Drętwienia rąk – przyczyny i objawy dolegliwości. Na co wskazuje drętwienie kończyn?

Drętwienia rąk to odczucie, którego doświadczył każdy człowiek. Najczęściej mija bardzo szybko i nie budzi niepokoju. Niekiedy może jednak wskazywać na niedobory witamin, a także groźne choroby. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?

drętwienia rąk

Czym są drętwienia rąk i na jakie dolegliwości wskazują? W większości przypadków nie ma powodu do niepokoju, ponieważ może je wywoływać na przykład długie przebywanie w niewłaściwej pozycji. Powoduje to odcięcie dopływu krwi do kończyny i uczucie mrowienia. Wystarczy jednak zmienić ułożenie ciała, by wszystko wróciło do normy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że drętwienie rąk pojawia się często jako zwiastun poważnych przypadłości. Dlatego nigdy nie można bagatelizować tego objawu, zwłaszcza jeżeli występuje on nagle (bez wyraźnego powodu) lub ma charakter nawracający.

Drętwienia rąk – ogólna charakterystyka przypadłości

Drętwienia rąk to potoczne określenie parestezji, nazywanej też czuciem opacznym. Ten stan powoduje zaburzenie czucia lub jego całkowitą utratę, a dodatkowe objawy, które mogą występować to ból lub pieczenie kończyn górnych, jak też dolnych. Osoba z parestezją ma wrażenie cierpnięcia oraz mrowienia zarówno dłoni, jak i palców u rąk. Dolegliwość jest wywoływana przez trudności w przepływie impulsów nerwowych, które z rdzenia kręgowego powinny trafiać do ręki. Bardzo często przyczyną jest nieprawidłowe ułożenie ciała, jednak jeśli drętwienie się powtarza, koniecznie trzeba omówić swoją przypadłość ze specjalistą. Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska online, którą można odbyć bez wychodzenia z domu.

Drętwienie prawej ręki

Drętwienie prawej ręki może być objawem długotrwałego ucisku na nerw lub naczynia krwionośne. Pojawia się również w przypadku różnego rodzaju chorób kręgosłupa – zwłaszcza tych, które dotyczą odcinka szyjnego (na przykład zwyrodnienie kręgów szyjnych). Może to być objaw także innych popularnych chorób (udar mózgu, zespół cieśni nadgarstka itp.), a nawet silnego stresu.

Co oznacza drętwienie lewej ręki?

Drętwienie i mrowienie lewej ręki może być spowodowane takimi samymi czynnikami jak te wymienione wyżej. Jednak ze względu na bliskość serca, pojawienie się tego symptomu budzi większy niepokój. Wiele osób uważa bowiem, że wskazuje na zawał mięśnia sercowego. Tymczasem parestezji powinno towarzyszyć także kłucie w mostku. Zawałowi towarzyszą również między innymi duszności, zimne poty, uczucie pieczenia w piersiach, a także nudności i zawroty głowy.

Zobacz też  Sposoby na… kaca. Przed, w trakcie i po zakrapianej imprezie

Najczęstsze przyczyny drętwienia kończyn górnych

Mrowienie i drętwienie dłoni może mieć wiele przyczyn. Zaburzenia czucia wywołuje na przykład siedzący tryb życia, jak też niedobory składników odżywczych i witamin. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju choroby. Nie zawsze należy się niepokoić, jednak warto obserwować swój organizm, by móc w porę zareagować, jeśli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia. Można skorzystać z usługi, jaką jest e-recepta online, dzięki której pacjent otrzyma leki, łagodzące dokuczliwe objawy.

Niedobór witamin i minerałów

Uczucie drętwienia rąk może być wywoływane niedoborem witaminy B12 (oraz innych witamin z grupy B). Wpływa na to zbyt mała ilość pierwiastków, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. To między innymi magnez, potas oraz wapń. Braki można uzupełnić odpowiednimi suplementami. Z kolei witaminy z grupy B mogą być dostarczone z takimi środkami, jak:

Zespół cieśni nadgarstka

Jest to neuropatia uciskowa, na którą narażone są między innymi osoby wykonujące pracę przy komputerze. Zespół cieśni nadgarstka można rozpoznać, zwracając uwagę na obszar, jaki obejmuje drętwienie. Rozciąga się on od kciuka, przez palec wskazujący i środku, aż do połowy palca serdecznego. Początkowo nieprzyjemne uczucie pojawia się w nocy, jednak w miarę postępu choroby można go doświadczać także w ciągu dnia. Nieleczenie tej przypadłości może prowadzić do zaniku mięśni kciuka oraz osłabienia dłoni. Zazwyczaj zalecany jest zabieg chirurgiczny, który łagodzi nacisk na nerw.

Stwardnienie rozsiane

Drętwienie palców oraz dłoni, a także drętwienie stóp to jeden z symptomów stwardnienia rozsianego. Pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Jest to nieuleczalna choroba, która prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie mózgu oraz rdzenia kręgowego. Wywołuje między innymi skurcze mięśni oraz ich osłabienie, problemy z koordynacją ruchową oraz poruszaniem.

Zaburzenia neurologiczne

Parestezja może świadczyć o zaburzeniach neurologicznych. Jednym z nich jest niedokrwienny udar mózgu. Mrowienie lub drętwienie dłoni to jeden z mniej oczywistych symptomów, który często utrzymuje się nawet przez dobę, zanim wystąpią pozostałe objawy udaru. To między innymi zaburzenia mowy oraz widzenia, a także paraliż. Drętwienie dłoni możne być objawem zespołu Guillaina-Barrégo, który jest chorobą świadczącą o uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego. Powoduje nie tylko drętwienia rąk i nóg, ale także osłabienie siły mięśniowej, a w konsekwencji niedowłady.

