złota. Wiele kobiet decyduje się na rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych właśnie ze względu na ich niezawodność oraz skuteczne działanie. Tego typu preparaty nie mogą być jednak zakupione na własną rękę. Do ich nabycia niezbędne jest okazanie ważnej recepty. Czy we wszystkich przypadkach dokument ten jest potrzebny? Jak szybko i wygodnie można go uzyskać? Na te oraz inne od pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem. Właśnie z tego powodu do ich zakupu niezbędne jest okazanie odpowiedniej recepty. Dokument ten powinien być wystawiony przez uprawnionego lekarza. Tabletki antykoncepcyjne zawierają żeńskie hormony płciowe, takie jak progestagen oraz estrogen. Te z kolei mogą oddziaływać nie tylko na kobiecy układ rozrodczy, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Recepta wystawiona przez lekarza pozwala na kontrolowanie stanu zdrowia pacjentki, dzięki czemu lekarz może zadecydować czy tego typu kuracja hormonalna nie będzie zagrażać jej zdrowiu.
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych opiera się na działaniu zawartych w nich hormonów. Prawidłowe i regularne stosowanie pigułek pozwala na uzyskanie niemal pełnej ochrony przed zajściem w ciążę. Dzięki temu każdy stosunek jest bezpieczny, a tym samym pacjentka jest pozbawiona zbędnego stresu i nerwów. Skuteczne działanie tabletek antykoncepcyjnych wynika z:
Dzięki takiemu kompleksowemu działaniu nie może dojść do zapłodnienia. Brak owulacji skutkuje nieuwolnieniem komórki jajowej. Ponadto gęsty śluz uniemożliwia swobodne poruszanie się plemników. Nawet jeśli doszłoby do zapłodnienia, gęsty śluz uniemożliwia również zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.
Receptę na zakup tabletek antykoncepcyjnych można uzyskać na kilka sposobów. Możemy wyróżnić trzy główne metody, które umożliwią pacjentce otrzymanie tego dokumentu:
Każda pacjentka może wybrać sposób, który będzie dla niej najwygodniejszy. Gotowa recepta będzie miała formę elektroniczną i zostanie przesłana na konto pacjenta zaraz po ich wygenerowaniu. Z gotowym dokumentem należy udać się do apteki i zakupić opakowanie zaleconego leku.
Okazuje się, że nie każda pacjentka może uzyskać receptę na zakup tabletek antykoncepcyjnych. Może zdarzyć się sytuacja, że u kobiety będą istniały przeciwwskazania do rozpoczęcia tego typu kuracji. Tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane, jeśli pacjentka cierpi na:
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w przypadku istnienia przeciwwskazań mogłoby być groźne dla pacjentki. Wykonanie niezbędnych badań przed rozpoczęciem kuracji antykoncepcyjnej pozwoli na wykluczenie istnienia jakichkolwiek dolegliwości, które uniemożliwiałyby rozpoczęcie stosowania pigułek. Nie jest to obowiązkowe, jednak powinno być wykonane dla dobra pacjentki.
Czy tabletki antykoncepcyjne są na receptę? Jak stosować tę metodę antykoncepcji?
Aby móc cieszyć się wysoką skutecznością tabletek antykoncepcyjnych, a także niskim ryzykiem pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych, pigułki powinny być stosowane według jednego z ustalonych schematów:
Zaleca się, aby pierwszą tabletkę przyjąć w ciągu pierwszych 5 dni cyklu. Pozwoli to na zagwarantowanie najwyższej skuteczności już od pierwszego dnia stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.