» Strona główna » Zdrowie » Spuchnięte dziąsło – przyczyny i leczenie, domowe sposoby
Bolące, krwawiące i spuchnięte dziąsło to dolegliwości, których nie można lekceważyć. Często pojawiają się z dość błahych powodów, ale mogą też wskazywać na poważny problem, który wymaga interwencji specjalisty. Sprawdź, kiedy na osłonie zęba pojawia się opuchlizna i jak sobie z nią poradzić!
Dziąsła są zgrubiałą błoną śluzową, która osłania szyjki zębowe i wypełnia dużą część przestrzeni międzyzębowej. Krótkotrwały obrzęk i ból zwykle dokuczają w wyniku nieprawidłowego mycia zębów. Chodzi głównie o zbyt twarde włosie szczoteczki, złą technikę oraz za krótkie bądź za długie nitkowanie lub szczotkowanie zębów. Obrzęk często ma związek z wyrzynaniem się zęba. Spuchnięte dziąsło może też świadczyć o procesach niezwiązanych bezpośrednio z uzębieniem, np. zmianach i zaburzeniach hormonalnych (m.in. okres dojrzewania, menstruacja, ciąża). Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub nasilają, a domowe sposoby na pozbycie się opuchlizny nie pomogły, należy umówić się na wizytę u dentysty. Dokładna diagnoza i leczenie zmniejszą ryzyko utraty zębów.
U źródła problemu tkwią zwykle niedokładna higiena jamy ustnej i odkładający się kamień nazębny. Resztki pokarmów, które pozostają między zębami, to idealna pożywka dla bakterii, które znajdują się w płytce nazębnej. Zbyt duża ilość drobnoustrojów powoduje istotne problemy zdrowotne przyzębia. W kontakcie z węglowodanami wydzielają kwasy, które mogą przyczyniać się do niszczenia szkliwa, zapalenia dziąseł i ubytków zębowych. Stan zapalny wywołuje obrzęk błony śluzowej i inne dolegliwości. Niektóre choroby zębów całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie przez silny ból. W takich sytuacjach najlepiej wziąć e-zwolnienie lekarskie i udać się do gabinetu dentystycznego.
Jeżeli nie usuniesz płytki nazębnej, z czasem może się utwardzić i przekształcić w kamień nazębny – dochodzi do tego w wyniku reakcji płytki z minerałami zawartymi w ślinie. Obok bólu zębów i spuchniętych dziąseł często pojawia się nieświeży oddech. Zwiększa się ryzyko paradontozy, próchnicy, zgorzeli, ropni oraz wielu innych chorób. Podstawą profilaktyki jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Szczotkowanie raz dziennie może nie wystarczyć, nawet z najlepszą pastą do zębów. Aby zachować zdrowe dziąsła i uzębienie, należy również:
Najbardziej przydatne produkty możesz mieć w domowej apteczce. Na obrzęk dziąseł pomaga płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami – działaniem antyseptycznym i przeciwzapalnym wykazują się m.in. czarny bez, mięta pieprzowa, rumianek oraz szałwia. Płukanka z wody utlenionej, olejek goździkowy i przykładanie aloesu do opuchlizny również dobrze działają na spuchnięte dziąsło. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem będzie zmiana szczoteczki do zębów, modyfikacja techniki szczotkowania i nitkowania zębów oraz artykułów do codziennej higieny jamy ustnej. Pozytywny wpływ na stan błony śluzowej wokół uzębienia ma m.in. chlorheksydyna.
Nie wszystkie metody opisywane na różnych stronach i forach internetowych są warte wypróbowania – niektóre z nich w pewnych okolicznościach mogą tylko pogłębić problem. Aby mieć pewność, czy planowane działania będą korzystne, warto zapytać stomatologa o porady i wskazówki. W tym celu możesz przeprowadzić szybkie konsultacje lekarskie online. Taka droga często będzie o wiele szybsza od umawiania osobistej wizyty w gabinecie dentysty.
Jeżeli domowe metody na spuchnięte dziąsło nie przynoszą efektów lub dolegliwości są wyjątkowo silne i narastają, należy udać się do stomatologa. Brak skuteczności może wynikać z tego, że problemy z dziąsłami są wtórne wobec rzeczywistej przyczyny. Wśród najczęściej diagnozowanych chorób i stanów, które powodują opuchliznę od zęba, można wskazać:
Spuchnięte dziąsła mogą też wskazywać na wyrzynanie zęba – od uzębienia mlecznego i pierwszych zębów stałych u dzieci po ósemki u dorosłych. „Zęby mądrości” częściej powodują różne komplikacje. Nie wszystkie problemy z ósemkami da się wyleczyć. Czasami konieczna jest ekstrakcja zęba.
Sposób postępowania zależy od stanu jamy ustnej i rozpoznania przyczyny. Profesjonalne oczyszczanie uzębienia przez stomatologa stanowi istotny element profilaktyki. Czasami można uniknąć leczenia kanałowego lub usunięcia zęba dotkniętego chorobą przez stosowanie środków farmakologicznych. W tym celu dentysta może przepisać m.in.:
W niektórych sytuacjach leczenie opuchniętych dziąseł wymaga dłuższej kuracji. Jeżeli potrzebujesz kolejnego zlecenia na przepisany lek, pomoże ci e-recepta przez internet. Odpowiednią receptę na środek stosowany na opuchnięte dziąsło otrzymasz po przedstawieniu dokumentacji medycznej i opisaniu aktualnych objawów.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.