Pozostałe przyczyny drętwienia rąk

Wśród przyczyn tego rodzaju zaburzeń czuciowych można wymienić również przewlekły stres, w wyniku którego dochodzi do ataków paniki. Kiedy doświadczająca go osoba hiperwentyluje się, dochodzi do drętwienia nie tylko rąk. Często występuje paraliż całego ciała. Co jeszcze może wywoływać drętwienie i ból rąk?

Zobacz też  Posocznica – charakterystyka reakcji zapalnej. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Wśród przyczyn można wymienić:

  • objaw Raynauda (schorzenie reumatologiczne);
  • tężyczkę;
  • choroby tarczycy;
  • choroba alkoholowa;
  • polineuropatie spowodowane na przykład cukrzycą lub boreliozą;
  • uszkodzenie nerwu łokciowego;
  • rwę barkową;
  • guz mózgu;
  • zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa.

Przyczyny drętwienia rąk w nocy

Nocne drętwienie dłoni może być spowodowane kilkoma przyczynami. Najbardziej oczywistą wydaje się nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu. Wtedy wystarczy zmiana pozycji, która przywraca prawidłowe krążenie krwi. Inne przyczyny to ucisk nerwów obwodowych, które występują przy zespole cieśni nadgarstka, a także:

  • choroby reumatyczne;
  • niewydolność układu krążenia;
  • miażdżyca;
  • zapalenie naczyń krwionośnych;
  • złamania lub zwichnięcia kości.

Mrowienia rąk w ciąży

Drętwienia rąk często pojawiają się w ciąży. Jest to wynik zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety. Może występować w drugim i trzecim trymestrze, kiedy dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. Tego rodzaju obrzęk wywołuje zespół cieśni nadgarstka. Dolegliwość ustępuje samoistnie w kilka tygodni po rozwiązaniu. W przypadku jakichkolwiek obaw ciężarne powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Na czym polega diagnostyka dolegliwości?

Mrowienie rąk jest symptomem wielu dolegliwości, dlatego prawidłowe rozpoznanie wymaga odpowiednich działań. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, może również zlecić dalsze badania, które będą pomocne w postawieniu diagnozy. Zazwyczaj jest to rezonans magnetyczny lub badanie EMG. Może również skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty (ortopedy, reumatologa, neurologa itp.). W zależności od tego, co powoduje drętwienie, chory może otrzymać zwolnienie lekarskie online. Dzięki niemu można skupić się na leczeniu oraz rekonwalescencji.

Mrowienie dłoni – sposoby leczenia schorzenia

Leczenie mrowienia rąk uzależnione jest od przyczyny, która je wywołuje. Jeśli są to niedobory witamin i minerałów, wtedy tym, co można brać na drętwienie, są odpowiednie suplementy. W przypadku cieśni nadgarstka stosuje się leki przeciwzapalne, a w skrajnych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Oprócz tego warto zmienić nieco przyzwyczajenia. Parestezję nasilają między innymi skrajne zmiany temperatur, a także obcisłe ubrania. Dlatego warto ubierać się luźniej i do czasu wyleczenia przyczyny drętwienia, unikać ekspozycji rąk na zimno.

Domowe sposoby na drętwienia rąk

Osoby, którym mocno doskwiera ta przypadłość, terapię zalecaną przez specjalistę mogą uzupełnić domowymi sposobami łagodzenia symptomów. Warto stosować dietę wzbogaconą o produkty bogate w witaminy z grupy B oraz magnez i wapń. Posiłki powinny być urozmaicone, uwzględniające świeże warzywa i owoce. Aby uzupełnić braki, należy jeść między innymi kaszę gryczaną, kiełki pszenicy, orzechy, jaja, warzywa liściaste, wątróbkę, morskie ryby, natkę pietruszki, brokuły czy brukselkę. Można także wypróbować zioła, które działają kojąco na układ nerwowy. W tym wypadku polecana jest herbata z melisy lub dziurawca.

Zobacz też  Zespół Sjogrena, czyli zespół suchości

Sposobem na złagodzenie mrowienia jest także ciepły kompres lub okłady z octu jabłkowego, a także miodu z dodatkiem cynamonu. Jeżeli przypadłość nasila się podczas pracy przy komputerze, warto korzystać z podkładek lub szyn, które stabilizują nadgarstek. Dobrym pomysłem są również przerwy na wykonywanie ćwiczeń.

Ćwiczenia, które łagodzą mrowienie rąk

Istnieje kilka prostych ćwiczeń, które pozwalają zminimalizować dolegliwości. Aby poczuć ulgę, wystarczy zaciskać dłonie w pięść. Innym sposobem jest tzw. wkręcanie żarówki, polegające na wykonywaniu analogicznych ruchów, jak podczas tej czynności. Warto również rozciągać mięśnie nadgarstków:

  • należy stanąć przy stole i położyć na nim całe dłonie;
  • palce powinny być złączone i skierowane do siebie;
  • trzeba delikatnie odchylić tułów do tyłu, aż do momentu wyczucia rozciągania mięśni.

Drętwienia rąk mogą wskazywać na nieprawidłową pozycję ciała podczas snu czy pracy, która wywołuje to odczucie jedynie chwilowo. Bywa jednak, że przypadłość stanowi symptom o wiele bardziej poważnej choroby. Z tego względu niezwykle ważne jest uważne obserwowanie organizmu i szybka reakcja, która może uratować życie pacjenta.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.