» Strona główna » Kobieta » Czy tabletki antykoncepcyjne trzeba brać o tej samej godzinie? Jak prawidłowo stosować pigułki, aby mieć pewność ich skuteczności?
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Z tego rozwiązania korzystają obecnie miliony kobiet na całym świecie. Pigułki są wybierane przede wszystkim ze względu na […]
Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Z tego rozwiązania korzystają obecnie miliony kobiet na całym świecie. Pigułki są wybierane przede wszystkim ze względu na swoją wysoką skuteczność i niezawodność. Do osiągnięcia odpowiedniej ochrony wymagane jest jednak prawidłowe stosowanie pigułek. Duże znaczenie ma w tym przypadku czas codziennego zażywania tabletki. Czy więc tabletki antykoncepcyjne powinny być stosowane o tej samej godzinie? Na to oraz inne pytania odpowiedź znajdą Państwo w dzisiejszym artykule.
Tabletki antykoncepcyjne mogą zapewnić niemal stuprocentową ochronę przez zapłodnieniem, jednak aby ją osiągnąć wymagane jest prawidłowe ich stosowanie. Poszczególne rodzaje tabletek różnią się między sobą schematem stosowania. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań możemy wymienić dwa przypadki:
Aby zapewnić sobie ochronę antykoncepcyjną od niemal pierwszego dnia stosowania tabletek antykoncepcyjnych zaleca się, aby pierwsza pigułka została zażyta w ciągu początkowych 5 dni cyklu. W przypadku pacjentek stosujących dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne ochrona powinna rozpocząć się już zaraz po wchłonięciu tabletki. Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne rozpoczynają swoje skuteczne działania dopiero po 48 godzinach.
Regularnie stosowane tabletki antykoncepcyjne mogą zapewnić pacjentce niemal pełną ochronę przez zajściem w niechcianą ciążę. Dzięki prawidłowemu zażywaniu pigułek, w kobiecym organizmie zachodzą zmiany, które wpływają na jej płodność. Oddziaływanie tabletek antykoncepcyjnych polega na:
W efekcie pacjenta zyskuje skuteczną ochronę antykoncepcyjną. Brak owulacji sprawia, że pacjentka tymczasowo przestaje być płodna. Gęsty śluz uniemożliwia plemnikom poruszanie się, a także blokuje komórkę jajową przed zagnieżdżeniem się, gdyby doszło do zapłodnienia.
Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych istotne jest zażywanie ich o określonej porze dnia. Przyjmowanie pigułek codziennie o określonej godzinie buduje w pacjentce rutynę, przez co pamięta ona o konieczności zażycia dawki. Preparaty te są czułe na zmiany w stosowaniu, w efekcie czego opóźnienie w ich zażyciu może skutkować zmniejszeniem skuteczności ochrony antykoncepcyjnej. Warto wiedzieć jak zachować się w razie zapomnienia o przyjęciu tabletki. Możemy wyróżnić trzy sytuacje oraz schematy działania w przypadku każdej z nich:
W niektórych sytuacjach, z powodu zastosowania pigułki o innej godzinie, ochrona antykoncepcyjna może zostać zaburzona. Niezbędne jest wtedy zastosowanie dodatkowej formy antykoncepcji, która uchroni pacjentkę przed zajściem w ciążę. W takiej sytuacji sprawdzą się:
Przyjmowanie tabletek o stałej godzinie pozwala na zachowanie systematyczności oraz daje gwarancję skuteczności kuracji.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.