Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy to połączenie jest bezpieczne?

W trakcie okazji do spożycia alkoholu wiele kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zastanawia się czy połączenie tych dwóch substancji może negatywnie wpływać na ich zdrowie. Alkohol jest silnym środkiem oddziałującym na […]

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol

W trakcie okazji do spożycia alkoholu wiele kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zastanawia się czy połączenie tych dwóch substancji może negatywnie wpływać na ich zdrowie. Alkohol jest silnym środkiem oddziałującym na ośrodkowy układ nerwowy, z kolei tabletki antykoncepcyjne to preparat, który może regulować pracę niemal całego organizmu. Ich zaawansowane działanie sprawia, że ochrona przed zapłodnieniem jest naprawdę skuteczna. Czy połączenie tabletek antykoncepcyjnych i alkoholu jest bezpieczne? W jaki sposób substancje te mogą na siebie oddziaływać? Czy alkohol może obniżyć skuteczność pigułek? W dzisiejszym artykule odpowiadamy na te oraz inne pytania dotyczące związku między tabletkami antykoncepcyjnymi a alkoholem.  

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – wpływ wymiotów na skuteczność tej metody antykoncepcji

Podczas spożywania alkoholu często może dojść do sytuacji, gdy pojawią się wymioty. Mogą one wynikać przede wszystkim z przedawkowania alkoholu. Wymioty, którym często towarzyszy biegunka, a także ból głowy może pojawić się również kolejnego poranka po spożyciu nadmiaru substancji. W takiej sytuacji będą one jednym z objawów tak zwanego kaca. W trakcie spożywania alkoholu należy pamiętać o czasie, jaki jest niezbędny do wchłonięcia się tabletki antykoncepcyjnej. Zwykle wynosi on około 3-4 godziny. Po tym czasie kobieta może mieć pewność, że przyjęta tabletka całkowicie się wchłonęła, a tym samym zapewnione jest jej skuteczne działanie antykoncepcyjne. W przypadku pojawienia się wymiotów, wchłanianie może zostać znacznie zaburzone. Jeśli tabletka częściowo zdążyła się już wchłonąć, jej działanie antykoncepcyjne będzie osłabione. Może się zdarzyć również tak, że tabletka zostanie w całości wydalona z organizmu. W takim przypadku działanie antykoncepcyjne zostanie całkowicie utracone.

Zobacz też  Tabletka „dzień po" – skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej i przeciwwskazania do jej stosowania

Jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie spożywania alkoholu?

W trakcie spożywania napojów alkoholowych najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem gwarantującym niskie ryzyko pojawienia się wymiotów, a także zapewniającym brak zaburzeń antykoncepcyjnego działania tabletek, jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Alkohol spożywany w rozsądnych ilościach nie będzie stanowił zagrożenia ani dla pacjentki, ani dla skuteczności przyjmowanego przez nią preparatu.

Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że po spożyciu alkoholu pojawią się wymioty, a od przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej nie minie jeszcze czas niezbędny do jej wchłonięcia, należy zastosować dodatkowe metody antykoncepcji. Zaleca się, aby dodatkowo zabezpieczać się przez minimum kolejne 7 dni od wspomnianego incydentu, dzięki czemu zminimalizowane zostanie ryzyko zapłodnienia. Doskonałym wyborem będą między innymi:

  • prezerwatywy męskie,
  • prezerwatywy damskie,
  • środki plemnikobójcze.

Jeśli po spożyciu alkoholu i pojawieniu się wymiotów dojdzie do niezabezpieczonego stosunku, należy zastosować alternatywną metodę antykoncepcji, taką jak na przykład przyjęcie tabletki „dzień po”.

