Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne rano czy wieczorem? Czy pora dnia wpływa na skuteczność tej metody antykoncepcji?

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Odpowiednie zażywanie pigułek zapewni niezawodność tej metody. Niektóre pacjentki zastanawiają się, czy pora przyjęcia pigułki może […]

tabletki antykoncepcyjne rano czy wieczorem

Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się wysoką skutecznością, jednak powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Odpowiednie zażywanie pigułek zapewni niezawodność tej metody. Niektóre pacjentki zastanawiają się, czy pora przyjęcia pigułki może mieć wpływ na działanie leku. Okazuje się, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. W dzisiejszym artykule kompleksowo zajmujemy się kwestią prawidłowego stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne rano czy wieczorem? Czy pora przyjęcia tabletki ma znaczenie?

Wiele pacjentek zastanawia się czy pora przyjęcia tabletek antykoncepcyjnych ma wpływ na ich finalną skuteczność i ochronę antykoncepcyjną jaką będą one gwarantowały. Okazuje się, że sama pora dnia nie oddziałuje na wspomniane czynniki, jednak niezwykle istotne w przypadku tej metody antykoncepcji jest trzymanie się ustalonego harmonogramu. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy określić godzinę, o której pacjentka będzie zażywała kolejne dawki leku. Godzina ta powinna być dla niej wygodna i dawać gwarancję, że o tej porze pacjentka będzie miała dostęp do tabletek. Czas przyjmowania pigułek jest istotny, jeśli pacjentka stosuje je w celu zapobiegania ciąży. Inaczej jest w przypadku zażywania tabletek po to, aby poprawić stan cery objętej trądzikiem. Wtedy czas nie gra już takiej roli. 

Jakie działanie zapewni systematyczne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Dzięki codziennemu stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych pacjentka może uzyskać niemal stuprocentową ochronę przed zajściem w ciążę. Działanie pigułek jest kompleksowe i obejmuje:

  • hamowanie owulacji,
  • uniemożliwianie dojrzewania pęcherzyków Graafa,
  • zmianę konsystencji śluzu znajdującego się w szyjce macicy. 
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne po których się chudnie. Czy takie pigułki istnieją?

Dzięki zastosowaniu pigułki układ rozrodczy kobiety modyfikuje swoje działanie, w efekcie czego pacjentka staje się tymczasowo bezpłodna. Owulacja jest zahamowana, a więc komórka jajowa nie opuszcza jajnika. Na ten proces wpływa również brak dojrzewania pęcherzyków Graafa. Nawet jeśli komórka jajowa zostałaby uwolniona i doszłoby do zapłodnienia, gęsty śluz uniemożliwi jej zagnieżdżenie się w macicy. W efekcie ciąża nie rozpocznie się. Gęsty śluz uniemożliwia również poruszanie się plemników, które po czasie obumierają i zostają wydalone. 

Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne rano czy wieczorem? Czy tabletki antykoncepcyjne mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami?

Bardzo istotną kwestią jest możliwość interakcji między tabletkami antykoncepcyjnymi oraz innymi lekami. Okazuje się, że preparaty te mogą wchodzić między sobą w reakcje. W jej efekcie może dojść do znacznego zaburzenia  wchłaniania hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych. Wraz ze zmniejszonym wchłanianiem może dojść do osłabienia skuteczności tego rozwiązania. Podczas stosowania tabletek z hormonami należy zwracać szczególna uwagę na:

  • antybiotyki,
  • leki przeciwbólowe,
  • leki stosowane w leczeniu padaczki,
  • leki przeciwgrzybicze,
  • suplementy zawierające wyciąg z dziurawca.

Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach. Dzięki tej informacji będzie mógł on stwierdzić, czy połączenie tych preparatów będzie bezpieczne.

Jak w takiej sytuacji stosować tabletki antykoncepcyjne?

Jeśli pacjentka stosuje leki przeznaczone do leczenia różnych chorób, które mogą wchodzić w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi, powinna ona zastosować nieco inny schemat ich zażywania. Pomiędzy pigułkami a innymi preparatami powinno być zachowane okno czasowe, w trakcie którego jeden z leków zdąży się wchłonąć. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wymagane jest zachowanie minimum czterech godzin odstępu aż do zażycia kolejnego leku. Jeśli pacjentka stosuje różne leki wchodzące między sobą w interakcje, powinna dokładnie rozplanować czas podania każdego z nich. W tym celu może posłużyć się przypomnieniami w telefonie lub specjalnymi aplikacjami. Dzięki temu nie zapomni ona o zażyciu żadnego z leków, a także zachowa odpowiedni odstęp, który zmniejszy ryzyko wystąpienia interakcji między preparatami.

Zobacz też  Jak sprawdzić czy tabletki antykoncepcyjne działają?

Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne rano czy wieczorem? Co zrobić w razie pominięcia pigułki?

Czasem może zdarzyć sytuacja, że pacjentka zapomni o przyjęciu tabletki. W tym przypadku istotny jest czas jaki upłynął od zaplanowanej dawki. Możemy wyróżnić trzy sytuacje:

  • przyjęcie tabletki zostało opóźnione o 12 godzin – dawka powinna być zażyta zaraz po przypomnieniu, ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.
  • przyjęcie tabletki zostało opóźnione o ponad 12 godzin – dawka powinna być przyjęta zaraz po przypomnieniu, nawet jeśli oznacza to zażycie dwóch tabletek na raz, wymagane jest zastosowanie dodatkowej formy antykoncepcji.
  • przyjęcie tabletki zostało opóźnione o 24 godziny – wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.