Silny ból głowy – o czym świadczy, jak postępować?

Silny ból głowy jest niepokojącym objawem, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy jak nudności, wymioty, zaburzenia świadomości. Może świadczyć o migrenie, ale także poważnych chorobach mózgu. Jak sobie z nim radzić? Kiedy udać się do lekarza?

Silny ból głowy

Żadnego bólu głowy nie należy lekceważyć. Na szczególną uwagę zasługują jednak dolegliwości, które pojawiły się po urazie, stają się coraz intensywniejsze, występują w trakcie aktywności fizycznej. Klasyfikacja bólu głowy wyodrębniła aż 80 jego rodzajów – najczęściej są to tzw. samoistne bóle głowy (migrena, napięciowy ból głowy). Za ból odpowiadają również poważne schorzenia jak zapalenie opon mózgowych, krwotok spowodowany pęknięciem tętniaka. Mogą to być zatem przypadki bezpośrednio zagrażające życiu. Wiele z nich wymaga dogłębnej diagnostyki.

Silny ból głowy – możliwe przyczyny dolegliwości

Ból głowy jest często pojawiającą się dolegliwością, za którą może odpowiadać m.in. zmiana ciśnienia atmosferycznego, stres, wahanie poziomu hormonów, infekcja, a nawet orgazm. Przypadłość może mieć również dużo poważniejsze przyczyny – choroby neurologiczne, czy guzy. Bóle głowy można podzielić na pierwotne oraz wtórne, związane ze schorzeniem podstawowym. Do pierwszej kategorii dolegliwości bólowych zalicza się bóle migrenowe, klasterowe i napięciowe. Bóle wtórne są najczęściej wynikiem urazu, infekcji, przewlekłego stosowania niektórych leków. W zależności od przyczyny dolegliwości mogą mieć różne nasilenie, za każdym razem jest to też inny rodzaj bólu:

  • migrena – ból jest zazwyczaj jednostronny, ma charakter pulsujący, towarzyszy mu nadwrażliwość na dźwięki, światłowstręt; w niektórych przypadkach pojawienie się takiego bólu poprzedza tzw. aura;
  • klasterowy ból głowy – to silne napady bólowe pojawiające się w skroni, oczodołu, czoła; dolegliwości występują zazwyczaj w nocy i utrzymują się kilka godzin; objawy towarzyszące to łzawienie oczu, obrzęk powiek, zaczerwienienie spojówek;
  • bóle napięciowe – mają różne nasilenie i czas trwania.
Zobacz też  Ból wątroby – co robić, gdy wątroba boli? Sprawdź, kiedy skonsultować się ze specjalistą!

Ponieważ ból głowy może mieć wiele przyczyn, warto skonsultować powtarzające się dolegliwości ze specjalistą – może to być również konsultacja online. Jeśli to konieczne lekarz zleci odpowiednie badania, wystawi L4 online, dopasuje leki przeciwbólowe. Trzeba jednak pamiętać, że ból głowy może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia, szczególnie wtedy, gdy pojawia się nagle, jest wyjątkowo intensywny, towarzyszą mu wymioty, utrata świadomości, sztywność karku, wysoka gorączka.

Nagły, silny ból głowy – niebezpieczny objaw

W przypadku wystąpienia nagłego, piorunującego bólu głowy należy zadziałać jak najszybciej. Może być to symptom pęknięcia tętniaka w mózgu powodujące krwotok podpajęczynówkowy. Inne przyczyny bólu tego rodzaju to krwawienie okołośródmózgowe, malformacje naczyniowe, udar przysadki, guzy mózgu, zakrzepica żył mózgowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie zatoki klinowej. Silny ból głowy o piorunującym przebiegu osiąga maksimum natężenia nawet w ciągu sekundy. Niekiedy towarzyszą mu inne objawy neurologiczne jak nudności, podwójne widzenie, sztywność karku oraz utrata przytomności. W przypadku wystąpienia tego rodzaju bólu niezbędna jest pilna konsultacja neurologiczna i wykonanie badań – TK głowy i punkcji lędźwiowej.

Silny ból głowy związany z wysiłkiem

Silny ból głowy może być także związany z wysiłkiem fizycznym – jest to tzw. samoistny wysiłkowy ból głowy. Dolegliwości mogą trwać kilka minut lub kilka dni. Nagły ucisk i tępy ból bywa związany z aktywnością seksualną. Ten rodzaj bólu podzielono na dwa podtypy – pierwszy pojawia się jeszcze przed orgazmem i obejmuje głowę oraz szyję, natomiast drugi występuje podczas orgazmu i jest wyjątkowo silny.

Silny ból głowy o charakterze kłującym oznacza niekiedy nerwobóle – nerwu trójdzielnego, potylicznego. To ból krótkotrwały, jednak bardzo intensywny. Wykazuje tendencje do nawracania. Przyczyną może być jaskra, półpasiec, zapalenie zatok, a nawet choroby zębów.

Zobacz też  Ból krzyża – jak skutecznie leczyć ból dolnego odcinka kręgosłupa?

Silny ból głowy – domowe sposoby

Z bólem głowy można próbować uporać się samodzielnie. Do skutecznych domowych sposobów zalicza się picie wody (litr wody w ciągu godziny), zimne okłady, moczenie stóp w chłodnej wodzie, spacery, masaże karku i ramion, odpoczynek w zaciemnionym pokoju. Wiele osób szuka ratunku w lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty – najczęściej stosowany jest ibuprofen i paracetamol. Wśród środków na ból głowy wymieniane są:

W przypadku nawracających dolegliwości konieczna jest diagnostyka bólu głowy i odpowiednie leczenie. Potrzebne może okazać się zwolnienie lekarskie online lub e-recepta, które można otrzymać podczas konsultacji telefonicznej ze specjalistą. Warto pamiętać, że za nawracające bóle głowy może odpowiadać nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienia kręgosłupa (odcinek szyjny), napięcie mięśni, stres. Niekiedy wystarczy wyeliminować czynnik sprawczy, innym razem należy rozpocząć leczenie choroby podstawowej.

Bóle głowy opisywane jako nagłe, piorunujące, z dodatkowymi objawami wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. W innych przypadkach można próbować samodzielnie złagodzić dolegliwości. Powtarzające się bóle warto skonsultować ze specjalistą. Żadnego bólu głowy nie można bagatelizować.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.