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – zapomnienie o przyjęciu zaplanowanej dawki

Spożywanie alkoholu często może wiązać się z utratą kontroli, przez co może dojść do zapomnienia o konieczności przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej. Pominięcie zaplanowanej dawki może wiązać się ze znacznym osłabieniem działania leku, przez co zmniejszeniu może ulec również skuteczność stosowanej formy antykoncepcji. W takim wypadku niezbędne będzie zastosowanie dodatkowej metody zabezpieczenia, dzięki czemu stosunek będzie bezpieczny i nie dojdzie do zapłodnienia. Pacjentka, która zapomni przyjąć tabletkę antykoncepcyjną powinna również zwrócić uwagę jak duże opóźnienie w przyjęciu leku wystąpiło. Pozwoli to na określenie najbardziej skutecznych działań, jakie powinny zostać podjęte. 

Co zrobić w razie zapomnienia o przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jeśli kobieta stosująca tabletki antykoncepcyjne zapomni o przyjęciu jednej z dawek, powinna zwrócić uwagę na czas, jaki upłynął od zaplanowanej dawki. W zależności od jego długości, należy zastosować konkretne rozwiązanie:

  • Jeśli pominięta tabletka powinna zostać przyjęta maksymalnie 12 godzin temu, należy przyjąć ją natychmiast po przypomnieniu. Kolejna dawka powinna zostać przyjęta o tradycyjnej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna jest nadal zachowana.
  • Jeśli od pominięcia tabletki minęło ponad 12 godzin, również powinna zostać przyjęta ona natychmiast po przypomnieniu. Dopuszczalna jest sytuacja, w której pominięta tabletka jest przyjmowana z nową, zaplanowaną dawką. W tym przypadku zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji aż do końca cyklu. 
  • Jeśli od pominięcia tabletki minęły ponad 24 godziny niezbędne jest skontaktowanie się z lekarzem ginekologiem.  
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne 7 dni przerwy jak liczyć? Przedstawiamy prawidłowy schemat stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne a alkohol – czy połączenie tych składników może mieć wpływ na wątrobę?

Wiele osób zastanawia się czy spożywanie alkoholu przy jednoczesnym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na stan wątroby. Jak wiadomo, zarówno alkohol, jak i estrogen zawarty z dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych, to substancje, które są metabolizowane w wątrobie. Ich połączenie może prowadzić do nasilenia pracy tego organu, co w efekcie może skutkować:

  • zwiększeniem się ryzyka pojawienia się chorób wątroby,
  • większym prawdopodobieństwem wystąpienia miażdżycy,
  • ryzykiem wystąpienia zawału serca,
  • większą podatnością na chorobę zakrzepowo-zatorową.

Alkohol nie będzie szkodliwy, jeśli będzie spożywany w niewielkich, rozsądnych ilościach. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę stosując dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne.

Czy sam alkohol wpływa na skuteczność tej formy antykoncepcji?

Niektóre pacjentki zastanawiają się również, czy samo działanie alkoholu może w jakimś stopniu wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Okazuje się, że zarówno alkohol, jak i substancje czynne zawarte w pigułkach oddziałują na siebie wzajemnie. Szczególnie widoczne jest to w natężeniu działania alkoholu. Spożywając alkohol w trakcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi można zaobserwować:

  • słabszy metabolizm alkoholu,
  • dłuższy rozkład, który sprawia, że alkohol może być we krwi jeszcze kolejnego dnia,
  • dłuższy czas upojenia,
  • uczucie mocniejszego działania alkoholu.

Osoby stosujące tabletki antykoncepcyjne po spożyciu alkoholu mogą czuć efekty upojenia znacznie szybciej i intensywniej. Ponadto, z racji słabego rozkładu, alkohol może utrzymywać się w organizmie jeszcze kolejnego dnia po spożyciu. Kobiety stosujące tą metodę antykoncepcji powinny zadbać o dłuższy czas regeneracji, aby mieć pewność, że alkohol nie zostanie wykryty w trakcie kontroli.

Tabletki antykoncepcyjne i alkohol nie wykluczają się nawzajem, jednak podczas łączenia tych substancji należy zachować szczególną ostrożność i zdrowy rozsądek. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach zawsze będzie szkodliwy, jednak symboliczna lampka wina z pewnością nie przyniesie żadnych niepożądanych działań.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.